وجود کارآفرینان اجتماعی ؛ ضرورتی برای جهان پیش رو - فرصت امروز

دوشنبه, 27 آذر 1396 - 10:33

با توجه به تمام مشکلات دنیای مان -در آموزش، فناوری، مراقبت های بهداشتی یا مالی- ما به بسیاری از کارآفرینان اجتماعی و ایجادکنندگان تغییر نیاز داریم. اگر تنها 3 تا 5 درصد از جمعیت جهان به این باور می رسیدند که می توانند این مشکلات را حل کنند، پیشرفتی غیرقابل تصور در انتظارمان بود.

به گزارش مدیر اینفو، ما باید جوانان مان را آموزش دهیم که بتوانند به مردم کمک کنند. آنها می توانند منجر به ایجاد تغییرات پایدار و مهمی در جوامع شان و سراسر جهان شوند و به مردم کمک کنند. جامعه، کارفرمایان، مربیان و والدین باید بدانند که توسعه موفقیت شخصی و اجتماعی کودکان ما باید با تسلط بر چندین مهارت همچون همدلی، کار گروهی، رهبری و ایجاد تغییرات آغاز شود.

کودکان باید قدرت درک و همدلی داشته باشند و بدانند که چگونه رفتار کنند تا نه تنها به دیگران آسیبی نرسد و بلکه بتوانند کمک کننده باشند. کودکان و نوجوانان (سنین 12 تا 20 سال) باید کاملا به این مهارت ها مسلط باشند. بدون این مهارت ها، آنها نمی توانند در جهان به شکل مؤثری زندگی کنند. تنها کسانی که می توانند منجر به تغییراتی مفید شوند، ارزشمند خواهند بود.

در یک برنامه سرمایه گذاری بر جوانان با حضور بیش از 500 جوان که هر کدام به نوبه خود تغییرات مهمی را به وجود آورده بودند، به نکات جالبی دست یافتیم که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

تقریبا تمام این کارآفرینان (انتفاعی و اجتماعی) کسب وکارشان را در نوجوانی تأسیس کرده اند.

جوانان شایسته و لایقی هستند که دوست دارند در ایجاد تغییرات دخیل باشند.

تقریبا تمامی آنان موافق بودند که باید جوانان (در مدارس و جاهای دیگر) آموزش داده شوند تا برای آغاز و سازمان دهی صحیح تغییرات آماده شوند. علاوه بر آموزش، پاداش مناسب نیز می تواند محرک این رفتار باشد.

هر کسی که این اعتمادبه نفس و عقیده را داشته باشد که می تواند از کار با دیگران برای حل مشکلات و ایجاد فرصت های جدید استفاده کند، خود به تنهایی آموزگار انگیزه است و می تواند در دیگران اشتیاق و انگیزه برای کارکردن ایجاد کند.

به مثال های زیر توجه کنید.

نوجوانی به نام شارلوت در 15 سالگی فهمید که می تواند داوطلبانه نوجوانان را به مناطقی در اطراف منزل شان ببرد تا به افراد سالمند، نحوه کار با لپ تاپ و کامپیوتر را یاد بدهند و به آنان بیاموزند که چگونه می توان از طریق ایمیل با دوستان، اعضای خانواده و نوه های شان در ارتباط باشند.

بکتا یوتا این را در 10 سالگی دانست؛ زمانی که در واکنش نسبت به این ایده که دختران فضانورد نیستند، برنامه های آموزشی Astro Tots و برنامه های اردو برای دختران جوان را جهت آماده سازی آنها برای فضانوردی طراحی کرد.

 شانکر 14 ساله، اهل بمبئی و از قبیله ای است که علاوه بر فقر، مبتلا به انواع جرم و جنایات نیز است. او لیگ کریکت جوانان را ایجاد کرده و پلیس را به رویدادهای پس از بازی دعوت می کند. از این طریق سعی دارد فضای زندگی اش را تغییر داده و بهبود بخشد.

این سه تن رویای خود را به نمایش گذاشتند و تیمی را ایجاد کردند که جهان شان را تغییر داده است. آنها معمولا هرساله 25 تیم جوان را تحت نظر قرار می دهند تا آنها بتوانند مدرسه خود را آموزش داده و بهبود بخشند.

هر سه نفر می دانند که قدرتمند هستند. آنها مهارت هایی را به کار می برند که به آنها امکان می دهد جهان را به جایی برای بهتر زندگی کردن، تبدیل کنند و آن را پیوسته تغییر دهند. هیچ کس نمی تواند این قدرت را از آنان بگیرد.

متوجه شدید پرورش کارآفرینان اجتماعی چقدر آسان است؟ در این دنیای سخت و پر از رقابت، به کارآفرینانی نیاز داریم که برای بهبود جهان و کمک به افراد انگیزه داشته باشند. به کودکان و نوجوانان تان فکر کنید؛ قطعا نسل بعدی با وجود چنین افرادی بهتر زندگی خواهند کرد.

کارشناس ارشد کارآفرینی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی