دوشنبه, 29 خرداد 1396 - 16:20

یکی از نیاز های اساسی شرکت ها، در اختیار داشتن ایده های جدید است. این امر به قدری با اهمیت است که همانند اکسیژن، همواره باید در اختیار شرکت قرار گیرد. بدون شک درمواقعی که در شرکت خود از تنوع بالای ملیتی و سنی برخوردار باشید، به علت ایجاد یک جمع متفاوت خواهید توانست به ایده های به مراتب بهتری در زمینه کاری خود دست پیدا کنید. اگر شما هم دوست دارید روزی کسب و کار خودتان را راه بیندازید یا اگر کسب و کار خودتان را راه انداخته اید و به دنبال یافتن رازهایی هستید که موفقیت تان را تسهیل کند، بهتر است به فکر ایجاد ترکیبی خوب در شرکت خود باشید.

شما می خواهید در کسب و کارتان نوآور باشید، اما برای تان سوال است که چقدر نوآور بودن کافی است؟ برای نوآور بودن نیازی نیست که حتماً انقلاب به پا کنید. لازم نیست نوآوری شما کاملاً جدید باشد؛ شما می توانید از ترکیب دو ایده که جدید هم نیستند، به ایده ای کاملاً جدید برسید.

بگذارید پا را فراتر بگذاریم؛ حتی اگر شما ایده موجود را در موقعیتی جدید هم به کار بگیرید، بازهم نوآور به حساب می آیید. اگر شما به دنبال موفقیت کسب و کارتان هستید، چندان به تازه بودن ایده تان اهمیت ندهید. همچنین می توانید از نمونه های خارجی الگو بگیرید یا نوآوری های رقبای تان را بهبود بدهید و به کار بگیرید. شما هنرمند نیستید که درجه خلاق بودن تان برای کسی مهم باشد، بلکه صاحب کسب و کاری هستید که باید برای موفقیت کسب و کارش تلاش کند.

ایده

فرانس جانسون، نویسنده کتاب پرفروش The Medici Effect، بیان می کند که نوآوری تنها زمانی می تواند اثر فوق العاده خود را بگذارد که طرح های شرکت دیگر تأثیر اولیه خود را نداشته باشند.

وی بیان می کند که چگونه طرح ها و دیدگاه های نو در رابطه با مدیریت شهر باعث می شود یک منطقه بتواند جانی دوباره بگیرد. او با استناد به تجربه مثبتی که در زمینه برنامه ریزی شهری مشاهده کرده است، به این فکر افتاد تا در زمینه کسب وکار نیز به همین شیوه عمل کند که بدون شک بسیار کاربردی و جالب است.

درواقع اگر بتوانید در شرکت خود تنوع را در هر زمینه ای بالا تر ببرید، این قدرت را پیدا خواهید کرد که ایده های بهتر و بیشتری را با کمک آنان خلق کنید. در این مسیر رهبران شرکت باید محیطی را فراهم آورند که امکان این امر میسر باشد. بدون شک افراد مختلف با نژاد ها و ویژگی های متفاوت بهتر می توانند به شما در خلق ایده های نو یاری برسانند. به همین خاطر بهتر است در تشکیل تیم خود به متفاوت بودن افراد آن دقت کنید.

آنچه در عمل باید انجام دهید

- نوآوری تنها در محصول نیست، ممکن است شما در فرآیندتان نوآوری کنید، یعنی محصول تان یا خدمت تان را با فرآیندی جدید که کم هزینه تر است یا کیفیت بیشتری دارد، تولید کرده یا ارائه دهید.

- همانطور که شما می توانید از نوآوری های دیگران تقلید کنید، آنان نیز می توانند از نوآوری های شما تقلید کنند. قرار است چه چیزی از شما در برابر تقلید رقبای تان محافظت کند؟ به همین خاطر لازم است همواره برای محافظت از ایده ها و نوآوری های خود فکری کنید.

- استخدام و گردآوردن افراد مختلف این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد که بتوانید متفاوت عمل کنید. این امر خود می تواند منجر به ایجاد مزیت رقابتی شود.

- به همان میزان که استخدام افراد مختلف دارای اهمیت است، نحوه هماهنگ سازی آنان با یکدیگر نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به همین خاطر باید همواره نسبت به این موضوع آگاهی کافی داشته باشید.

- فضایی را ایجاد کنید که افراد بتوانند ایده های خود را مطرح یا حتی مورد آزمایش قرار دهند.

- امکان بایگانی ایده ها را فراهم آورید. همواره ممکن است یک ایده در حال حاضر نتواند کمکی به شما بکند اما در برخی شرایط می توانید راه حل مناسب خود را از دل همین ایده های به ظاهر ناکارآمد استخراج کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید