یکشنبه, ۸ خرداد(۳) ۱۴۰۱ / Sun, 29 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز

براساس آمارهای رسمی، در دو سال اخیر تعداد افرادی که شغل خود را رها کرده اند، چند برابر شده و این امر زنگ هشداری است که مدیران باید شرکت خود را به مکانی مطلوب تر تبدیل نمایند. درواقع امروزه برخلاف 100 سال گذشته، بحران بیکاری وجود ندارد و با بالاترین تنوع کار مواجه هستیم. تحت این شرایط طبیعی است که افراد به صورت مداوم به دنبال گزینه های بهتری باشند. در این زمینه سوال اصلی این است که چه معیارهایی باعث خواهد شد تا یک شرکت به محیط ایده آل برای کار کردن تبدیل شود؟ در این زمینه فراموش نکنید که امروزه شرایط کاری جذاب، خود به یک مزیت رقابتی تبدیل شده است که باعث می شود تا فرصت جذب بهترین ها در کنار حفظ تیم خود را داشته باشید. در این راستا پنج اقدامی را بررسی خواهیم کرد که می تواند مزیت رقابتی بسیار مهمی برای شرکت شما باشد. 

5 مزیت رقابتی مهم برای جذب بهترین کارمندان

1-امکان دورکاری

تجربه کرونا باعث شده است تا تمامی شرکت ها مجبور به امتحان کردن این شیوه کاری شوند که به دلیل مزیت های زیادی که برای کارمندان و شرکت به همراه دارد، طبیعی است که وجود چنین موردی بسیار مهم باشد. درواقع این امر که افراد بتوانند حداقل چند روز از هفته را به صورت دورکاری فعالیت نمایند، باعث می شود تا تعادل میان کار و زندگی شخصی، به مراتب بهتر شکل گیرد. در کنار این مسئله نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که درجهان مدرن حال حاضر، تمامی امکانات مورد نیاز برای دورکاری مهیا شده است و به صورت مداوم، بازارهای جدید معرفی می شود. به همین خاطر است که بسیاری از شرکت ها خصوصا موارد نوپا، عملا هیچ دفتر کاری ندارند و تمامی کارمندان دورکار هستند که این امر باعث می شود تا امکان تشکیل تیم از نقاط مختلف، مهیا باشد. درواقع در این گام شما باید به این سوال به صورت واضح و با دلایل درست پاسخ دهید که آیا به ادامه کار به صورت سنتی نیاز دارید؟ در این رابطه ممکن است تنها بخشی از شرکت نیاز به حضور مستقیم داشته باشد. دروقع ادامه دادن فعالیت ها صرفا به خاطر رایج بودن شیوه آن، یک اشتباه بزرگ محسوب می شود.

مطلب مرتبط: جذب نیروی کار حرفه ای در بازار با تکنیک های طلایی

2-بسته سفر 

براساس تحقیقات روانشناس ها، سفر کردن بهترین اقدام برای کاهش استرس محسوب می شود. با این حال برنامه ریزی برای سفر برای بسیاری از افراد بسیار سخت و پرهزینه محسوب می شود. این امر در حالی است که شرکت ها می توانند با آژانس های مسافرتی وارد مذاکره شده و یا با اقداماتی نظیر خرید یک اقامتگاه، امکان سفر کم هزینه را مهیا سازند. درواقع شما باید پس از هر پروژه، این امکان را در اختیار کارمندان خود قرار دهید که یک مسافرت چند روزه با خانواده خود داشته باشند. نتیجه تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که میزان استرس در چنین شرکت هایی بسیار پایین بوده و راندمان کاری افراد با افت شدید مواجه نمی شود. در این زمینه فراموش نکنید که سفر کارمندان باید جزو مرخصی با حقوق باشد. در این زمینه براساس نظرسنجی ها، بیش از 40 درصد کارمندان تمایل دارند که یک سفر را به جای حقوق بیشتر در پایان ماه تجربه نمایند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که با برنامه ریزی و مذاکره درست، می توانید این اقدام را کاملا کم هزینه برای شرکت خود تمام نمایید. درواقع برخلاف تصور عموم مدیران، بسته سفر اقدامی پرهزینه محسوب نمی شود و کمتر شرکتی را می توان پیدا کرد که قادر به انجام چنین اقدامی نباشد. با این حال برای درک بهتر اقداماتی که باید انجام دهید، توصیه می شود که چند نمونه رایج را مورد بررسی قرار داده و عملکرد شرکت ها را در این زمینه مقایسه کنید. 

3-مرخصی والدین 

یکی از استرس زاترین و در عین حال مهمترین مقطع های زندگی هر فرد، زمان تولد فرزندان محسوب می شود. در این زمینه کارمندان باید اطمینان داشته باشند که در این شرایط مجاز به استفاده از مرخصی باحقوق هستند. در این رابطه مسئله فرزندآوری به قدری مهم است که بسیاری از شرکت ها برای این موضوع، امکانات خاصی را در نظر می گیرند. در این زمینه شما حتی باید امکان وام گرفتن را هم داشته باشید. این مسئله خصوصا برای مادران کارمند، به مراتب مهمتر است و آنها حتی باید تا دو ماه قبل و بعد از تولد فرزند را مرخصی بگیرند و این امر به یک ترند جهانی تبدیل شده است و در این مدت شما می توانید استخدام موقت داشته و یا مسئولیت های کارمند را بین باقی افراد تیم تقسیم کنید. در این رابطه برخی از شرکت ها امکان دورکاری بخش های مهم فعالیت ها را ایجاد می کنند. درواقع برخی از اقدامات است که تخصصی بوده و نمی توان انتظار داشت سایر افراد تیم، قادر به انجام درست آن باشند. این اقدام اگرچه بدون مانع است، با این حال فراموش نکنید که نباید بیش از دو ساعت از زمان روزانه مادران کارمند را مشغول کند. 

4-جایزه براساس عملکرد 

اگرچه هر کارمند وظایف مشخصی را دارد، با این حال شما ابدا نباید آنها را به یک سطح مشخص، محدود نمایید. درواقع این امر که افراد به ازای فعالیت بیشتر و کسب نتایج بالاتر، جایزه داشته باشند اقدامی است که در روحیه آنها بسیار تاثیرگذار خواهد بود. درواقع یکی از مسائل بسیار مهم که به یک دغدغه تبدیل شده است، مسئله کافی نبودن حقوق ها می باشد. در این رابطه اگر فرصتی برای کسب درآمد بالاتر وجود داشته باشد، بدون شک امکان استقبال از فرصت های شغلی شرکت شما نیز بیشتر خواهد بود. در این زمینه اگرچه بهترین اقدام پرداخت پول است، با این حال می توانید اقداماتی را انجام دهید که برای شما کم هزینه‎تر بوده و قیمت واقعی آنها به مراتب بیشتر است که نمونه آن همکاری با شرکت های مختلف برای هدیه های سازمانی می باشد. 

5-بسته های مراقبت بهداشتی

تجربه کرونا باعث شده است تا افراد به سلامت خود توجه بیشتری را داشته باشند. درواقع ذکر این نکته ضروری است که براساس نظر کارشناس ها، کرونا آخرین بیماری همه گیر نخواهد بود و باید همواره آمادگی خود را حفظ کرد. این امر در حالی است که هزینه مراقبت های بهداشتی، برای بسیاری از کارمندان بالا است و این امر باعث می شود که خرید آنها، جزو اولویت ها نباشد. تحت این شرایط شما با توجه نشان دادن به این بخش، می توانید یک مزیت رقابتی خوب را ایجاد نماید. برای مثال نمونه ساده این امر، آزمایش رایگان ماهانه، تجهیزات بهداشتی و... می باشد. در این زمینه همکاری با یک روانشناس نیز بسیار سودمند است. درواقع امروزه مسئله سلامت روانی، حتی از سلامت جسم نیز مهمتر تلقی می شود. دلیل این امر نیز به خاطر پنهانی ماندن نشانه های بیماری های روانی است که در یک مقطع می تواند بحران آفرین باشد. این امر در حالی است که بیماری های جسمی، اغلب قابلیت تشخیص سریع را دارند. 

مطلب مرتبط: چگونه نیروی کار جوان و بااستعداد را جذب کنیم؟

در آخر توصیه می شود که از خلاقیت غافل نشوید. درواقع می توانید اقداماتی را انجام دهید که مورد علاقه جامعه هدف شما هست و کاملا جدید محسوب می شود. با این اقدام موقعیت بسیار خوبی را به دست خواهید آورد. با این حال فراموش نکنید که این پنج مورد، اقداماتی محسوب می شود که در ابعاد جهانی، نتایج فوق العاده ای را به همراه داشته و به همین خاطر گزنیه ‏هایی کم ریسک محسوب می شود. 

منبع : tweakyourbiz
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ls5TDSck
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه