رشد اقتصاد جهان تحت تاثیر بحران آب - فرصت امروز

سه شنبه, 05 اسفند 1393 - 15:16

یک کارشناس بین‌المللی آب اعلام کرد: کمبود آب در دهه آینده رشد اقتصاد دنیا را تهدید می‌کند و پایداری سیاسی را در کشورها تحت تاثیر قرار خواهد داد. بدون شک آب اگرچه کالای با ارزشی است، اما منشا چالش‌های سیاسی در آینده خواهد شد.
به گزارش فارس به نقل از واتر پالتیکس، الکساندر کوستوا، کارشناس بین‌المللی آب نوشته است: کمبود آب در آینده رشد اقتصادی جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سر منشا بسیاری از چالش‌ها و ناپایداری سیاسی خواهد شد. با تغییرات آب و هوایی هم مسئله کمبود آب و تاثیر آن سال به سال بیشتر خواهد شد، این ماده حیاتی بسیار با ارزش است و حتی می‌تواند جای نفت را هم بگیرد. تا سال 2025 بیش از نیمی از مردم جهان با کمبود آب شرب مواجه می‌شوند و تا سال 2050 بیش از 75 درصد جمعیت دنیا درگیر کمبود آب شرب خواهند شد.

هشدارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که 46 کشور جهان با جمعیت بیش از 2/7 میلیارد نفر با خطر بحران کمبود آب‌مواجه هستند که اصلی‌ترین دلیل آن تغییرات آب و هوایی است، 56 کشور جهان با جمعیت بیش از 2/1 میلیارد نفر در خطر بحران جدی ناپایداری سیاسی هستند. همچنین سال به سال دنیا تشنه‌تر می‌شود و جمعیت افزایش می‌یابد و تقاضای آب در جوامع صنعتی و کشاورزی بیشتر می‌شود، خشک شدن چشمه‌های آب هم با سرعت بیشتری نسبت به هر زمان در حال افزایش است. انتظار می‌رود که تغییرات آب و هوایی که باعث تغییر در نزولات آسمانی می‌شود مرتب تشدید شود و باوجود کاهش میزان کربن جایگزین و جانشینی برای افزایش آن نیست.

امروزه کمبود آب به چالش بزرگ سیاسی تبدیل شده است و باعث زد و خورد ملل مختلف برای مرزهای بین‌المللی و قلمرو سیاسی در مسیر رودخانه‌ها و دریاچه‌ها شده و این مسئله به‌طور فزاینده‌ای تنش‌های مرزی کشورها را سبب می‌شود. حتی برخی، آب را نفت قرن 21 می‌دانند، اگرچه این توصیف شاید خیلی دقیق نباشد اما یک چیزی کاملا روشن است که دسترسی به آب کلید توسعه اقتصاد دنیا و سیاست‌های دولت‌ها در دهه آینده خواهد بود. در حقیقت، کمبود آب جهانی، رشد اقتصاد دنیا را تهدید می‌کند و نیز پایداری سیاسی را در کشورها تحت تاثیر قرار خواهد داد. بدون شک آب اگرچه کالای با ارزشی است، اما منشا چالش‌های سیاسی در آینده خواهد شد.

الکساندر کوستوا می‌گوید: من بر این باورم که بحران قرن ما را کمبود آب مشخص خواهد کرد، تغییرات آب و هوایی، خشکسالی‌ها، توفان‌ و سیل‌هایی را ایجاد می‌کند که کیفیت آب مصرفی را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما چالش‌های عمده‌ای را به‌واسطه کمبود آب خواهیم داشت، مهاجرت‌ها و پناهندگان سیاسی در آینده بسیار زیاد خواهد شد. ما در سیاره‌ای پر از آب زندگی می‌کنیم و مادامی‌که از آن حفاظت نکنیم، ‌آینده بسیار بدتر از آن‌که الان تصور می‌کنیم خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی