توصیه هایی کاربردی برای مدیران (83) / در رفتار و انجام کارها متعادل عمل کنید - فرصت امروز

دوشنبه, 20 دی 1395 - 13:00

تصور اکثر افراد در رابطه با به حداکثر رساندن بهره وری، بالاتر بردن ساعت کاری است. اگرچه این امر تقریبا درست است که تلاش بیشتر منجر به موفقیت بیشتر خواهد شد، اما همین تلاش بیشتر هم باید حدی داشته باشد تا بتواند استمرار یابد.

در غیر این صورت خیلی زود مجبور خواهید شد که کنار بکشید. درواقع باید دید آیا انسان کشش فشار کاری بالا را در درازمدت دارد و می تواند تا آخر با همین میزان ثمربخشی عمل کند یا خیر. هرانسانی در طول شبانه روز 24 ساعت در اختیار دارد و این امر برای همگان یکسان است.

حال اگر بخواهید زمان های دیگر خود را نیز به کار اختصاص دهید، عملا از سایر بخش های دیگر زندگی خود نظیر خانواده دور خواهید شد. این امر خصوصا در درازمدت باعث بروز مشکلاتی جدی و غیرقابل جبران خواهد شد. هیچ انسانی را نمی توان یافت که تمام ساعت روزانه خود را صرف کارش کند. در صورتی هم که بتواند، خیلی زود از پا درخواهد آمد. ساعت کاری افراد باید مبتنی بر یک سری اصول باشد تا خستگی مفرد ایجاد نکند.

خستگی ناشی از کار به مرور منجر به کاهش راندمان کاری خواهد شد و شرکت نفع چندانی دیگر از این افزایش میزان ساعت کاری نخواهد برد. البته همواره در شرکت ها شرایطی پیش می آید که افراد مجبور می شوند تا بیشتر از حد معمول کار کنند، اما نکته در این است که این اتفاق در شرایط اضطراری پدید می آید و این میزان سرعت بالاتر باعث افزایش ضریب خطا می شود. به همین خاطر هم است که اکثر شرکت ها در تلاش هستند تا برنامه های خود را به نحوی جلو ببرند که با این گونه شرایط مواجه نشوند.

هرانسانی در هرکاری یک تعداد ساعت محدود دارد که در آن کار مفید می تواند انجام دهد. این زمان برای هرکسی متفاوت است، اما در بهترین شرایط هم باز یک حد معینی وجود دارد. حال سوالی که مطرح است این است که چرا همواره کار بیشتر منجر به افزایش موفقیت در کسب و کار نخواهد شد.

ایده

كم خوابی و پركاری نشانه و معیار مناسبی برای تلاش نیست زیرا افرادی كه كم می خوابند و وقت خواب خود را صرف كار می كنند علاوه بر اینكه نتوانسته اند امور و وظایف خود را به درستی مدیریت كنند بلكه در طول زمان كارایی خود را از دست می دهند.

کسی که هر شب تا دیروقت مشغول کار و تلاش است و صبح زود، کارش را از سر می گیرد، قطعا فردی سختکوش و با اراده است ولی در چند سال اخیر، تحقیقات علمی نشان داده اند که این صفات مثبت یک علامت سوال بزرگ را در پشت خود پنهان کرده اند: آیا این فرد به اندازه کسی که در طول شبانه روز وقت کافی به استراحت و خواب خود اختصاص می دهد، کارایی دارد؟ پاسخ محققان این است که كار، فقط وقتی در حد متعادل باشد مفید و موثر خواهد بود.

خستگی باعث کاهش هوشیاری و تمرکز فرد خواهد شد و این امر خصوصا در برخی مشاغل حساس می تواند باعث بروز مشکلات خطرناکی شود. برای مثال فردی که دستیار اتاق عمل است باید دقت بالایی داشته باشد در غیر این صورت جان انسانی را به خطر خواهد انداخت.

Workaholics  به معنای معتادین به کار معنی می شود و جالب است بدانید در حال حاضر تخمین زده می شود که در آمریکا 12میلیون معتاد به کار وجود دارد. واقعیت این است کسی که به چیزی معتاد می شود، تعادل را از دست می دهد و بدون اینکه خودش متوجه باشد، از استراحت و فعالیت های دیگرش می زند تا به اعتیادش برسد، در حالی که کنار گذاشتن سایر فعالیت ها و تفریحات، اثر خود را روی او به جا می گذارد.

آنچه در عمل باید انجام دهید

- جدیدترین بررسی های توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد، کارمندان در صورتی که روزانه ساعتی را به استراحت اختصاص ندهند، سلامتی روحی خود را به خطر می اندازند. به همین خاطر لازم است تا در کار خود تعادل ایجاد کنند.

- اگر به هر دلیلی نیاز به افزایش ساعت کاری خود دارید بهتر است این امر به مرور صورت گیرد تا بدن بتواند با شرایط جدید وفق پیدا کند با این حال در میزان این افزایش، توانایی و کشش خود را نیز در نظر داشته باشید.

- مدیران برای حفظ راندمان کاری باید از فشار بیش از حد روی کارکنان خود جلوگیری کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی