یکشنبه, 18 فروردين 1398 - 08:32

همتی: بازار متشکل ارزی تا پایان فروردین ماه آغاز به کار می کند

رئیس کل بانک مرکزی، سال ۹۸ را سال تعیین کننده در عرصه اقتصاد ایران خواند و آن را سال تعیین سرنوشت نامید.

عبدالناصر همتی دیروز یکشنبه در دیدار نوروزی با اهالی رسانه، برنامه های بانک مرکزی برای سال «رونق تولید» را برشمرد و از آغاز به کار بازار متشکل ارزی خبر داد.

به گفته همتی، اعضای هیات مدیره بازار متشکل ارزی انتخاب شده اند و این بازار به زودی و تا پایان فروردین ماه امسال فعال می شود.

همتی بازار متشکل ارزی

رئیس کل بانک مرکزی در ابتدای سخنانش، نخست گریزی به بازار ارز زد و گفت: نرخ ارز در بازار ماندگار نیست و حتما شرایط تغییر می کند. از ابتدای همین امسال دشمنان ۲۴ پروژه برای به هم ریختن بازار ارز اجرا کردند و من خودم به شخصه گزارش محرمانه کشورهای همسایه را دیدم که تاکید داشتند باید برای به هم ریختن بازار ارز تمرکز کرد.

او با اشاره به اینکه قیمت ها در بازار واقعی نیست، گفت: همین دیروز (شنبه) صرافی های ما دلار را ۱۳ هزار و صد تومان می خریدند و ۱۳ هزار و 200 تومان می فروختند اما ۱۰ برابر فروش، از مردم دلار خریدند، می دانید چرا؟ چون هیچ دلالی دلار را حتی 13هزار تومان نیز نمی خرد و مردم دلارشان را به ما فروختند.

همتی درباره نرخ ارز هم گفت: من هیچ گاه نگفته ام که دلار ۱۱ هزار تومان می شود. من فقط به کاهش قیمت اشاره کردم، اما برخی از رسانه ها تیتر زده اند که قیمت دلار ۱۱ هزار تومان می شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته سال بسیار سختی بود، ادامه داد: امسال سال تعیین سرنوشت است، آنها فشار می آورند و ما هم تلاش می کنیم موفق نشوند که حتما هم نخواهند شد. آنها دنبال این بودند که در چهلمین سال پیروزی انقلاب، کارشان را به نتیجه برسانند و حتی اعلام هم کردند، اما نتیجه بخش نبود، ابایی هم نداشتند که اعلام کنند هدف شان چیست، با این حال امسال سال سرنوشت است.

سفیر بودن راحت تر است

همتی به روزهای انتصابش به عنوان رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: من حتی به چین رفته بودم و سفیر بودن خیلی راحت تر بود چون اگر کار را خراب کنی کسی نمی فهمید و اگر هم خوب کار کنی باز کسی متوجه نمی شود، اما من کار سخت را پذیرفتم و به بانک مرکزی آمدم.

او با تاکید بر اینکه سال گذشته اداره کشور به خوبی اتفاق افتاد، گفت: همین ثبات نسبی نشان دهنده این است که دشمن موفق نشد چرا که با همه توان جنگ روانی راه انداختند تا با به هم ریختن بازار ارز تورم را بالا ببرند، البته می دانم فشار اقتصادی به مردم به ویژه طبقه متوسط در حوزه تورم در کالاهای اساسی وارد شد، اما آنها برنامه ریزی های بیشتری داشتند و همین که از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کردیم، موفقیت بزرگی بود.

همتی ادامه داد: در هفته های نخست که وارد بانک مرکزی شدم کارها سخت بود، صرافی ها تعطیل بود و باید راه اندازی می کردیم و همچنین ذخایر ارزی باید کنترل می شد.

چرا اطلاع رسانی نمی کنیم؟

او همچنین در پاسخ به انتقاد خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا در بانک مرکزی به خوبی اطلاع رسانی صورت نمی گیرد، گفت: اینکه اطلاع رسانی نمی کنیم به این خاطر است که دشمن از این اطلاعات سوء استفاده می کند. شک نکنید که دشمنان برای به هم زدن بازار پول و ارز برنامه دارند، دائم می گفتند دلار 30 هزار تومان و 50 هزار تومان و ... می شود در حالی که اصلا چنین چیزی واقعیت نداشت و کار به جایی رسیده بود که حتی برخی مسئولان هم این قیمت ها باور کرده بودند.

همتی با اشاره به اینکه برای ساماندهی بازار ارز باید سیاست های ارزی و تجاری هماهنگ باشد، گفت: البته اختلاف نظرهایی در این حوزه وجود دارد، برخی می گویند باید سیاست ارزی در خدمت تجارت باشد، اما در شرایط فعلی نمی شود چرا که وقتی هدف دشمن به هم زدن بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی باشد، باید همه به کمک بانک مرکزی بیایند.

روسای کل بانک مرکزی حرف نمی زنند

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در جهان غالبا روسای بانک مرکزی مصاحبه نمی کنند، گفت: البته در هیچ کجای دنیا هم رئیس کل روزانه با موضوع ارز و بدهی های بانکی و بانک های ناتراز و ... درگیری ندارد، اما اینجا انبوهی از مشکلات اقتصادی جمع شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نقدینگی قفل شده است، گفت: نقدینگی در ایران ناشی از سود سپرده ها و تسهیلات است، به این ترتیب این نقدینگی همگی الکترونیکی و حسابداری است و این نقدینگی در بازار نیست.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نقدینگی در قالب سپرده ها و دارایی ها در بانک ها قفل شده است، گفت: برای آزادسازی نقدینگی باید دارایی بانک ها فروخته شود و شرکت داری آنها کم شود. نقدینگی به طور طبیعی جایی می رود که بازدهی خوبی داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی یکی دیگر از برنامه های بانک مرکزی را جلوگیری از اضافه برداشت بانک ها از منابع بانک مرکزی دانست و گفت: نکته مهمی که امسال اجرا می کنیم سیاست باز پولی است تا نرخ سود را در کانالی تعیین کنیم که بانک ها در آن چارچوب حرکت کنند؛ در اولین دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان، تشکیل بازار متشکل ارزی را برنامه دوم بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: هیات مدیره بازار متشکل ارزی انتخاب شده و به زودی تا پایان فروردین امسال این بازار تشکیل و راه اندازی می شود.

برنامه جدی برای کنترل نقدینگی

رئیس کل بانک مرکزی همچنین پیش از نشست با اهالی رسانه، در جمع مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها و مؤسسات اعتباری، از آنها خواست تا با اعطای هدفمند تسهیلات، به رونق تولید و همچنین جبران خسارات سیل کمک کنند.

همتی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی و دولت از تلاطم و نوسان در بازار ارز ممانعت می کنند، گفت: سال گذشته با وجود فراز و نشیب های فراوان و توطئه دشمنان، با خنثی شدن هدف اصلی دشمن به پایان رسید که قطعاً نظام بانکی تأثیر شایانی در آن داشته است.

همتی با اشاره به تمرکز دشمن بر بازار پول و ارز به منظور دستیابی به اهداف خود، گفت: در سال گذشته دشمن برنامه ریزی ویژه ای به منظور اخلال در بازار پول، ارز و نظام بانکی طراحی کرده بود که از نائل شدن به اهداف خود ناکام ماندند.

او کلیت فعالیت نظام بانکی در سال گذشته را مناسب و مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتظار می رود نظام بانکی در سال جاری با مدیریت صحیح به ویژه در بحث رعایت سود بانکی و اضافه برداشت، به طور جدی در کنترل نقدینگی همراهی کند و بداند بانک مرکزی در این زمینه به طور جدی برخورد لازم را خواهد کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به حوادث غیرمترقبه اوایل سال جاری خاطرنشان کرد: جمع زیادی از هموطنان به دلیل سیل با مشکلات زیادی مواجه شدند که ضمن ابراز همدردی با آنان، ان شاءالله با استفاده از ظرفیت سیستم بانکی در جهت بهبود شرایط زندگی و ارائه تسهیلات لازم به ویژه در حوزه منازل مسکونی واحدهای تجاری و باغات و کارگاه های صنعتی و سایر نیازها تلاش خواهد کرد.

همتی با تاکید بر اینکه دشمنان در سال جاری نیز همچون سال گذشته به منظور دستیابی به اهداف خود در بازار ارز و پول تمرکز کرده اند، گفت: بانک مرکزی و دولت با برنامه ریزی های لازم از تلاطم و نوسان در بازار ارز ممانعت خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تسریع در فروش اموال مازاد بانک ها و عدم تداوم بنگاه داری شد و گفت: بانک ها باید با تشکیل کارگروه هایی، اقدامات لازم برای فروش اموال مازاد شرکت های زیرمجموعه به صورت عملیاتی انجام دهند و در این زمینه فرآیند اجرای کار را تسریع بخشند.

همتی با اشاره به حجم خسارت های سیل بر زیرساخت ها و منازل و دارایی های مردم و بخش کشاورزی و دام ها تاکید کرد: قطعاً بودجه ۹۸ امکان پاسخگویی به آن را ندارد و در کنار تسهیلات بانکی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ضروری خواهد شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید