دوشنبه, ۷ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Mon, 26 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

برای کسب و کارهای جدید، شهرت و اعتبار همه چیز است. بدون داشتن سابقه و پیشینه ای که بتوانید بر آن تکیه کنید، مشتریان فقط به وعده هایی که به آنها می دهید، تکیه می کنند. با توجه به سرمایه و همه آنچه باید از به خطر افتادن آنها جلوگیری کنید، اعتماد به برند اهمیت بسیار زیادی دارد. ولی برای اینکه مشتریان به برند شما اعتماد کنند و حتی آن را به دیگران نیز توصیه کنند، چه کارهایی باید انجام بدهید؟

در این مقاله ۱۶ اقدام ضروری را به نقل از chetor شرح می دهیم که در جلب اعتماد مشتریان به برند شما اهمیت بسیار زیادی دارد.

۱- با مشتریان خود با صدایی واقعی و انسانی صحبت کنید

صدای برند باید آراسته، مقتدرانه و در عین  حال مهربان و انسانی باشد. وقتی متن معرفی محصولات و خدمات خود را می نویسید، آن را تا حدی محاوره ای نگه دارید که پیام های شما شبیه زبان واقعی افرادی باشد که در پس برند شما قرار دارند. استفاده از زبان بسیار آراسته ارزشمند است و جایگاه خود را دارد، ولی این زبان چیزی نیست که اعتمادی دوستانه ایجاد کند و برای این منظور به تعامل های واقعی و گفت و گوهای طبیعی و صادقانه نیاز دارید.

2- رابطه ای دوستانه ایجاد کنید

ایجاد اعتماد به برند برای شرکتی تازه کار بسیار شبیه ایجاد رابطه ای دوستانه است، زیرا در اینجا نیز شما باید تا حد زیادی بر دوست جدید خود  (مشتری جدید) سرمایه گذاری و به احساسات او و آنچه برایش اهمیت دارد، توجه کنید. براساس همین توجه و مواظبت ویژه در مورد تاثیر هر یک از تعاملاتی که با مشتریان جدید دارید، قوانین لازم را برای ایجاد اعتماد نسبت به برند خود مشخص می کنید.

۳- با نخستین مشتری مانند شخصی بسیار مهم رفتار کنید

برای نخستین مشتری خود، استانداردها را در سطح بالایی قرار بدهید و از استانداردهای معمول خود فراتر بروید. به او نشان بدهید که شرکت شما برای به دست آوردن اعتماد و راضی نگه داشتن او هر کاری را که لازم باشد، انجام می دهد. وقتی پایه و اساس اولیه ارتباط قوی با مشتریان خود را ایجاد کنید، زمینه ای را فراهم می کنید که این مشتریان راضی دیگران را نیز به خرید از شما ترغیب کنند و از طرف شما، در مورد شما به مشتریان جدید اطمینان بدهند.

۴- خواهان بازخورد باشید و برای بازخوردها ارزش قائل شوید

شرکت ها باید از مشتریان خود بخواهند که بازخوردهای خود را بیان کنند و البته باید به این بازخوردها بها بدهند. برای دریافت بازخوردها می توان از فرم های نظرسنجی، درخواست برای دنبال کردن شرکت در شبکه های اجتماعی یا شرکت در بررسی های آنلاین استفاده کرد. بررسی های آنلاین تاثیر بسیار زیادی بر تصمیم گیری مشتریان در مورد خرید دارند. شرکت ها باید مشتریان را به بیان بازخوردهای شان تشویق کنند و بر بازخوردهایی که دریافت می کنند نظارت داشته باشند و با شفافیت به آنها پاسخ بدهند.

۵- از اعتبار بنیانگذاری استفاده کنید

صحبت در مورد بنیانگذار محصول و داستان شکل گیری ایده و تولید محصول، روش موثری برای نشان دادن شور و اشتیاق و تمام سختی ها و مرارت هایی است که در تولید محصول وجود داشته است. با بیان فرآیند طراحی و تفکرات پس از آن، نمونه های آزمایشی و شکست های فراوان می توانید ارتباط احساسی با مشتریان برقرار کنید و کاری کنید که مشتریان جدید از شرکت خرید کنند. همه شنیدن داستان داوود و جالوت را دوست دارند و این مزیتی است که شرکت های دیگر نمی توانند با آن رقابت کنند.

۶- خدمات عالی به مشتریان ارائه بدهید

چگونه در روابط خود اعتماد طرف مقابل را جلب می کنید؟ نشان می دهید که به او اهمیت می دهید، قابل  اطمینان و صادق هستید و در مقابل آنچه از او می گیرید، شما هم چیزهایی به او می دهید. در مورد اعتماد به برند هم همین مسئله صادق است. شما باید با ارائه بهترین خدمات به مشتریان به صورت شبانه روزی نشان بدهید که به آنها اهمیت می دهید. هرگز در مورد چیزی که ارائه می دهید دروغ نگویید و همیشه شفاف باشید. فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار بدون دلیل به آنها خدمات و محصولات اضافه ای ارائه بدهید.

۷- برای مشتریان خود تجربه  ایجاد کنید

امروزه تاکتیک های سنتی «برندسازی» تا حد زیادی بی تاثیر شده اند. بازاریابان برندها را ایجاد نمی کنند، بلکه این مردم هستند که این کار را انجام می دهند، بنابراین شما باید زمینه لازم برای انجام این کار را برای مردم فراهم کنید. استفاده از رویدادهای واقعی بهترین روش انجام این کار است. به همین دلیل است که فعال سازی برند (activation) به بزرگ ترین بخش بودجه های بازاریابی کسب و کار به کسب و کار  (B2B) تبدیل شده است و بخش قابل  توجهی از بودجه برندهای کسب و کار به مصرف کننده  (B2C) در حال  ظهور را به خود اختصاص می دهد.

۸- ابتدا ارزش ویژه برند را ایجاد کنید

ارزش ویژه برند (Brand Equity) یعنی آنچه مشتریان تان در مورد شما می گویند. ارزش ویژه برند اهمیت زیادی در ایجاد اعتماد به برند شما دارد. در طول زمان کارهای بزرگ انجام بدهید و کاری کنید مشتریان تان در وب سایت های بررسی برند در مورد کارهایی که انجام داده اید صحبت کنند. با انجام مطالعات موردی عمیق در مورد مشتریان راضی و ارسال آنها در وب سایت خود یا به اشتراک گذاشتن آنها با مشتریان بالقوه خود، اعتماد بیشتری نسبت به برند خود ایجاد کنید. با انجام این کارها با گذشت زمان ارزش ویژه برند شما افزایش خواهد یافت.

۹- از شفافیت استقبال کنید

موفق ترین برندها از طریق کاهش شکاف میان وعده هایی که داده اند و عمل به آن وعده ها، اعتماد به برند خود را در میان مشتریان افزایش می دهند. می توان این کار را از طریق سرمایه گذاری بر امنیت داده ها، جمع سپاری (crowdsourcing) محصولات جدید از بازخوردهای مشتریان یا اجرای شیوه های آگاهانه اجتماعی در سرتاسر زنجیره تامین انجام داد.

۱۰- برای یافتن پاسخ ها به مخاطبان تان توجه کنید

از اشتباه های رایج و معمول برندسازی (کلیشه های طراحی، اصطلاحات رایج، زبان و لحنی پرآب وتاب) پرهیز کنید، زیرا مشتریان بوی آن را از فرسنگ ها دورتر حس می کنند. شما نخست باید بر درک مخاطب، آنچه می خواهد و اینکه کالا یا خدمات شما چه ارزشی برای آنها دارد، تمرکز کنید. سپس اجازه بدهید این درک و شناخت، شکل گیری ارتباطی واقعی و معنی دار را ،که در آن نگرش و جهان بینی مخاطبان در نظر گرفته شده است، هدایت کند. پیام خود را به صورت یکسان و هماهنگ در تمام فرصت ها به کار بگیرید.

۱۱. از مدارک اثبات شده استفاده کنید

شما می توانید از شهادت مشتریان به عنوان مدارک اثبات شده ای برای نشان دادن ارزشی که برند شما ارائه می دهد، جوایزی که شرکت و مدیران دریافت کرده اند برای نشان دادن اعتبار کسب و کارتان در صنعت و ضمانت های خدماتی ای که ریسک های موجود برای مشتریان بالقوه را از میان می برد، استفاده کنید.

۱۲. برای ایجاد اعتماد به برند ارزشی را ارائه دهید

شرکت ها می توانند به جای اینکه صرفاً محصول یا خدمات خود را تبلیغ کنند، از طریق ارائه ارزش به مشتریان خود، به شکل گیری اعتماد به برند خود کمک کنند. می توان این کار را با ارسال مطالبی مرتبط با صنعت خود و ارسال مطالب آموزنده ای انجام داد که موجب افزایش اعتبار و نفوذ کسب و کار در زمینه و حوزه فعالیت خود می شود.

۱۳- تعامل برقرار کرده و آن را تقویت کنید

مانند هر رابطه دیگری در اینجا نیز اعتماد با یک اقدام ساده ایجاد نمی شود و برای جلب اعتماد مشتریان باید مجموعه ای از تجربه ها وجود داشته باشد که موجب شود مصرف کننده با برند شما رابطه ای عاطفی برقرار کند. وبلاگ ها ابزار بسیار مناسبی برای ارائه مطالب سودمند به مخاطبان شما هستند که در آنها سعی نمی شود چیزی به مخاطبان فروخته شود. افزودن ارزش، نخستین گام در ایجاد علاقه میان شما و مخاطبان شماست.

۱۴- بگذارید دیگران برند شما را بسازند

مردم علاقه چندانی به آنچه شما می گویید ندارند و بیشتر تمایل دارند چیزهایی را بشنوند که دیگران در مورد شما می گویند. شما باید به طور مرتب شهادت های مکتوب یا ویدئوی مشتریان و مطالعات موردی را به اشتراک بگذارید. اگر بتوانید به طور موثر داستان های موفقیت دیگران را بازگو کنید، مصرف کنندگان دیرباور نیز راحت تر باور می کنند که شما می توانید آنها را نیز به موفقیت برسانید.

۱۵- مشتریان خود را نمایش بدهید

اگر شما یک سازمان B2B هستید، اهمیت زیادی دارد که نام مشتریان قبلی و فعلی خود را در وب سایت تان نمایش بدهید. این کار به ایجاد اعتبار برای شما کمک می کند و موجب می شود بیننده، برند شما را به رسمیت بشناسد. اگر با برندهای دیگری که مشتریان به آنها اعتماد دارند همکاری کرده اید، مشتریان تمایل بیشتری خواهند داشت که به شما نیز اعتماد کنند.

۱۶- به وعده های خود عمل کنید

هر سازمانی می تواند بیانیه رسالت  (mission statement) و وعده برند خود را در وب سایت خود بیان کند، ولی آنچه موجب ایجاد اعتماد به برند شما می شود، این است که نشان بدهید به آنچه می گویید عمل می کنید و وقتی حرفی می زنید به آن پایبند هستید. هیچ چیز بیشتر و سریع تر از برآورده نکردن انتظارات مشتریان، به رابطه شما با آنها آسیب نمی زند.

برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Wn4zXSVQ
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه