سه شنبه, ۷ بهمن(۱۱) ۱۳۹۹ / Tue, 26 Jan(1) 2021 /
           
فرصت امروز

ماکوتو یوچیدا، مدیر دفتر مرکزی نیسان در چین، از سال ۲۰۲۰ به عنوان مدیرعامل جدید شرکت فعالیت می کند.

به گزارش زومیت، پس از بازداشت کارلوس گون و کناره گیری هیروتو سایکاوا، هیأت مدیره نیسان سرانجام بر سر انتخاب مدیرعامل جدید این شرکت با سهامداران به توافق رسید. ماکوتو یوچیدا، مدیر شعبه اصلی نیسان در چین، از اولین روز کاری سال ۲۰۲۰ به عنوان مدیرعامل شرکت فعالیت خواهد کرد. براساس گزارش منابع مختلف، یوچیدا یکی از معدود مدیران ارشد نیسان است که با مقام های رنو روابط نزدیکی دارد و اهمیت این موضوع با توجه به سهام ۴/۴۳درصدی رنو در نیسان کاملا مشخص است.

مدیرعامل جدید نیسان

یوچیدا روابط حسنه ای با رنو دارد، اما یکی از مدیران مطرح در خودروسازی نیز شناخته می شود که بیشتر شهروندی خارجی است تا ژاپنی. هیأت مدیره نیسان بیش از هر چیزی سابقه کاری این مدیر ۵۳ ساله در بازار چین را تأیید می کند. علاوه بر این، انتخاب یوچیدا با فرهنگ خاص ژاپنی ها در مدیریت و تاریخ نیسان هم سازگار است. مدیرعامل جدید نیسان سال ۲۰۰۳ از مجموعه تولیدی فلزات وارد این شرکت شد و با رویکرد کنترل هزینه ها و رعایت اخلاق کاری پیشرفت کرد. یوچیدا در ۵۳ سال گذشته در کشورهای مختلفی مثل مصر زندگی و در رشته الهیات و خداشناسی دانشگاه دوشیشا ژاپن تحصیل کرده است. چنین سابقه و تحصیلاتی برای مدیری در صنعت خودروسازی ژاپن بسیار عجیب است؛ چراکه بیشتر مدیران ارشد نیسان معمولا حقوق خوانده اند و فقط در این شرکت کار کرده اند.

یوچیدا به زبان انگلیسی مسلط است و به عنوان مدیر دفتر اصلی نیسان در چین و زمانی که بازار این کشور در رکودی بی سابقه بود، فروش ماهانه شرکت را از ۸۶ هزار دستگاه به ۱۰۰ هزار خودرو رساند. سومین مدیرعامل نیسان از سال ۲۰۱۷ تابه امروز، مشکلات بزرگی پیش رو دارد. یوچیدا باید روند کاهش سود شرکت را متوقف کند و درباره تعدیل ۱۲ هزار و ۵۰۰ نیروی کار هم تصمیمی بگیرد که ازنظر هیأت مدیره و مقام های نیسان و رنو توجیه کردنی باشد. در کنار یوچیدا، مدیر عملیات نیسان هم تغییر کرد. آشوانی گوپتا که پیش از این مدیر عملیات میتسوبیشی بود، حالا در همان عنوان، اما برای نیسان فعالیت خواهد کرد. ناگفته نماند جون سِکی که یکی از گزینه های اصلی برای صندلی مدیرعاملی نیسان بود، از اولین روز سال ۲۰۲۰ به عنوان قائم مقام مدیر عملیات شرکت مشغول به کار می شود.

یکی از انتقادهای مهم هیأت مدیره از کارلوس گون، تصمیم گیری یک طرفه او، به ویژه درزمینه اتحاد رنو و نیسان بود. مقام های ارشد نیسان امیدوار هستند با انتخاب یوچیدا و تغییر دو مدیر دیگر، تصمیم های مهم با نظر جمع گرفته شود و سرنوشت شرکت به گروه خارجی واگذار نشود. پس از بازداشت گون، مشکلات محسوس بین ژاپنی ها و فرانسوی ها بیشتر از همیشه شد و این تنش با روی کار آمدن سایکاوا و ماجرای ادغام ناموفق رنو و فیات-کرایسلر به اوج رسید. تحلیلگران پیش بینی می کنند با مدیرعامل جدید، روابط نیسان و رنو بهبود پیدا می کند و شاید در آینده، معامله ادغام با فیات دوباره مطرح شود.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/gJCVrZNL
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه