اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل، از دلایل شکست استارتاپ ها می گوید - فرصت امروز

دوشنبه, 12 آذر 1397 - 16:31

اریک اشمیت در سخنرانی در رویداد کارآفرینی لندن، عوامل اصلی شکست های استارتاپی را بیان کرد که باعث کاهش سرعت رشد اکوسیستم کارآفرینی می شوند.

به گزارش زومیت، مدیرعامل سابق گوگل، اریک اشمیت، عوامل اصلی شکست استارتاپ ها را در یکی از سخنرانی هایش برشمرد. او این عوامل را عواملی جهانی دانست که در سرتاسر اکوسیستم کارآفرینی درحال وقوع هستند.

اریک اشمیت شکست استارتاپ

رویداد Center for Entrepreneurs با تمرکز بر اکوسیستم کارآفرینی در لندن برگزار شد و اریک اشمیت یکی از سخنرانان آن بود. وب سایت BusinessInsider خلاصه ای از سخنرانی و جلسات پرسش وپاسخ بعدی او را در قالب مقاله ای منتشر کرد. در ادامه، سه دلیل اصلی را بررسی می کنیم که از نگاه اشمیت عوامل شکست استارتاپ ها محسوب می شوند.

۱. افراد فقط با آشنایان خود همکاری می کنند

اشمیت در خلاصه سخنرانی اش درباره این موضوع گفته بود:

اغلب با افرادی کار می کنیم که بیشتر می شناسیم. این افراد در زمینه ها و شاخه های محدودی فعالیت می کنند.

مدیرعامل سابق گوگل در صحبت هایش به این نکته اشاره کرد که نیاز به تنوع و دخیل کردن افراد متنوع، در شرکت ها و گروه ها حس می شود. او اعتقاد دارد شرکت ها باید از افراد با پیش زمینه های متنوع و حتی کشورها و زبان های گوناگون در مجموعه شان استفاده کنند.

اشمیت معتقد است اگر گروه ها فقط به مؤسسه های آموزشی محدود و جنسیت ها و نژادهای خاص برای استخدام اکتفا کنند، کارآفرینی آن ها شکوفا نخواهد شد. او در جلسه پرسش وپاسخ به صورت ویژه به نابرابری جنسی در فضای فناوری اشاره کرد. البته، او به آینده این صنعت و ازبین رفتن این نابرابری در نسل های آینده ابراز امیدواری کرد.

۲. تمرکز بیش ازحد بر محصول به جای پلتفرم

نکته بعدی درخور توجه این است که به دلیل دشواری در کسب درآمد از پلتفرم های تکنولوژیکی برای حل مشکلات اجتماعی، گروه ها عموما به ساخت محصول محدود می شوند. به عنوان مثال، اشمیت به تعداد زیاد اپلیکیشن های تجارت الکترونیک اشاره می کند. این در حالی است که پلتفرم های امن برای مقاصدی همچون اطلاع رسانی درباره بی خانمان ها یا آوارگان یا تغییرات آب وهوایی به ندرت یافت می شوند.

اشمیت در ادامه به ظرفیت فراوان پلتفرم های شبکه ای اشاره کرد. از دیدگاه او، این بازار رقبای کمی دارد و استارتاپ ها با اطمینان خاطر بیشتری می توانند به آن وارد شوند.

۳. تعلل در شراکت

در دنیای پیشرفته و پر از ارتباطات و اتصالات آسان، همکاری نکردن شرکت ها با یکدیگر مشکل بزرگی محسوب می شود. اشمیت این نکته را با جدیت در سخنرانی اش مطرح و به این نکته اشاره کرد که با محدودکردن فعالیت و همکاری نکردن با گروه های مشابه، فعالیت استارتاپ ها محدود خواهد بود.

این مدیر اجرایی باسابقه در صنعت فناوری در ادامه صحبت هایش در این بخش، مثالی از گروه های توسعه روبات های خانه دار بیان کرد. از دیدگاه اشمیت، این بازار آینده ای بسیار روشن دارد، اما قطعا موفقیت در آن نیازمند همکاری زودهنگام گروه ها خواهد بود. به بیان دیگر، ساختن چنین محصولاتی به گروه های متعدد نیاز دارد و نمی توان با امید به گروهی کوچک، استارتاپی موفق در این زمینه داشت.

اریک اشمیت در پایان صحبت هایش به عنوان راهکاری برای بهبود وضعیت کنونی فضای استارتاپی، دوران رنسانس را در اروپا مثال زد. به اعتقاد او، ورود مردم و متخصصان آن زمان به همه زمینه ها از علم تا هنر و کسب و کار و یادگیری این علوم و فعالیت در این زمینه ها، موفقیت آن دوران را زمینه ساز شد. به عبارت دیگر، اشمیت الزام تنوع در استارتاپ ها و زمینه های فعالیت آن ها را عامل موفقیت این اکوسیستم می داند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی