یکشنبه, 29 تیر 1399 - 09:00

بنیانگذار مایکروسافت و بزرگ ‎ترین نیکوکار حال حاضر جهان، یکی از پررنگ‏ ترین نقش‎ ها را از زمان شیوع ویروس کرونا داشته است. وی حتی از چند سال قبل، خطر ویروس ‎های همه گیر را گوشزد کرده بود. در جدیدترین سخنرانی او به بررسی شرایط لازم برای عرضه جهانی واکسن این ویروس پرداخته است. درواقع وی تاکید کرده است که یک سیستم عادلانه در این رابطه باید شکل گیرد و در صورتی که به آن نگاهی اقتصادی داشته باشیم، یک فاجعه رقم خواهد خورد. درواقع به عقیده او جان انسان‎ ها نباید بهانه‎ ای برای کسب درآمد های بالا باشد. درواقع اهمیت این موضوع تنها در راستای حمایت از فقرا و افرادی با توان مالی کم نبوده و در صورت عدم برنامه ‎ریزی درست، سرعت رشد ویروس همچنان بالا خواهد ماند. این امر در حالی است که هدف از عرضه واکسن، قطع این زنجیره رشد است.

معرفی بهترین استراتژی توزیع واکسن کرونا توسط بیل گیتس

این گفته‎ ها در شرایطی بیان می‎ شود که بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند که در عرضه واکسن ‎ها نگاهی تبعیض آمیز وجود خواهد داشت. بر طبق آن ابتدا مردم آمریکا و بعد کشورهای متمول اروپایی، میزبان نخستین واکسن ها خواهند بود. این امر در حالی است که بیل گیتس عقیده دارد که در این رابطه تنها باید به بیشترین نیازها توجه داشته باشید. تحت این شرایط طبیعی است که کشورهای در حال توسعه و جهان سومی ‎ها، در صدر قرار گیرند.

بر این اساس اولویت اصلی به کشورهای آفریقایی اختصاص دارد. یکی از نظرات عجیب این است که علت این صحبت ‎های آقای گیتس به این خاطر است تا آزمایش‎ های اولیه بر روی مردم آفریقا انجام شود و پس از اطمینان از نتیجه‎ بخش بودن، در اختیار سایرین قرار گیرد، با این حال این نظرات را نمی ‎توان چندان منطقی دانست. دلیل این امر به این خاطر است که قبل از عرضه، آزمایش‏ های لازم بر روی افراد داوطلب انجام خواهد شد.

مطلب مرتبط: انتقاد بیل گیتس از شبکه های اجتماعی

نکته جالب دیگر این است که آقای گیتس این واکسن ‎ها را حتی برای درمان بیماری ایدز نیز مفید دانسته و اعلام کرده است که موارد استفاده آن تنها به کرونا محدود نخواهد بود. در نهایت وی توصیه کرده است که با توجه به این امر که ویروس کرونا باعث افزایش فشار مالی بر روی مردم شده است، در عرضه واکسن‏ ها ابدا نباید قیمت بالایی را تعیین کرد که در این رابطه نقش دولت در کشورهای مختلف، اساسی بوده و لازم است تا هماهنگی‏ های لازم انجام شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید