چهارشنبه, 02 مرداد 1398 - 11:00

بدون تردید مدیران کلیدی ترین افراد در شرکت محسوب می شوند. به همین خاطر نیز ضروری است تا حضوری کاملا موثر را داشته باشند، با این حال تصور بسیاری از مدیران این است که برای رسیدن به این هدف، مجبور به انجام اقدامات بزرگ و دشواری هستند. همین امر نیز به سد ذهنی در برابر آنها تبدیل می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، در ادامه به بررسی 11 اقدامی خواهیم پرداخت که به سادگی به افزایش تاثیر مدیران در شرکت منجر خواهد شد.

افزایش تاثیر مدیران در شرکت

1-به تیم خود گوش دهید

کارمندان شما مهم ترین دارایی شرکت محسوب می شوند. درواقع شما با کمک آنها اهداف خود را پیاده ساخته و در مسیر پیشرفت گام برمی دارید. به همین خاطر نیز شایسته است تا توجه کافی را به آنها داشته باشید. در این رابطه این امر که تمامی افراد بتوانند با خیالی آسوده، نظرات و گفته های خود را بیان کنند، بالاترین حد محسوب خواهد شد. در این رابطه امروزه بسیاری از برندها از کارمندان خود به عنوان مشاور استفاده کرده و با این اقدام، به بهبود تصمیمات خود کمک می کنند، با این حال این امر صرفا برای بهبود در روند تصمیم گیری ها نیست. توجه داشته باشید که این امر ممکن است بیش از حد زمان بر باشد.

مطلب مرتبط: فرصت امروز: روزنامه اقتصادی مدیریتی | رسانه کسب و کارآفرینی

در این رابطه توصیه می شود تا از پیام رسان ها استفاده کنید. همچنین این امر که برای تیم خود یک گروه نیز داشته باشید، باعث خواهد شد تا به خوبی در جریان تمامی امور قرار گرفته و به شناخت بیشتر از کارمندان خود دست پیدا کنید. درواقع شما نباید هم صحبت شدن و حتی گفت وگوی صمیمانه با کارمندان خود را نوعی ضعف و خدشه به شخصیت خود تلقی کنید. این تفکرات نادرست تنها باعث خواهد شد تا در بازار به شدت رقابتی حال حاضر، بالاترین حد پیشرفت را نداشته باشید.

2-کمبود وقت را به بهانه ای برای خود تبدیل نکنید

این امر که مدیران همواره در مواجهه با کارمندان خود کمبود وقت خود را متذکر می شوند، از جمله اشتباه ترین سیاست ها است. اگرچه هیچ تردیدی وجود ندارد که مدیران به علت حساسیت کار خود، از حجم کاری بالایی برخوردار هستند، با این حال عدم رسیدگی و توجه شما خود زمینه ساز بروز مشکلات بزرگ در آینده خواهد شد. به همین خاطر نیز لازم است تا همواره برای کارمندان خود استثنا قائل شوید، با این حال این امر به معنای برهم زدن مداوم برنامه کاری نبوده و تنها به پنج دقیقه زمان اولیه اطلاق می شود. شما پس از آن باید بسنجید که درخواست کارمند شما تا چه حد وقت گیر خواهد بود. سپس لازم است تا زمانی را برای آن مشخص کنید تا به صورت کامل به آن رسیدگی شود.

3-مشاورانی برای خود داشته باشید

این امر که با سایر مدیران ارتباط خوبی را برقرار کرده و از مشورت های آنها استفاده کنید، از دیگر اقداماتی است که به افزایش تاثیر شما در شرکت منجر خواهد شد. بدون شک هر مدیری تجربیات مثبتی دارد که استفاده از آن شما را به سطحی خواهد رساند که ممکن است اگر بخواهید خودتان به آن مرحله برسید، چندین سال به طول بینجامد. در نهایت این امر که خاطره نویسی داشته باشید، از این نوشته ها می توانید برای کمک متقابل به دیگران استفاده کنید. درواقع شما بدون در اختیار داشتن یک جانشین که بتواند اوضاع را در نبود شما اداره کند، کار بسیار دشواری را خواهید داشت. به همین خاطر نیز ضروری است تا برنامه ای در این زمینه داشته باشید تا در صورت نبود شما نیز کمبودی حس نشود.

4-حمایت خود را به خارج از محیط شرکت نیز انتقال دهید

این امر که از تیم مدرسه فرزند چند تن از کارمندان خود حمایت کرده و اسپانسر مالی آنها باشید، نه تنها توجه شما را نشان خواهد داد، بلکه فرصت ایده آل تبلیغاتی را نیز به همراه دارد. به همین خاطر نیز توصیه می شود تا در هر اقدام خود، به دنبال تحقق چندین هدف باشید. بدون شک این امر که تاثیرگذاری شما بر کارمندان حتی خارج از محیط کاری نیز باشد، ارزش بسیار بالایی را به همراه دارد.

5-یک صندوق برای کمک به افراد تیم شرکت ایجاد کنید

بدون شک زندگی هر فردی، مشکلات کوچک و بزرگی را به همراه دارد. تحت این شرایط توصیه می شود تا صندوقی را برای جمع آوری کمک های مالی افراد اختصاص داده و بخشی از سود شرکت را نیز به آن واریز کنید. از این مبالغ می توان برای کمک به افراد استفاده کرد. بدون شک این امر تاثیرگذار بودن شما را در تمامی بخش های زندگی افراد، نشان داده و رضایت شغلی و وفاداری آنها را متحول خواهد ساخت.

6-مهارت های خود را به اشتراک بگذارید

هیچ دلیلی وجود ندارد که مانع رشد افراد تیم خود باشید. اگرچه برخی تصور می کنند که تحت هر شرایطی باید رازهای موفقیت خود را حفظ کنند، با این حال با نگاهی واقع بینانه به این واقعیت پی خواهید برد که کارمندان، رقبای شما محسوب نمی شوند. به همین خاطر نیز ضروری است تا دانش و تجربه خود را در اختیار همگان قرار دهید. این امر که برای کارمندان خود مفید باشید، بدون شک حضور شما را کاملا موثر خواهد ساخت. در این رابطه این امر که در تلاش برای ایجاد فایل های آموزشی باشید، باعث خواهد شد تا در زمینه مدیریت زمان صرفه جویی شده و نیازی به تکرار مداوم وجود نداشته باشد.

7-برای کارمندان خود برنامه ریزی کنید

این احتمال وجود دارد که کارمندان بهترین برنامه ممکن را برای خود نداشته باشند. به همین خاطر نیز شما با توجه به تجربه و دانشی که دارید، می توانید کمک رسان بسیار خوبی باشید، با این حال این امر باید در قالب یک گفت وگو دو نفره صورت گیرد تا افراد خود را محکوم به انجام برنامه شما حس نکرده و نظرات خود را اعلام کنند. در آخر این امر که افراد را به دوره های آموزشی در خارج شرکت نیز تشویق کرده و امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهید تاثیرگذار بودن شما را به اثبات خواهد رساند. با این حال بهتر است تا در این رابطه به صورت داوطلبی عمل کنید تا بتوانید افراد مشتاق برای پیشرفت را شناسایی کرده و خروجی بهتری از این اقدام دریافت کنید.

8-از اهمیت SMB غافل نشوید

SMBیا بلاک پیام سرور (Server Message Block Protocol )، منجر به بهبود دسترسی به منابع مختلف می شود، با این حال با توجه به تخصصی بودن آن، لازم است تا از فردی حرفه ای در این زمینه استفاده کرده و مطالعات کافی داشته باشید.

9-از آموزش مستقیم خودداری نکنید

این امر نه تنها نیاز به شرکت در کلاس های دیگر را از بین خواهد برد، بلکه به ارتباط بیشتر شما با کارمندان نیز منجر خواهد شد. این نکته را همواره مدنظر خود داشته باشید که افراد تمایل دارند تا در کار خود پیشرفت کرده و چیزی جدید را یاد بگیرند. به همین خاطر نباید آنها را ناامید سازید. درواقع افراد نباید شما را به عنوان فردی که صرفا در میز مدیریت نشسته و تصمیماتی را اتخاذ می کند، تلقی کنند.

10-تجربیات خود را مکتوب کنید

حتی در بهترین حالت نیز شما نمی توانید برای تمامی کارمندان خود زمان کافی را اختصاص دهید. به همین خاطر نیز ضروری است تا تجربیات خود را یادداشت کنید. این نوشته ها خود می تواند به خوبی نیاز اطلاعاتی افراد را تامین کند، با این حال برای بهتر شدن هرچه بهتر اطلاعات، استفاده از منابع سایرین نیز مفید خواهد بود. در نهایت لازم است تا با توجه به نیاز شرکت، تنوع در این زمینه را نیز فراموش نکنید. برای مثال اگر یک نکته و یا مبحث، به صورت تصویری بهتر آموزش داده خواهد شد، نوشتن در این زمینه اقدامی کاملا بیهود است. در نهایت از این تجربیات می توان برای چاپ یک کتاب استفاده کرد که خود مزیتی بزرگ برای برند شما محسوب می شود.

مطلب مرتبط: اصول کسب و کار

11-رفتاری دوستانه داشته باشید

بدون شک ارزش حضور یک دوست، بیشتر از یک منتقد سرسخت است. به همین خاطر نیز نباید از صمیمی شدن با کارمندان خود واهمه ای را داشته باشید. در نهایت این امر که افراد شما را پشتیبان خود بدانند، بسیاری از پنهان کاری ها نیز از بین خواهد رفت. این امر شرکت را از بسیاری از مشکلات آتی در امان نگه خواهد داشت. به همین خاطر نیز لازم است تا به نحوی رفتار کنید که افراد خواهان حضور همیشگی شما باشند.

به عنوان نکته پایانی ذکر این نکته ضروری است که موارد فوق، تنها منتخب اقدامات ساده ای است که منجر به افزایش تاثیر شما به عنوان مدیر در شرکت خواهد شد. به همین خاطر نباید خود را به این موارد محدود کنید. درواقع هر شرکتی با توجه به شرایط و امکانات خود، می تواند موارد سودمند دیگری را نیز پیدا کرده و مورد استفاده قرار دهد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید