دوشنبه, 29 مهر 1398 - 11:33

بدون تردید ایلان ماسک را باید یکی از نوابغ تاریخ به حساب آورد. وی موسس دو برند جهانی به نام های تسلا و اسپیس ایکس بوده و یکی از 10 تن تاثیرگذار جهان معرفی شده است. بدون شک توصیه های او به عنوان یکی از موفق ترین افراد حال حاضر جهان، ارزش بسیار بالایی را برای همگان به همراه خواهد داشت. وی در سخنرانی اخیر خود عنوان کرده است که مطالعه، مهم ترین اقدامی است که هر فرد برای موفقیت می تواند انجام دهد.

در ادامه نیز به معرفی 12 کتابی پرداخته ایم که جزو محبوب ترین های او بوده و بر این باور است که هر فردی باید حداقل یکبار در طول زندگی خود آنها را مورد مطالعه قرار دهد. در همین راستا و در ادامه به معرفی و بررسی کتاب ها خواهیم پرداخت.

کتاب های منتخب ایلان ماسک

1-ارباب حلقه ها اثر جی.آر.آر. تالکین(1954)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

آقای ماسک اعلام کرده است که در دوران نوجوانی، علاقه شدیدی به رمان های تخیلی داشته و این دسته از کتاب ها او را به سمت تفکر خلاق سوق می داد. در این دسته از کتاب ها، بدون شک ارباب حلقه ها برای او در جایگاه به مراتب بالاتری قرار داشته است. در این کتاب با نبرد قهرمانان با انواع شیاطین مواجه می شوید که داستانی بسیار جذاب و پرکشش را دارد. در این رابطه وی عنوان کرده است که قهرمانان این داستان را به عنوان الگوی خود قرار داده است. علت این امر نیز به این خاطر است که آنها همواره مسئولیت نجات جهان را برعهده داشته و در مسیر خوبی ها گام برمی دارند. اگرچه در رابطه با این رمان، فیلم های متعددی ساخته شده است، با این حال آمازون نیز در اندیشه ساخت سریالی در این رابطه است که ایلان ماسک علاقه خود به مشاهده این سریال را در چندین مصاحبه خود اعلام کرده است. به همین خاطر توصیه می شود که خصوصا در دوران جوانی، کتاب هایی را مورد توجه قرار دهید که قوه تخیل شما را به کار می اندازد.

مطلب مرتبط: راهکارهای موفقیت به روش ایلان ماسک

2-راهنمای سفر رایگان به کهکشان اثر داگلاس آدامز(1979)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

نقطه شروع علاقه مند شدن ایلان ماسک به فضا را باید در این کتاب جست وجو کرد. وی در این رابطه عنوان کرده است که زندگی در آفریقای جنوبی، به علت امکانات کم، باعث می شد تا کتاب تنها منبع او برای آشنایی با جهان پیرامون باشد. اثر جاودانه داگلاس آدامز را باید برترین رمان طنزآمیز و پست مدرنیستی ادبیات معاصر جهان دانست. اگرچه این کتاب، نخستین قسمت از یک مجموعه چهارجلدی محسوب می-شود، با این حال مشهورترین و مطرح ترین آنها است. درواقع اگرچه کتاب قبلی تنها تخیلی محسوب می شد، با این حال این اثر را باید یک کتاب علمی تخیلی دانست که با درونمایه طنز خود به خوبی بسیاری از مفاهیم در رابطه با فضا و کهکشان را به مخاطب القا می کند.

3-بنجامین فرانکلین: یک زندگی آمریکایی اثر والتر ایزاکسون(2003)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

بدون تردید یکی از اسطوره های زندگی ایلان ماسک را باید بنجامین فرانکلین(اصلی-ترین فرد در ایجاد ایالت متحده آمریکا) دانست. از وی به عنوان فردی یاد می شود که در تمامی حوزه ها دانش کافی را داشته و اقدامات بسیار مهمی را نیز انجام داده است. همین امر نیز باعث شده است تا آقای ماسک از وی به عنوان نمونه یک کارآفرین واقعی نام ببرد. با این حال او دلیل اصلی انتخاب خود را زندگی بسیار سخت بنجامین فرانکلین عنوان کرده و عقیده دارد که تنها افراد بزرگ می توانند خود را از یک موقعیت سخت، به بالاترین مرتبه های ممکن برسانند. به همین خاطر بسیار مهم است که به خوبی با زندگی و عقاید چنین فردی آشنا شوید. شباهت های بسیار جالبی نیز میان ایلان ماسک و بنجامین فرانکلین وجود دارد. برای مثال هر دو آنها در آفریقای جنوبی بزرگ شده اند که باعث شده است تا وی بیشتر بتواند با این شخصیت ارتباط برقرار کند.

4-ساختارها و یا دلیل اینکه چرا چیزهایی نمی افتند اثر جی. ای. گوردون(1978)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

هنگامی که ایلان ماسک تصمیم گرفت تا شرکت اسپیس ایکس را تاسیس کند، یکی از کتاب هایی که در این زمینه به او کمک بسیاری را کرد، نوشته جی.ای.گوردون بوده است. درواقع این کتاب تمامی نیازهای ابتدایی او در زمینه علم موشکی را تامین کرده است. با این حال این کتاب تنها در رابطه با موضوع موشک ها نبوده و شامل اطلاعات ابتدایی در زمینه طراحی و ساخت است.

5- احتراق: تاریخچه پیشران های راکت های سوخت مایع اثر جان دی. کلارک(1972)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

یکی از کتاب هایی که به صورت تخصصی در رابطه با موضوع دانش موشکی و موضوعات پیرامون آن صحبت کرده است، اثر جان دی. کلارک است. اگرچه می توان نمونه بسیاری از این دسته از کتاب ها را پیدا کرد، با این حال شیوه نگارش جذاب و جامعیت آن باعث شده است تا به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی ایلان ماسک تبدیل شود.

6- هوش برتر: راه ها، خطرات و استراتژی ها اثر نیک بوستروم(2014)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

این کتاب به خوبی به موضوع هوش مصنوعی پرداخته و تمامی چالش ها و اقدامات لازم در این رابطه را شرح داده است. درواقع این کتاب جهان آینده را متعلق به هوش-های مصنوعی دانسته و تلاش کرده است تا راه های رسیدن به جهانی جدید را معرفی کند. در آخر سوال بسیار مهمی که این کتاب مطرح می کند این است که با توجه به این واقعیت که هوش های مصنوعی قادر به انجام کارهایی خواهند بود که از حیطه توانایی انسان خارج است، چگونه می توان بر روی آنها کنترل های لازم را داشت؟ درواقع مطالعه این کتاب باعث شد تا ایلان ماسک توییت جنجالی خود را با مضمون خطرناک بودن سرعت رشد هوش های مصنوعی در توییتر بارگذاری کند.

مطلب مرتبط: راز ایلان ماسک برای یادگیری سریع مطالب

7-اختراع نهایی ما اثر جیمز برات (2013)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

از دیگر کتاب هایی که در رابطه با هوش مصنوعی صحبت می کند، کتاب اختراع نهایی ما است که در آن هوش مصنوعی را بزرگترین ساخته بشر دانسته و آن را شکل دهنده آینده می داند. با این حال این کتاب نگاه همه جانبه ای نسبت به این موضع داشته و به مانند مورد قبل، تلاش کرده است تا افراد را به باوری درست نسبت به این موضع برساند. درواقع این کتاب به خوبی مزایا و معایب این فناوری را برشمرده و جهان بدون کنترل آن را تشریح می کند. درواقع سرعت رشد این تکنولوژی به علت رقابت کشورها، احتمالا به سطحی خواهد رسید که کاملا خارج از کنترل انسان بوده و یک فاجعه بزرگ را شکل خواهد داد. به همین خاطر ضروری است تا قوانینی کلی و اهدافی درست برای آن وجود داشته باشد.

8-بنیاد اثر ایزاک آسیموف(1951)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

مجموعه کتاب هفت جلدی و جاودانه ایزاک آسیموف را باید مشهورترین سری کتاب-های علمی و تخیلی جهان دانست. جالب است بدانید که ترتیب سری های آن از شماره سه بوده و جلد اول و دوم آن در آخرین مرحله نگارش شده است. در این کتاب ابتدا از کهکشان صحبت به میان آمده و در آخر به امپراتوری ها و آینده جهان پرداخته شده است. این کتاب به زبانی ساده، به خوبی تحولات تاریخی را برشمرده و مطالعه آن می-تواند برای هر فردی کاملا جذاب باشد. در این رابطه ایلان ماسک عنوان کرده است که جذاب کردن تاریخ، یک هنر بسیار بزرگ بوده که نویسنده این اثر آن را به بهترین شیوه انجام داده است.

9-ماه زنی بی رحم است اثر رابرت هاینلین(1966)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

این رمان که برنده چندین جایزه شده است، آینده ای را به تصویر می کشد که کاملا مطابق با آرمان های آقای ماسک بوده و تصور چنین جهانی در چندین سال قبل را بسیار شگفت انگیز عنوان کرده است. موضوع این کتاب نیز در رابطه با یک گروه است که به ماه تبعید شده اند و در تلاش برای ایجاد یک جامعه جدید برای خود هستند.

10- زندگی 3.0 اثر مکس تگمارک(2017)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

این کتاب نگاهی مثبت گرایانه به مقوله هوش مصنوعی داشته و در تلاش است تا هماهنگ بودن آن با اهداف بشر در آینده را به اثبات برساند. درواقع نویسنده این اثر بر این باور است که ترس فعلی از این تکنولوژی، بسیار طبیعی بوده و افراد در ابتدای مشاهده هواپیما نیز چنین احساساتی را داشته اند. درواقع این ترس ها تنها باعث خواهد شد تا از یک تکنولوژی بسیار خوب، حداقل برای چندین سال دور بمانیم. نویسنده این کتاب خود یک فیزیکدان و اخترشناس برجسته بوده و در اثر خود به صورت کاملا عملی تمامی تردیدها را کنار می گذارد.

11-تاجران تردید اثر نائومی اورسک(2010)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

نویسنده این کتاب که یک تاریخدان برجسته است، به بررسی روندی پرداخته است که در آن منفعت، همه چیز محسوب شده و این شرایط باعث شده است تا افراد عادی به قربانی تبدیل شوند. بدون شک پس از مطالعه این کتاب، به درک بهتری از اتفاقات پیرامون خود دست پیدا خواهید کرد.

مطلب مرتبط: 6 توصیه ایلان ماسک برای افزایش بازدهی

12-اینیشتین: زندگی و جهان او اثر والتر ایزاکسون(2007)

کتاب های منتخب ایلان ماسک

آقای ماسک را باید یکی از طرفداران زندگینامه هایی دانست که نویسنده توانا، والتر ایزاکسون به رشته تحریر درمی آورد. وی در رابطه با این کتاب عنوان کرده است که اینیشتین، یکی از تاثیرگذارترین افراد در تمام تاریخ محسوب می شود و بسیار ضروری است تا به طور کامل با چنین شخصیتی آشنا باشیم. درواقع این کتاب به خوبی نشان می دهد که اینیشتین چگونه موفق شد تا خود را به عنوان یک نابغه تمام عیار مطرح سازد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید