173 میلیارد تومان برای مقابله با خشکسالی - فرصت امروز

پنج شنبه, 14 اسفند 1393 - 10:57

سخنگوی دولت با بیان اینکه مبلغ 173 میلیارد تومان برای مقابله با خشکسالی و طرح آب‌رسانی به شهرستان میانه، ساماندهی رودخانه زاینده‌رود و تامین آب شرب در استان کرمان و همچنین تامین اعتبارات لازم برای شهرستان دشستان با موافقت‌نامه سازمان مدیریت اختصاص و توزیع می‌شود، گفت: برای تقویت صندوق بیمه کشاورزی مبلغی بالغ بر 125 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت. محمدباقر نوبخت روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت، از اختصاص 50 میلیارد تومان برای پنج استان مرزی خبر داد و گفت: در سفر امسال رییس‌جمهور به استان سیستان‌وبلوچستان مبلغ 293 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام 18 پروژه در این استان در نظر گرفته شده بود که 15 پروژه از این 18 پروژه به بهره‌برداری رسیده و مابقی در روزهای آتی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 گفت: انتظار داریم حقوق ملی‌مان را نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای بدون هیچ کم و کاستی استیفا و حلقه تنگ تحریم‌ها را برطرف کنند. البته ما سرنوشت کشورمان را هیچ‌گاه به نتیجه مذاکرات گره نزده و نبسته‌ایم و برای هر شرایطی غیر‌از موفقیت در مذاکرات هسته‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم و ملت عزیز بدانند که خدمت‌گزاران‌شان برنامه‌های لازم را دارند و ان‌شاءالله از این گردنه نیز عبور خواهند کرد و با منطق و پشتیبانی ملت این مشکل از پیش پا برداشته خواهد شد. نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر درمورد نظر دولت درباره موضوع ممنوع‌التصویر بودن سیدمحمد خاتمی، گفت: درمورد ممنوع‌التصویر بودن حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهوری اسبق، این را از سخنگوی قوه‌قضاییه شنیده‌ام. وی شخصیت قانونمندی است و اگر مطلبی بگوید حتما سند قانونی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که شورای‌عالی امنیت ملی در این باره نظر دادند و آیا آقای روحانی به‌عنوان رییس شورا موافق این موضوع بودند، گفت: من هم عضو این شورا هستم و به خاطر ندارم در جلسه‌ای مصوبه‌ای در این مورد داشته باشیم، بنابراین مسئله مطرح شده با موضوعاتی مرتبط می‌شود که سخنگوی قوه‌قضاییه بیان کرده است. سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه آیا این تصمیم قوه‌قضاییه است، ادامه داد: وقتی سخنگوی قوه‌قضاییه که فردی قانونمند است این حرف را مطرح می‌کند، حتما مصوبه و حکمی در این رابطه وجود دارد و با همین جهت به اعتماد و اعتباری که وی در کشور دارد، این مسئله را ما همین‌طور تلقی می‌کنیم. نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تصمیم دولت درباره نحوه پرداخت یارانه‌ها در سال آینده اظهار داشت: مجلس محترم منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها را در حد 48 هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت‌ها و 6 هزار و 300 میلیارد تومان از ردیف بودجه‌ عمومی پیش‌بینی و برآورد کرده است. بنابراین مجموعه منابع مصوب قانون بودجه همان پیشنهادی بود که از سوی دولت به مجلس تقدیم شد که در مصارف آن نیز تغییراتی به‌وجود آمده است.

وی افزود: بر این اساس، سقف منابعی که می‌توانیم از محل افزایش قیمت‌ها استفاده کنیم تا 48 هزار میلیارد تومان است که در لایحه دولت تا 42 هزار میلیارد تومان در بخش مصارف برای پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی تعیین شده است، یعنی همان پرداختی که ما به خانوارها داریم. سخنگوی دولت با بیان اینکه این مقدار مبلغ یعنی 42 هزار میلیارد تومان با نظر مجلس 39 هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد و به عبارتی 3 هزار میلیارد تومان از آن کم شد، گفت: در واقع این مقدار مبلغ کاسته شده برای اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان هزینه می‌شود. نوبخت ادامه داد: حدود 1200 میلیارد تومان را که برای کمک به تسهیلات ارزان‌قیمت مسکن برای زنان سرپرست خانوار از سوی دولت اختصاص داده شده بود، مجلس پذیرفت. همچنین 4 هزار و 800 میلیارد تومانی را که برای تحول سلامت پیش‌بینی کرده بودیم، مجلس عینا پذیرفت و همچنین مبلغ 5 هزار و 200 میلیارد تومان را که به بحث تولید اختصاص داده شده بود مجلس پذیرفت. 

سخنگوی دولت با بیان اینکه مجلس حکم دیگری را مبنی بر پرداخت مستمری به رزمندگانی که شش ماه بیشتر در جبهه بودند، تعیین کرده است، گفت: همه این موارد مصوبه مجلس است و باید به شورای نگهبان برود که اگر قانون شود، ما ملزم به اجرای آن خواهیم بود. البته انتظار ما از مجلس این بود همان‌گونه که دولت بودجه را به‌موقع و در زمان تعیین شده تحویل داد آنها نیز به‌موقع تصویب می‌کردند. وی در بخش پایانی سخنانش با تشریح جزییات بودجه سال 94 گفت: بودجه کل کشور براساس تصمیم دولت 838 هزار میلیارد تومان بود که مجلس با 8 دهم درصد افزایش آن را به 844 هزار میلیارد تومان افزایش داد و بودجه عمومی که در لایحه درج شد 267 هزار میلیارد تومان است که مجلس آن را به 274 هزار میلیارد تومان افزایش داد. 

سخنگوی دولت ادامه داد: مجلس همچنین اعتبارات جاری را از 166 هزار میلیارد تومان به 174 هزار میلیارد تومان افزایش داد. همچنین در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که دولت در لایحه 47 هزار و 700 میلیون تومان تعیین کرده بود به 50 هزار میلیارد تومان افزایش داد. نوبخت در ادامه گفت: هرچند هم بودجه کل و هم عمومی که دولت پیشنهاد کرده بوده براساس 72 دلار به ازای هر بشکه نفت بوده است، مجلس محترم این ارقام را افزایش داد. منتها در ماده واحده این حکم آمده که به دولت اجازه داده می‌شود ابلاغ مبلغ 220 میلیارد تومان از این منابع عمومی را در شش ماهه اول مورد توجه قرار دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی