شنبه, 18 آبان 1398 - 06:52

برای اولین بار در کشور و با تلاش و پشتکار کارکنان فولاد مبارکه ورق گرید ۵ Mn ۱۸ ویژه ساخت کلاچ مورداستفاده در صنایع خودروسازی کشور در فولاد مبارکه طراحی و تولید شد.

به گزارش سفیرتجارت، علیرضا مولوی زاده، رئیس واحد تروپروسس، ضمن اعلام این خبر افزود: این اقدام به منظور بی نیاز ساختن کشور از واردات، توسعه و تنوع هرچه بیشتر سبد محصولات فولاد مبارکه و تولید محصولات خاص با ارزش افزوده بالاتر صورت گرفت.

ساخت کلاچ خودرو در فولاد مبارکه

در همین خصوص، کارشناس واحد متالورژی و روش های تولید فولاد مبارکه افزود: این گرید در ساخت کلاچ خودروهای سبک ازجمله پراید و 206 کاربرد دارد که تا قبل از تولید در شرکت فولاد مبارکه به صورت کامل از خارج کشور وارد می شده است.

حامد تمیزی فر تصریح کرد: با توجه به درخواست و نیاز شرکت پایا کلاچ، مراحل طراحی، تولید، تست و ارسال نمونه تولیدشده به شرکت درخواست کننده انجام شد.

وی از رضایت بخش بودن نتایج تست محصول جدید در شرکت مذکور خبر داد و گفت: پس از طی عملیات حرارتی موردنظر و انجام تست های تکمیلی این محصول به تأیید شرکت تولید کلاچ رسیده است.

وی با بیان اینکه این گرید با ابعاد مورد تقاضای 1275* 3.5 مطابق بوده و خواص مکانیکی آن شامل استحکام تسلیم بالای 355 مگاپاسکال و استحکام نهایی 470 تا 630مگاپاسکال و انعطاف پذیری حداقل 20درصد است، گفت: این محصول در محدوده آنالیز استاندارد DIN طراحی شده است.

رئیس واحد تروپروسس فولاد مبارکه در خاتمه از حمایت های مدیرمتالورژی و روش های تولید و سایر همکاران این واحد، مدیریت و کارکنان نواحی فولادسازی، نورد گرم، آزمایشگاه محصول، واحد فروش، واحد برنامه ریزی تولید و واحد تحقیقات بازار تقدیر و تشکر کرد.

غلامرضا سلیمی مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم فولاد مبارکه در این خصوص گفت: در ناحیه فولادسازی گرید مذکور توسط واحد کوره قوس الکتریکی تخلیه می شود که با توجه به کلاس این گرید در این واحد، حین تخلیه 1500 کیلوگرم فرو منگنز پرکربن، 1000 کیلوگرم فرو منگنز متوسط کربن، 400 کیلوگرم فرو سیلیسیم و 100کیلوگرم آلومینیوم جهت آنالیزسازی به مذاب افزوده می شود.

وی ادامه داد: پس از تخلیه مذاب به منظور تنظیم نهایی آنالیز و دما طبق کارت سوخت، تصفیه فولاد و افزایش کیفیت، ذوب به واحد کوره پاتیلی انتقال می یابد. در این واحد با سرباره سازی مناسب که با افزودن آهک و اکسیژن زدا صورت می گیرد، کلسیم تریتمنت و انجام دمش ملایم انتهای کار، ناخالصی های موجود در مذاب کاهش و کیفیت ذوب افزایش می یابد.

سلیمی با بیان اینکه پس از عملیات متالورژی ثانویه، ذوب به واحد ریخته گری ارسال می شود، افزود: ریخته گری این گرید با توجه به کربن موجود در ذوب که در گروه فولاد 4 است، با سرعت 1 تا 1.1 متر بر دقیقه در ماشین ریخته گری 1،3،4 و با سرعت 1.2 تا 1.3 متر بر دقیقه در ماشین ریخته گری 2 و 5 انجام می شود. پس از ریخته گری تختال های این گرید جهت خنک سازی به air cooling واحد 28 منتقل و پس از آن به ناحیه نورد گرم ارسال می شود.

علی حاجیان نژاد، مدیر ناحیه نورد گرم فولاد مبارکه در تشریح این نوع محصول افزود: با توجه به راهبردهای مدیریت ارشد شرکت و در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و رونق تولید و همچنین تأمین مواد اولیه کارخانه های تولید قطعات خودرو در شرایط تحریم، نورد گرم با همکاری سایر واحدهای شرکت موفق به تولید یکی از گریدهای ویژه مصرفی در قطعات خودرو مطابق با استانداردهای جهانی به صورت انبوه شد.

وی با تأکید بر اینکه گِرید 5 Mn 18 در قطعات کلاچ خودرو مورد استفاده قرار می گیرد، ادامه داد: کلاچ که یکی از قطعات پرتنش و حساس در سیستم انتقال قدرت خودرو به شمار می رود از تعدادی قطعه تشکیل شده است. با توجه به این امر، ورق گرم آن باید استانداردهای ابعادی، خواص مکانیکی و متالورژیکی، سطحی و... را دارا باشد. ورق گرم این گرید از تلرانس های محدود ابعادی و خواص مکانیکی بالا برخوردار است که با پیش بینی اقدامات فرآیندی مانند تعیین دماها از کوره های پیشگرم تا انتهای خط در هر مرحله، توزیع نیروهای نوردی و نیز توزیع عرض، تعیین برنامه تولید و شبیه سازی های لازم و کنترل فرآیند، تولید آن با موفقیت و مطابق استاندارد و با رضایت مشتری انجام شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید