یکشنبه, 23 تیر 1398 - 19:16

کمپ اپل که طراحی شبیه به فضاپیما دارد، از زمان طراحی توجه زیادی را به خود جلب کرد و اکنون جزو گران قیمت ترین ساختمان های جهان است.

به گزارش زومیت، مرکز مدیریت دوناتی شکل اپل در کوپرتینوی کالیفرنیا قیمتی 17/4 میلیارد دلاری دارد. این ارزش گذاری در جدیدترین بررسی سازمان های املاک و مستغلات آمریکا مطرح شد که مرکز مدیریت اپل را در فهرست گران ترین ساختمان های جهان جای می دهد.

مرکز مدیریت اپل گران قیمت ترین ساختمان

دیوید گینسبرگ، ارزیاب رسمی منطقه سانتا کلارا که کوپرتینو در آن قرار دارد، ارزیابی ملک اپل با مساحت حدود ۶۴ هکتار را فرآیندی بسیار دشوار بیان کرد. او درباره ارزیابی رسمی ملک اپل گفت:

همه بخش های ساختمان شخصی سازی و خاص هستند. البته به هرحال ما با ساختمانی اداری روبه رو بودیم و باید ارزیابی انجام می دادیم. درنهایت این رقم را به دست آوردیم.

طراحی حلقه ای کمپ اپل، پیچیدگی های بالایی دارد. با نگاهی به آن متوجه ظرافت های معماری در شیشه ها و کاشی ها نیز می شویم. زمین ملک مذکور از اطراف با درخت های کاج دشت موهاوه احاطه شده است. ساخت این مرکز هزینه ای 5میلیارد دلاری برای اپل به همراه داشت. در مقام مقایسه، برج خلیفه دوبی 5/1 میلیارد دلار و Mariana Bay Sands در سنگاپور، ۵/۵ میلیارد دلار هزینه داشتند. لری استون از دیگر ارزیاب های سانتا کلارا در توضیح محاسبه ارزش ساختمان گفت که معمولا ارزش بازاری یک ساختمان به مجموع هزینه های ساخت و قیمت زمین نزدیک می شود.

قانون کالیفرنیا، اپل را ملزم می کند تا یک درصد از ارزش ساختمان را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کند. درنتیجه و براساس ارزیابی های انجام شده، بدهی مالیاتی اپل برای کمپ جدید به ۴۰ میلیون دلار در سال می رسد. منتقدان به قوانین ایالتی ادعا می کنند که مالیات مذکور، جبران قابل توجهی در زمینه بحران بی خانمانی منطقه نخواهد بود. درواقع آنها اعتقاد دارند اپل به خاطر ساخت و تصاحب چنین ساختمانی، باید هزینه های بیشتری برای رفع مشکل بی خانمانی در منطقه پرداخت کند؛ درحالی که ۴۰ میلیون دلار سهم بسیار کمی از درآمد سالانه کوپرتینویی ها را تشکیل می دهد.

سهم عمده مالیاتی که توسط اپل پرداخت می شود، به سرمایه گذاری در دبستانی محلی اختصاص خواهد یافت که 25درصد از مالیات را شامل می شود. ۱۵درصد از مالیات اپل، برای ساخت مرکز آتش نشانی در منطقه خرج می شود. ۶درصد از مالیات نیز به شهر کوپرتینو پرداخت می شود تا در سرمایه گذاری های آتی از آن استفاده کند. اپل پیش تر در فرآیند توسعه مرکز مدیریت جدید، 85/5 میلیون دلار به یک صندوق سرمایه گذاری متمرکز بر مشکلات بی خانمان ها کمک کرد. به علاوه ۷۵ میلیون دلار هم در بهبود زیرساخت و ترافیک حمل ونقل در شهرهای مجاور سرمایه گذاری شد.

اپل یک قرارداد مشوق مالیاتی با شهر کوپرتینو دارد که احتمالا به خاطر اشتغال زایی در این شهر دریافت کرده است. آنها تاکنون ۷۰ میلیون دلار از مالیات بر فروش پرداخت شده را به خاطر همین قرارداد از مقامات کوپرتینو پس گرفته اند. استون در پایان مصاحبه پیرامون کمپ اپل می گوید که این شرکت بزرگ ترین پرداخت کننده مالیات بر دارایی در آمریکا محسوب می شود. به علاوه آنها یکی بزرگ ترین شرکت های استخدامی آمریکا هستند و درنتیجه مزیت های دیگری نیز برای کشور به همراه دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید