دوشنبه, ۲۳ فروردین(۱) ۱۴۰۰ / Mon, 12 Apr(4) 2021 /
           
فرصت امروز

پرونده اپل و گوگل در داکوتای شمالی پس از مدت ها بحث و شایعه پراکنی موفق به اخذ رأی کافی برای اثبات اتهام به اپل و گوگل برای ایجاد انحصار در دنیای دیجیتال نشد. بسیاری از کارشناس ها و وکلای عالی رتبه نسبت به ایجاد فضایی بازتر برای برندها و استارت آپ ها به منظور ارائه مارکت و همچنین درگاه پرداخت ویژه شان در سیستم های عامل IOS و اندروید اظهار امیدواری کرده بودند، با این حال رأی دادگاه داکوتای شمالی در این رابطه منفی است. 

مسئله اصلی در مورد شکایت از اپل و گوگل مربوط به کسب سود 10 میلیون دلاری هر کدام از این شرکت ها در پی اجبار توسعه دهنگان اپ های مختلف برای استفاده از گوگل پلی و اپ استور است. این امر انحصار قابل ملاحظه ای برای گوگل و اپل ایجاد کرده است. بسیاری از کارشناس های حقوقی نسبت به احتمال محکومیت دو برند بزرگ دنیا در این مسئله ابراز امیدواری کرده بودند. با این حال در ادامه روند بررسی پرونده در دادگاه میزان رأی موردنیاز برای محکومیت اپل و گوگل اخذ نشد.

انحصار اپل در زمینه مارکت های IOS

اکنون با رأی دادگاه اپل دیگر نگرانی نسبت به ایجاد انحصار در زمینه مارکت های دانلود اپ ندارد بنابراین در ادامه شاهد روند هرچه سرسخت تر اپل برای اجبار کاربران به استفاده از اپل استور خواهیم بود. اپل به طور رسمی فعالیت هرگونه مارکت دیگر در سیستم عاملش را ممنوع کرده است بنابراین کاربران برای استفاده از اپ های مختلف باید از اپ استور استفاده نمایند. وضعیت برای توسعه دهندگان اپ نیز به همین شکل است بنابراین خبری از توسعه درگاه های پرداخت در گوگل و اپل نخواهد بود. 

نکته مهم درخصوص رأی دادگاه داکوتای شمالی محدودیت اجرای این طرح در ایالت موردنظر است بنابراین در ایالت های دیگر امیدی برای تغییر رویه جاری وجود دارد. نکته مهم در این میان عدم تمایل بسیاری از ایالت های دیگر ایالات متحده برای اخذ شیوه ای متفاوت است بنابراین شاید دیگر خبری از تغییرات مهم در این راستا نباشد. 

ماجرای شکاف میان اپل و گوگل با توسعه دهندگان اپ های مختلف با مسئله میان اپیک گیمز و اپل شروع شد. اپیک گیمز برای کسب سود بیشتر اقدام به رونمایی از درگاه پرداخت ویژه اش کرد. این امر واکنش سریع اپل و گوگل را به همراه داشت. نتیجه این امر حذف کامل اپ های اپیک گیمز از دستگاه های دارای سیستم عامل اندروید و IOS بود. این امر ضرر مالی بسیار زیادی برای اپیک گیمز به همراه داشت. وکلای اپیک گیمز و برخی دیگر از موسسه ها از سال گذشته نسبت به شکایت از اپل و گوگل اقدام کرده اند. این امر اگرچه در نگاه نخست مشکلات بسیار زیادی برای گوگل و اپل به همراه داشت، اما رأی اخیر دادگاه داکوتای شمالی پایان تمام نگرانی ها از سوی این دو غول دنیای دیجیتال بود. 

بسیاری از کاربران و کارشناس ها نسبت به انحصار گوگل پلی و اپل استور در زمینه ارائه خدمات مربوط به دانلود و خرید اپ اظهار نگرانی کرده اند. بدون تردید تلاش ها برای رفع انحصار موردنظر در آینده نیز ادامه خواهد داشت. بنابراین شاید در پرونده های بعدی اپل و گوگل مجبور به عقب نشینی شوند. 

منبع : theverge
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/XDSif8Jy
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه