بوش، بوتان را برای تولید مشترک انتخاب کرد / اعتماد غول آلمانی به شرکت با سابقه ایرانی - فرصت امروز

شنبه, 14 اسفند 1395 - 10:40

بوتان پس از 65 سال سابقه تولید، خدمات و صادرات و بعد از پشت سرگذاشتن مذاکرات طولانی برای تولید مشترک با شرکت آلمانی بوش توانست رضایت این هلدینگ مشهور آلمانی را جلب کند. شرکتی که نخستین حضورش در ایران به   93 سال پیش باز می گردد، حالا دوباره، پس از برجام و با باز شدن درهای مراودات اقتصادی -تجاری ایران با جهان و در جست وجو برای یافتن شریک ایرانی، بوتان را انتخاب کرد.

برندی که به گفته استیفن یانگ، مدیر منطقه خاورمیانه گروه بوش، شبکه خدمات پس از فروش آن کمترمشابهی در جهان دارد، موضوعی که به گفته شاهین خلیلی، رئیس هیات مدیره این گروه صنعتی نخستین درس پدراو به عنوان بنیانگذار گروه بوتان در توصیه به فرزندانش بود، امروزدلیلی برای پیوند با یک برند جهانی می شود. و حالا با قراردادی که اوایل ماه جاری به امضای بوش و بوتان رسید، بوتان آماده می شود که با ایجاد خط تولید جدید سه محصول بوش را تولید کرده و با نام تجاری این شرکت به فروش برساند.

مدیر بازاریابی محصول گروه صنعتی بوتان این قرارداد را نتیجه مثبت شدن فضای سیاسی پس از برجام می داند. به گفته مجید شایان مهر بوتان و بوش بر تولید سه مدل شوفاژدیواری 24، 28و 35 کیلو وات که در نیمه اول سال آینده، در خط تولید بوتان و با نام تجاری بوش تولید خواهد شد، قراردادهمکاری امضا کردند. این مدل ها به روز است و همزمان در اروپا تولید می شود.

او در پاسخ به «فرصت امروز» در خصوص جزییات این قرارداد با این توضیح که بخش هایی از قرارداد به دلایل حرفه ای محرمانه است، در تشریح بخش های دیگر می گوید: حجم و ارزش مالی قرارداد بنا به تفاهم طرفین منتشرنمی شود، اما این قرارداد بلند مدت است، تعداد تولید را درسال اول هنوزنهایی نکرده ایم اما بیش از 9هزار دستگاه خواهد بود.

او در پاسخ به سوال دیگر «فرصت امروز» در خصوص به کارگیری متخصصان خارجی در این خط تولید، می گوید: ما پیش از این با شرکت های ایتالیایی بسیار کارکرده ایم و استانداردهای اروپایی را پیاده می کنیم اما برند بوش بسیار سخت گیر و استانداردهایش کمی متفاوت است، به همین دلیل در تفاهم نامه با این شرکت قرار بر این شد، نظارت مستقیم متخصصان خارجی را در این خط تولید داشته باشیم.

او در پاسخ به اینکه تکلیف بوتان درکنار چه خواهد شد و این شرکت چه جایگاهی خواهد داشت، می گوید: بوتان تولیداتش درسال آینده افزایش خواهد یافت و فروش ما بیشتر خواهد شد. نگرانی وجود ندارد. چرا که این تولیدات جدید پاسخگوی 10درصد مشتریانی خواهد بود که در ایران متقاضی کالای لوکس هستند. بوتان درحال گسترش است. 

به گفته این مقام ارشد گروه صنعتی بوتان گام اول تولید مشترک برای بازار داخلی است و از آنجایی که این قرارداد استرتژیک و بلند مدت است در ادامه همکاری و در قراردادهای بعدی انتظار می رود به تفاهم برای صادرات بینجامد. این تولید با راه اندازی سایت جدید در کارخانه بوتان در ساوه در سال آینده اجرایی می شود و بوتان با این قرارداد نیروی جدید استخدام خواهد کرد.

به گفته شایان مهر قرارداد بوش با بوتان در خاورمیانه منحصر به فرد است و در حال حاضرمشابه فعالیتی که بوش در ترکیه انجام می دهد امروزدرایران کلید خورد. شاهین خلیلی، رئیس هیات مدیره گروه صنعتی بوتان در مراسمی که در پایان هفته گذشته به مناسبت آغاز این همکاری برگزار شد، این قرارداد را استراتژیک خواند.

قراردادی که به موجب آن شرکت بوش تولید، توزیع، فروش و خدمات سه محصولش را در ایران به بوتان واگذارکرد. گروه بین المللی که به گفته شاهین خلیلی فروش بین المللی آن سالانه 70 میلیارد یورو است و در 150کشور جهان فعالیت دارد.

شاهین خلیلی درباره چگونگی پیوند این دو برند در ایران گفت: نخستین هدف بوش درتوسعه دادن بهترین خدمات به مشتری است.او پویایی، نو آوری واحترام به محیط زیست را از دیگر فاکتورهایی برشمرد که وجه مشترک میان بوتان و بوش بود و توانست این دو را در ایران با هم پیوند بزند.

او اختصاص 10درصدی درآمد فروش بوش را به تحقیق و توسعه یکی از دلایل پی گیری مذاکرات طولانی برای آغازهمکاری با این شریک دانست. او این قرارداد را برد-برد و دستیابی به آن را سخت توصیف کرد. به گزارش «فرصت امروز» شرکت بوش در 1302 نخستین دفتر فروش خود را در ایران افتتاح کرد.

 در سال 1350 فعالیتش را در زمینه خودرو با تولید قطعات شروع کرد و در 1358 با امضای قرادادی با شرکت دیزل الکتریک ایران فعالیتش را توسعه داد. این شرکت 131سال پیش توسط روبرت بوش تاسیس شد. هم اکنون 290 هزار نفر پرسنل دارد و در 150 کشور جهان فعالیت می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی