یکشنبه, 09 دی 1397 - 08:18

مایکروسافت بالاتر از اپل و آمازون و بدون اینکه هیچ‎گاه به ارزشی بالغ بر یک تریلیون دلار رسیده باشد، به عنوان باارزش ترین شرکت سهامی عام آمریکایی، سال میلادی را به پایان می برد.

به گزارش زومیت، هرچند به اعتقاد کارشناسان این رتبه موقتی خواهد بود، لیکن اکنون مایکروسافت سرخوش از این موفقیت و بازپس گرفتن جایگاه پیشین خود است. در حقیقت غول فناوری ردموند، رقابت تبدیل شدن به شرکتی با ارزش یک تریلیون دلار را به اپل و آمازون باخت و حتی در فصل پایانی سال میلادی کل ارزش بازار آن بیش از یکصد میلیارد دلار کاهش یافت، اما در اصل میزان کاهش ارزش سهام مایکروسافت در این دوره از سایر پیشتازان فناوری کمتر بود.

مایکروسافت اپل شرکت آمریکایی

البته ارزش کلی بازار سهام آمریکا پس از یک دهه رشد مطلوب، اکنون در حال گذار از یک مرحله اصلاح است و سهام مایکروسافت هم هم راستا با بازار، کاهش را تجربه کرده است. این رخداد برای فیس‎بوک، اپل، آمازون، نت‎فلیکس و گوگل هم پیش آمده است.

جیم کرامر (Jim Cramer)، مجری برنامه تلویزیونی Mad Money در سال ۲۰۱۳ سهام پنج شرکت مذکور را به عنوان پنج سهمی که به سرعت در حال رشد هستند، برشمرد و آنها را به اختصار FAANG (برگرفته از حروف اول نام این شرکت ها) نامید. اما مایکروسافت در این جمع نبود، چراکه طی دهه گذشته، روند معنی‎داری برای ارزش سهمش وجود نداشت؛ حتی بعد از سال ۲۰۰۰ و در دوره روی کار آمدن استیو بالمر که درآمدهای شرکت سه برابر شد و سود ویژه هم افزایش دو برابری یافت، بازهم برخی کارشناسان وضعیت سهام مایکروسافت را مشابه سهام گروه شرکت های FAANG نمی دانستند.

در همان مقطع، گروه FAANG در بازار مورد توجه قرار گرفت و با افزایش میزان خرید و مبادلات سهام این گروه، ارزش آن روز به روز بیشتر شد. لیکن در چند دوره اخیر، زمانی که سهامداران کم کم تصمیم به تثبیت درآمد و سود حاصل از معاملات خود گرفتند و فروش را آغاز کردند، مجدداً ارزش FAANG کاهش یافت.

البته دلایل مهمتری برای این تغییر وضعیت وجود دارد. از یک سو فیس‎بوک بیش از یک سال است که به دلیل بحث های نقض حریم خصوصی کاربران تحت فشار است و همچنین مشکلاتی نظیر بات های روسی و سایر اخبار جعلی به این موضوع دامن زده است. از سوی دیگر گوگل هم با مسائلی نظیر تظاهرات کارکنانش علیه فعالیت در زمینه پروژه های نظامی و احتمال تبدیل شدن چین به عنوان قطبی برای موتورهای جست وجو، مواجه بود. اپل هم در این دوره چندین اقدام انقباضی داشت. برای مثال، اپل اخیراْ اعلام کرده بود که احتمالاً دیگر آمار میزان فروش محصولات اصلی خود را منتشر نخواهد کرد. تحلیلگران هم به دنبال شکسته شدن رکورد فروش آیفون، آیپد و کامپیوترهای مک، پیش بینی تغییر این روند و کاهش میزان فروش را می کردند. این وضعیت با اخبار و شایعاتی نظیر کاهش میزان تولید توسط تأمین کنندگان اپل و پیش بینی کارشناسان برای فروش کمتر اپل در سال های آتی، شدت می گرفت و ناپایدارتر می شد. ارزش سهام اپل حتی متاثر از جنگ افتصادی آمریکا و چین به عنوان کشور محل تولید محصولات اپل، بود.

سهام مایکروسافت اما به دو دلیل پایستگی بیشتری داشت. یکی موفقیت سرویس محاسبات ابری آژور بود که طبق برآوردها تا مدت ها برای مایکروسافت منشأ سودآوری خواهد بود و دیگری هم اعتماد عمومی به ساتیا نادلا به عنوان مدیرعاملی که شرکت را دگرگون کرده و دوران مدیریت او با ثبات خواهد بود. این نکته که مایکروسافت طی ۴۳ سال گذشته تنها سه مدیرعامل داشته است(گیتس، بالمر و نادلا)، بیانگر ثبات بالای مدیریتی در این شرکت است.

به هر حال قیمت سهم ها گویای همه چیز است. اکنون قیمت هر سهم مایکروسافت پس از ۵۲ هفته قرار گرفتن بالای عدد ۱۱۶ دلار، در آستانه سال نوی میلادی با کاهش ۱۸ تا ۹۸ دلاری مواجه بوده است، اما این میزان کاهش در دوره مشابه برای اپل ۸۱ تا ۱۵۲ دلار، گوگل ۲۸۳ تا ۱۰۰۹ دلار و آمازون هم ۶۴۰ تا ۱۴۱۱ دلار است. مشخصاً مایکروسافت تنها ۱۵درصد کاهش و سایرین بیش از ۳۰درصد کاهش را تجربه کرده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید