چهارشنبه, ۳ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Wed, 24 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

ارتباطات در محل کار عنصر مهمی است. برقراری ارتباط درست با همکاران نه‌تنها سبب لذت‌بخش‌تر سپری شدن بازه کاری در شرکت می‌شود، بلکه سبب می‌شود شما احساس بهتری نسبت به خود و شغل‌تان نیز داشته باشید. شاید بتوانید تصور کنید که تنها ناهار خوردن بهتر است یا وقتی در کنار همکاران‌تان هستید و با هم تعامل داشته و شوخی می‌کنید. چگونه می‌توانید به‌عنوان یک مدیر، ارتباطات اجتماعی مؤثری میان کارکنان خود و میان خود و کارمندان ایجاد کنید‌؟ چگونه می‌توان از نظر درونی به همکاران نزدیک‌تر شد، حتی اگر شخصیتی درونگرا دارید. جواب این پرسش‌ها را از گزارش زیر بگیرید.

3531535236241351352346243525236234

از دست دادن دو حمایت مهم بدون ارتباطات

یکی از مدیران بزرگ می‌گوید: ما انسان هستیم و نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر داریم. این نیاز برای بعضی کمتر و برای بعضی بیشتر است. افرادی را می‌شناسم که در یک واحد کنار هم کار می‌کنند اما حرفی جز سلام با یکدیگر ندارند. عدم ارتباطات مؤثر میان کارکنان شما بر عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که گوشه‌گیری و تنهایی کارکنان با احتمال ابتلا به بیماری ارتباط دارد. کارکنان شما بدون برقراری ارتباط در کار دو حمایت مهم را از دست می‌دهند: حمایت ساختاری و حمایت عاطفی. در حمایت ساختاری، یک فرد می‌تواند به علت عدم آگاهی از مسئله‌ای آن را با همکارانش در میان گذاشته و از آنها کمک بگیرد. اما در حمایت عاطفی، مدیر و همکاران می‌توانند با یکدیگر از استرس، تغییرات یا اضطراب خود در سازمان صحبت کنند. اگر می‌خواهید فرهنگ نوعدوستی و جوی اجتماعی در سازمان‌تان ایجاد کنید و به فردی گوشه‌گیر تبدیل نشوید باید دستورالعمل‌هایی کلی را رعایت کنید که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

از کم شروع کنید

توجه داشته باشید که شما می‌توانید با همه کارمندان‌تان دوست باشید و این جو را در سازمان ایجاد کنید که آنها نیز با یکدیگر صحبت کرده و در حل مسائل مختلف از هم یاری بجویند. اگر کارمندی در برقراری ارتباط مشکل دارد بهتر است این کار را ابتدا با تعداد کمی از همکارانش شروع کند. نیاز نیست بار اول که سعی در برقراری ارتباط دارد با همه خوش و بش کند. می‌تواند این کار را با یکی دو نفر شروع کند و سپس دایره ارتباطاتش را گسترده‌تر سازد. گام‌های کوچک تفاوت‌های بزرگ می‌آفرینند. اگر نمی‌توانید با کارمندان‌تان ارتباط برقرار کنید، بهتر است ابتدا به یکی ازکارکنان خود نزدیک شویدکه او نیز تمایل به صمیمیت بیشتر دارد و بازخورد مثبت به شما خواهد داد. شما در آن فرد خاص احساس مثبت ایجاد کرده و می‌توانید این زنجیره را با دیگر زیر دستان‌تان نیز دنبال کنید. بهتر است نخستین کارمندی که به‌عنوان یک مدیر به او نزدیک می‌شوید، فردی باشد که با او در مواردی مشترک  باشید.

یک تیم ایجاد کنید

گاهی اوقات بی‌توجهی به روابط کاری، سبب آشفته کاری می‌شود. شما بدون ارتباط مناسب نمی‌توانید مفهوم خود را به کارکنان منتقل کنید و آنها بدون برقراری ارتباط نمی‌توانند مسائل را با یکدیگر در میان گذاشته و از دوباره کاری بپرهیزند. در تیم وظایف و سطح تعاملات هر فرد مشخص است. مطمئناً کارمندانی که ارتباط زیادی با دیگران ندارند، با قرارگیری در تیم مجبور می‌شوند که از تک روی و گوشه‌گیری خودداری کرده و با دیگر تعامل برقرار کنند. برای هر یک از افراد تیم وظیفه‌ای مشخص بگمارید تا وظایف موازی و دوباره کاری ایجاد نشود.

اعتماد متقابل

از ویژگی‌های عمده تیم‌هایی که عملکرد عالی دارند اعتماد متقابل اعضا به یکدیگر است. یعنی اعضای تیم به صداقت و توانایی یکدیگر اعتقاد راسخ دارند. کارکنانی که به همکاران یا مدیر اعتماد دارند به‌راحتی ارتباطات اجتماعی خود را در سازمان وسعت می‌بخشند. اعتماد یک پدیده حساس و شکننده است. برای به وجود آمدن آن زمان زیادی طول می‌کشد ولی به‌راحتی می‌توان آن را از بین برد و دستیابی مجدد به آن کار چندان ساده‌ای نیست. بنابراین مدیریت باید دقتی زیاد بکند تا اعتماد بین اعضا حفظ شود.

2413562545135136136326234

اما چگونه می‌توان اعتماد به وجود آورد؟ مدیر و رهبر می‌توانند روش‌های زیر را در پیش بگیرند. ابتدا ثابت کنند که منافع دیگران هم برایشان مهم است. در تیم ایفاگر نقش باشند و با گفتار و کردار، کارهای تیم را تأیید کنند، حمایت و پشتیبانی از اعضای تیم وفاداری مدیر به مجموعه را نشان می‌دهد. مدیر و رهبر نباید پنهان کاری کند و باید صداقت داشته باشند. معمولاً بی‌اعتمادی مردم از آنچه نمی‌دانند سرچشمه می‌گیرد. مدیر باید عادل و منصف باشد و احساس و عاطفه انسانی داشته باشد. او باید محرم اسرار دیگران باشد، چرا که اگر فردی درباره موضوعی با او صحبت کرد، اطمینان داشته باشد این موضوع میان آنها می‌ماند. این امر سبب می‌شود که ارتباط اجتماعی میان کارمندان و مدیر و میان اعضای تیم بیشتر شود. همچنین مدیر باید شایستگی خود را در روابط انسانی نشان دهد تا مورد احترام دیگران قرار گیرد و اعضای تیم او را به‌عنوان فردی بالادست خود قبول داشته باشند.

این اصول را به خاطر بسپارید

برای گسترش رابطه اجتماعی در تیم‌تان مواردی را موردنظر داشته باشید. بهتر است بدانید برای برقراری ارتباط عمیق‌تر نیاز نیست که جزییات زندگی شخصی و فردی خود را با کارکنان در میان بگذارید. تنها استفاده از مکالمات کاری نیز می‌تواند مؤثر باشد. به این فکر کنید که شما به رابطه دوستانه در محل کار نیز نیاز دارید. در هنگام تلاش برای ایجاد ارتباط رو راست باشید و در طرف مقابل خود اعتماد ایجاد کنید. برای رابطه خود زمان بگذارید و آن را پرورش دهید.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/rCEpYB5f
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه