شنبه, 06 خرداد 1396 - 13:15

برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق به چه چیزهایی نیاز دارید؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید بحث در مورد کارآفرینی سرگرم کننده اما عمل به آن سخت است. با تصور اینکه خودتان رئیس خودتان باشید و در زندگی تان کسب و کاری را که خواهان آن هستید راه اندازی کنید، در نهایت می توانید ثروت را فراتر از رویا های خود ببینید.

هر چند شروع کسب و کار جدید سخت ترین کاری است که می توانید انجام دهید اما باید بدانید برای شروع کسب و کارتان نیاز به افزایش مهارت های رهبری خود دارید. به طور کلی از هر 10 کسب و کار 8 تا از آنها در سال اول با شکست روبه رو می شوند و این آمار نشان دهنده دو چیز است؛ نخست اینکه راه اندازی شرکت در حقیقت دشوار است و مورد دوم این که کارآفرینی برای هر کسی ساخته نشده است. بنابراین قبل از شیرجه زدن در دنیای کسب وکار از خودتان سوال های زیر را حتما بپرسید.

1- آیا مایل به ادامه کارتان بدون دریافت حقوق یا حقوق بسیار کم هستید؟

یکی از تصورات غلط در مورد کارآفرینی این است؛ اغلب مردم فکر می کنند که این کار سرمایه زیادی را به ارمغان خواهد آورد. هر چند این مسئله روزی به حقیقت بدل می شود که آن روز دور نخواهد بود. اما ضروری است بدانید در ابتدا، کسب وکارتان ممکن است سودی نداشته باشد و اگر در شروع کسب و کار تنها هستید و خودتان تمام سرمایه شرکت را ماهانه دریافت می کنید شما کار خوبی را برای خودتان راه اندازی کرده اید و باید به این نکته واقف باشید که کارآفرین بودن به معنی رشد کردن و توسعه دادن است.

2- آیا شما با سرمایه گذاری پول خود برای شروع کسب و کار مشکلی ندارید؟

فضای اداری, کارکنان, میزبانی از کارکنان و... با هزینه هایی همراه است. قبل از شروع هر چیزی, مطمئن شوید که مایل به پرداخت برخی از این هزینه ها در کسب و کارتان هستید. اگر شما راه سرمایه گذاری را در پیش دارید باید بدانید بسیاری از سرمایه گذاران تمایل دارند از میزان سرمایه ای که به عنوان نشانه تعهد وقف شرکت می کنید آگاهی داشته باشند و اگر مایل به سرمایه گذاری در شرکت نیستید پس چرا سرمایه گذاری خطر آفرین   (VC) را انتخاب کرده اید؟

3- آیا آمادگی دارید که یک حسابدار، وکیل، رئیس منابع انسانی، مسئول خدمات به مشتریان و. . . باشید؟

شور و اشتیاق مسئله ای است که باعث می شود شما کسب وکار جدیدی شروع کنید. توانایی شما برای انطباق با نقش های جدید موضوعی است که کسب و کارتان را زنده نگه می دارد. شروع کسب وکار به معنی ارائه سرویس ومحصولات به مشتریان است که این مسئله چیزی است که کارآفرینان در مورد آن شور و اشتیاق دارند و می خواهند در این مورد بهترین باشند و این کار مانند این است که در حال گذاشتن چندین کلاه بر سرتان باشید و متوجه می شوید برخی از آنها مناسب نیست و احساس راحتی با آن ندارید. به همین دلیل شما ممکن است یک حسابدار, وکیل, رئیس منابع انسانی, مسئول خدمات به مشتریان در کنار ارائه محصول خدمات خود به مشتریان باشید.

4- آیا می توانید افراد را از کار اخراج کنید؟

بخشی از اداره یک کسب و کار و موانعی که به رشد کسب و کارتان ضرر می رساند همین موضوع است.  باید بتوانید با کارکنان خود در مورد پرداخت حقوق، حقوق صاحبان سهام و در نهایت با مسئله تقاضای استعفای آنها به طور جدی به سخن بپردازید.

5-  آیا شما صبور هستید؟

رشد یک شرکت به زمان طولانی نیاز دارد که صبر و شکیبایی تان در این مدت آزموده می شود. برای خود من, 18 ماه طول کشید تا توانستم یک چک از آژانس تبلیغاتی ام به دست آورم. پس به این نتیجه می رسیم هیچ برنامه ای درکارآفرینی برای ثروتمند شدن یک شبه وجود ندارد بلکه کارآفرینی موفق به اعتقاد جدی و تعهد به یک برنامه طولانی مدت کسب وکار در زندگی بستگی دارد. بیز استون, مهندس نرم افزار و از بنیانگذاران وب سایت توییتر در این مورد می گوید:

 « در موفقیت به زمانبندی و پشتکار نیاز دارید و به 10 سال تلاش برای موفقیت مانند یک موفقیت یک شبه نگاه کنید.»

6- آیا شما با انگیزه هستید؟

مسئول بودن نسبت به افراد در کار نقطه عطفی است که شما را برای شروع کارتان در صبح زود و تا دیر وقت، به کار پرداختن و نهایت تلاش خود را درجهت موفقیت، هدایت می کند. همچنین در کسب و کار باید به خودتان پاسخگو باشید و اگر انگیزه نداشته باشید پس قطعا کسب وکارتان عمر کوتاهی خواهد داشت. شما به عنوان سوخت در کسب وکار هستید که باید کارتان را با انگیزه از صبح زود آغاز کنید و تا دیر وقت به آن مشغول باشید.

7- آیا تحمل وارد شدن ضربه به زندگی اجتماعی خود را دارید؟

اگر شما ساعات تفریح و تماشای فیلم در شب را دوست دارید و این کار ها را انجام می دهید پس کارآفرینی برای شما مناسب نیست. یکی از حقایق در مورد راه اندازی کسب وکار، وقت گیر بودن آن است. زیرا شما روزانه با تصمیماتی رو به رو می شوید ومجبورید به مسائلی فکر کنید، مسائلی مانند اینکه آیا می توانم به ملاقات دوستان خود در کافه بروم؟ یا در آینده وقتی برای این کار دارم؟ دوستان تان ممکن است شما را درک نکنند و به شما فشار وارد کنند.

باید در چنین مواقعی نه گفتن را بیاموزید و کارهای تان را انجام دهید. اگر با همه این مسائل برای کارآفرینی مشکل ندارید پس دانستن اینکه شما در حال ثبت نام در یک معامله سودآور هستید مهم است و در مرحله بعد باید گفت تمامی این سختی ها به موفق بودن در کارآفرینی می ارزد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید