سه شنبه, 28 خرداد 1398 - 19:25

مدیر ناسا پاسخ می دهد:

بالاخره ناسا برآورد هزینه نهایی برای پروژه سفر به ماه را اعلام کرد. به گفته جیم برایدنشتاین مدیر ناسا، 20 تا 30 میلیارد دلار بودجه لازم است تا بتوان انسان را به سطح ماه بازگرداند. این هزینه در واقع مازاد بر بودجه سالیانه ناسا بوده و البته قرار است هزینه پروژه آرتمیس را طی پنج سال آینده تامین کند.

به گزارش ورج، اولین بار است که ناسا از هزینه مورد نیاز برای پروژه جاه طلبانه خود صحبت کرده است. این پروژه که آرتمیس نام گرفته قرار است انسان را تا سال 2024 بر سطح ماه فرود بیاورد. پیشتر رئیس جمهور 21 میلیارد دلار و کاخ سفید 1.6 میلیارد دلار بودجه برای این پروژه درخواست کردند که تا سال 2020 به ناسا پرداخت شود. با این حال برایدنشتاین گفته که همه این مبلغ در واقع یک پرداخت اولیه برای شروع پروژه آرتمیس خواهد بود.

هزینه بازگشت انسان به ماه

 براساس تخمین ها اینطور به نظر می رسد که ناسا در بازه پنج ساله آینده، سالیانه به 5 تا 6 میلیارد دلار بودجه اضافی نیاز خواهد داشت تا بتواند پروژه ماه را پیش ببرد. البته برایدنشتاین قید نکرده که از این پول دقیقا در چه بخش هایی از پروژه استفاده خواهد شد.

همه اینها در حالی است که کاخ سفید بودجه 1.6 میلیارد دلاری را از محل فاند «پل گرنت» که هزینه تحصیل دانش آموزان قشر ضعیف را تامین می کند، درخواست کرده و این مساله به مذاق بسیاری از قانون گذاران آمریکا خوش نیامده است. سناتور کامالا هریس در توییتی در مورد این موضوع گفت:

بیش از 8 میلیون دانش آموز و دانشجوی کم درآمد روی این فاند حساب باز کرده اند. در حال حاضر دانشجویانی داریم که وعده های غذایی و جای خواب شان را از دست داده اند چراکه نمی توانند از پس مخارج روزافزون کالج ها بربیایند.

با این اوصاف به نظر می رسد موفقیت آرتمیس به تایید بودجه اضافه برای آن بستگی دارد. در صورتی که مبالغ کمکی به دست ناسا نرسد، احتمالا این آژانس فضایی مجبور باشد سایر پروژه ها و برنامه هایش را محدود کرده تا هزینه های موردنیاز برای آرتمیس را تامین کند. اینطور که از گفته های بیل گرشتنمایر مدیر بخش اکتشافات انسانی ناسا برمی آید این آژانس خود را برای کاهش هزینه ها در بخش های دیگر و تخصیص بودجه آن به آرتمیس آماده کرده، چراکه آ نها احتمال می دهند کنگره با تمام بودجه درخواستی موافقت نکند.

با این حال برایدنشتاین گفته که مایل نیست برنامه های دیگر ناسا را برای فرستادن انسان به ماه قربانی کند، اما به هر حال گرفتن تایید برای دریافت این بودجه از کنگره می تواند چالش اصلی ناسا در ابتدای راه پروژه آرتمیس باشد. اینکه بودجه ناسا برای ماموریت های آپولو در دهه 60 میلادی افزایش چشمگیری داشت به خاطر اوج گرفتن جنگ سرد در آن زمان بود و باید دید در شرایط سیاسی و اقتصادی اکنون، تامین هزینه های لازم برای فرود روی ماه تا چه حد امکان پذیر خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید