سه شنبه, 12 مرداد 1395 - 15:45

آیا می دانستید دو عامل کشش بازار و فشار علم و فناوری به همراه یکدیگر به تغییر و تحولات تکنولوژیکی کمک می کند و درعین حال هرکدام از این دو عامل به توسعه و ارتقای یکدیگر نیز یاری می رسانند؟بنابراین یک حلقه مثبت را در تغییر و تحولات فناوری تشکیل می دهند.

از آنجا که این دو عامل تأثیر انکارناپذیری در فرآیند نوآوری تکنولوژیکی و خلق مزیت رقابتی در سطوح مختلف دارند، در سطوح خرد در بنگاه های اقتصادی هزینه های بسیاری را صرف انجام فعالیت های تحقیق و توسعه ای می کنند تا ضمن دستیابی به فناوری های مورد نیاز، آنها را در محصولات و فرآیندهای خود به کار گرفته و از این طریق محصولات و کالاهای قابل رقابت در بازارهای مختلف ارائه کنند.

سیاست گذاران کلان ملی نیز هزینه های زیادی در راه تحقیق و توسعه، انجام پژوهش های بنیادی، افزایش اختراعات و پرورش نیروی انسانی توانمند صرف می کنند تا تمامی این عوامل باعث افزایش تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر شود.

واضح است که دستیابی به فناوری، پرورش نیروی انسانی ماهر و انجام نوآوری و... با هزینه های بسیار بالایی صورت می پذیرد و در صورت عدم اعمال مدیریت صحیح بر این منابع ارزشمند، کلیه فعالیت های صورت گرفته در این راه به هدر خواهد رفت. بنابراین، نقش مدیریت در توسعه، بهبود و حفاظت از این منبع ارزشمند بسیار پررنگ و برجسته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید