شنبه, 26 مرداد 1398 - 09:30

بانک پاسارگاد به عنوان یک بانک بزرگ و مؤثر در اقتصاد کشور با دیدگاهی راهبردی و بلندمدت به برنامه ها و فعالیت های خود، همواره سعی کرده است در کنار حمایت از بخش های بزرگ اقتصادی به ویژه واحدهای تولیدی و فعالیت های دانش بنیان و همچنین تأمین مالی و همراهی با کسب و کارها و واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط، برنامه هایی را در دستور کار خویش قرار دهد که اثر بلندمدت و پایدار در کشور و جامعه داشته باشد. از این رو راهبردها و برنامه های این بانک به گونه ای تدوین و تنظیم شده است که با تأمین شرایط و فعال نمودن امکانات، منابع مالی و سرمایه انسانی کارآمد، نقشی پایدار، کارا و اثربخش در ارتقای تولید ملی، ایجاد اشتغال پایدار و رشد اقتصادی ایفا نماید.

این بانک در سال 1384 هم زمان با میلاد حضرت امام رضا (ع) و میثاق با آن امام همام فعالیت خود را آغاز نمود و در سایه کرامت امام علی بن موسی الرضا(ع)، همواره به پشتوانه اعتماد مردم شریف ایران، با تکیه بر توانمندی، تخصص، تعهد و عملکرد مسئولانه همکاران پر تلاش خویش، گام های بلندی در راستای تحقق اهداف والای خود و همچنین تأمین منافع ذی نفعان برداشته و در مسیر پیشرفت و توسعه ایران اسلامی راه پیموده است. فرهنگ سازمانی مبتنی بر کرامت رضوی، به عنوان قلبی تپنده ، علاوه بر ایفای نقش حیاتی در سرعت بخشیدن به رشد، توسعه و پویایی سازمان، گنجینه ای از ارزش های اسلامی را در خود جای داده است. این بانک رضوی با اعتلا یافتن به برکت عنایت حضرت امام رضا(ع)، خدمت به مردم را اصالت خود دانسته و همواره در ارائه خدمات و محصولات و رویکردهای اجرایی خود، به گره گشایی از کار مردم و رشد و توسعه پایدار این مرز و بوم پرگهر پایبند است.

بیانیه بانک پاسارگاد

در این راستا، بانک پاسارگاد تلاش نموده با رعایت دستورالعمل ها و مقررات، با امانت داری و صداقت، حقوق سپرده گذاران و سهامداران را حفظ نماید و در این مسیر با بهره مندی از تخصص و تجربه بزرگان این عرصه، چه در صحنه های داخلی و چه در سطح بین المللی به عنوان بانکی سرآمد و موفق، شناخته شده است.

همچنین این بانک متعهد عنایت ویژه ای به شفافیت فعالیت های اقتصادی خود داشته است و در این ارتباط، سابقه فعالیت چندساله بانک پاسارگاد نشان دهنده پایبندی جدی به ضوابط و مقررات قانونی، اصول رفتار اخلاقی و فرهنگ پاسارگادی است و این امر در حال حاضر به عنوان یک الگو در این زمینه مطرح است. از جمله مهم ترین اقدامات بانک درخصوص شفافیت و حاکمیت، استقرار فرآیندهای حاکمیت سازمانی، شفافیت در گزارش دهی و پاسخگویی به ذی نفعان، افشای اطلاعات، مدیریت ریسک و اقدامات و برنامه های مبارزه با تأمین مالی فعالیت های غیر قانونی و پولشویی می باشد و در این راستا همواره اطلاعات و نتایج عملکرد خود را به صورت مستمر در درگاه الکترونیک خود و همچنین درگاه های الکترونیک مرتبط با سازمان بورس منتشر می کند تا اطلاعات مورد نیاز در مورد فعالیت های بانک و شرکت های گروه در اختیار سهامداران و سایر ذی نفعان قرار گیرد.

این در حالی است که از چندی پیش برخی از رسانه های داخلی که متأسفانه و خواسته یا ناخواسته عرصه را برای سوءاستفاده رسانه های معاند نیز مهیا کرده اند، اقدام به انتشار اطلاعات نادرست و ناقص از صورت های مالی بانک پاسارگاد کردند. در برخی از این رسانه ها به کشف اطلاعات و اخبار رسیده اشاره شده است، در حالی که تمام گزارش ها، برگرفته از صورت های مالی بانک پاسارگاد بوده که به صورت شفاف در سامانه کدال بورس و رسانه ها منتشر شده و در مجمع عمومی عادی سالیانه به سهامداران و اصحاب رسانه های عمومی نیز عرضه شده است. تحلیلگران و عموم مردم به این اطلاعات، به صورت آزادانه دسترسی دارند و اینکه بانک با شفاف سازی، خود را در معرض ارزیابی عموم قرار می دهد، گواه صحت، دقت و تعهد بانک است. در حقیقت بانک پاسارگاد طبق روال معمول در صنعت بانکداری و در چارچوب ابلاغی بانک مرکزی، اقدام به افشای کامل اطلاعات در قالب تعیین شده، طی سال های 1394 الی 1398 کرده است، که در این راستا توضیحات تکمیلی جهت رفع ابهام درخصوص اطلاعات نادرست و ناقص ارائه‎شده در برخی از رسانه‎ها به شرح زیر ارائه می گردد:

نقش بانک پاسارگاد در حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط

بانک پاسارگاد در راستای اجرای بخشنامه‎های ابلاغی بانک مرکزی درخصوص دستورالعمل تامین مالی بنگاه‎های کوچک و متوسط، تقویت و حمایت از این بنگاه ها را به منظور توسعه بخش‎های مختلف اقتصادی در راهبردها و برنامه های خود قرار داده است و در این راستا در سال 1397، بیش از 16 هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش صنعت، کشاورزی، معدن و خدمات به این بنگاه‎ها اعطا شده است. همچنین مطابق با صورت های مالی در پایان سال 1397، تسهیلات خرد بانک حدود 23 هزار میلیارد ریال بوده و به این ترتیب نیازهای مالی و اعتباری بیش از 50 هزار مشتری در ابعاد کوچک و متوسط توسط بانک پاسارگاد تأمین شده است.

رعایت سقف تسهیلات و تعهدات کلان

براساس بخشنامه تسهیلات و تعهدات کلان بانک مرکزی به شماره 92/242553 مورخ 1392/08/16، حد جمعی تسهیلات و تعهدات کلان بانک ها می تواند تا سقف 8 برابر سرمایه نظارتی (نافذ) باشد. در این راستا با توجه به صورت های مالی بانک پاسارگاد و تأییدیه بانک مرکزی (نامه شماره 95/221221 مورخ 1395/07/12)، سرمایه نظارتی نافذ بانک در پایان سال 1397، مبلغ 72.517.417 میلیون ریال است که با توجه به دستورالعمل یادشده، حد جمعی تسهیلات و تعهدات کلان بانک پاسارگاد، 8 برابر سرمایه یادشده و به مبلغ 580.139.336 میلیون ریال می باشد. این در حالی است که طبق صورت های مالی سال 1397 مبلغ تسهیلات و تعهدات کلان بانک به مبلغ 427.252.260 میلیون ریال و کمتر از میزان تعیین‎ شده قانونی بوده و بر این اساس بانک پاسارگاد همچنان مبلغ 152.887.076 میلیون ریال از سقف مجاز تعیین‎شده از سوی بانک مرکزی را استفاده نکرده است و این ظرفیت خالی برای اعطای تسهیلات کلان به صورت بالقوه در بانک وجود دارد، لذا بانک پاسارگاد سقف تسهیلات و تعهدات کلان را مطابق با بخشنامه بانک مرکزی رعایت نموده است.

نسبت 10درصدی تسهیلات اعطایی به شرکت های زیرمجموعه

براساس صورت های مالی بانک در سال1397، مبلغ کل تسهیلات اعطایی بانک برابر با 878.308.504 میلیون ریال و تسهیلات اعطایی به شرکت‏های زیرمجموعه (شرکت هایی که ارتباط مالکیتی- مدیریتی با بانک دارند)، مبلغ 94.124.689 میلیون ریال است. این در حالی است که در برخی از رسانه ها مبلغ تسهیلات اعطایی به شرکت های زیرمجموعه بانک را 336.764.332 میلیون ریال و 79درصد تسهیلات بانک اعلام نموده اند درصورتی که نسبت یادشده براساس محاسبه سهم از تسهیلات و تعهدات کلان (مبلغ 427.252.260 میلیون ریال) بوده و این نسبت برای کل تسهیلات بانک 34درصد می باشد.

از طرف دیگر بانک پاسارگاد در راستای اجرای مواد 16 و 17 «قانون رفع موانع تولید رقابت‎پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» در سال 1394، سهام تحت تملک خود در شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(میدکو) را در دو مرحله در سال 1394 طی اطلاعیه شماره 0967/الف/94 و در سال 1395 طی اطلاعیه شماره 1027/الف/ 95 از طریق فرابورس عرضه نموده، لذا تسهیلات اعطایی به شرکت میدکو جزء مبلغ تسهیلات شرکت های زیر مجموعه بانک نمی باشد. شایان ذکر است بانک پاسارگاد با شرکت های گروه تأمین مسکن و تأمین آتیه ارتباط مالکیتی و سهامداری ندارد و تسهیلات اعطایی به شرکت های یادشده جزء تسهیلات و تعهدات شرکت های زیرمجموعه بانک قرار نمی گیرد.

با توجه به موارد فوق عدد صحیح تسهیلات اعطایی به شرکت هایی که ارتباط مالکیتی- مدیریتی با بانک دارند مبلغ 94,124,689 میلیون ریال و نسبت «تسهیلات اعطایی به شرکت های زیرمجموعه» به «کل تسهیلات بانک» در حدود 10درصد است.

نسبت تسهیلات غیرجاری بانک

براساس صورت های مالی بانک در سال 1397 (یادداشت شماره 67)، از مبلغ 427,252,260 میلیون ریال تسهیلات و تعهدات کلان، صرفاً مبلغ 33,875,167 میلیون ریال آن (معادل 7.9%) تسهیلات غیرجاری است که در متن اخبار منتشره به اشتباه مبلغ 71,484,240 میلیون ریال (معادل 16.7%) یعنی جمع ارقام 23,757,273 میلیون ریال بابت خالص تعهدات، 13,851,800 میلیون ریال بابت سرمایه گذاری ها و 33,875,167 میلیون ریال بابت تسهیلات غیرجاری، درج شده است.

عدم وجود رابطه مدیریتی - مالکیتی با ذوب آهن اصفهان و گروه گرامی

براساس ماده 2 آیین‎نامه تسهیلات و تعهدات کلان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بانک ها و مؤسسات اعتباری در اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات به مشتریان، موظف به شناسایی ذی نفع واحد و افشای روابط مالکیتی، مدیریتی، مالی و کنترلی فی ما بین شرکت های عضو هر گروه ذی نفع واحد می باشند. لذا نوع رابطه مشخص شده در یادداشت مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان به معنای داشتن ارتباط گروه ها و شرکت ها با بانک نیست بلکه منظور، رابطه بین شرکت های عضو هر گروه ذی نفع واحد می باشد.

در این راستا برخلاف آنچه در گزارش ها منتشر شده است، قویاً تأکید می گردد که مجموعه ذوب آهن اصفهان و گروه گرامی هیچ گونه ارتباط مالکیتی- مدیریتی با بانک پاسارگاد از گذشته تاکنون در هیچ مقطع زمانی نداشته و صرفاً رابطه بانک و مشتری برقرار بوده است.

در مجموع با توجه به موارد مطرح‎شده، بیان و انتشار تحلیل های نادرست و ناقص از صورت های مالی بانک توسط برخی از رسانه‏ها درخصوص بانکی که تمام اهداف و برنامه های خود را در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید و اقتصاد دانش بنیان، ایجاد اشتغال پایدار و اعتلای نام و سربلندی میهن عزیزمان ایران اسلامی قرار داده، عادلانه و منصفانه نمی باشد. در این راستا هرچند موارد انتشاریافته توسط رسانه ها مصداق کامل نشر اکاذیب بوده که می تواند موجب تشویش اذهان عمومی شود، با این وجود انتظار داریم رسانه های مرتبط، متعهدانه نسبت به روشنگری، اطلاع رسانی و اصلاح رویکرد خود پرداخته و در جهت تنویر افکار عمومی اقدام نمایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید