یکشنبه, ۳ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Sun, 25 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز

موفقیت یعنی چسبیدن به علایق در شغل

4 سال پیش ( 1397/1/21 )
پدیدآورنده : سعیده کریمی  


  به قلم: سامی کاراملا

  نویسنده حوزه کسب و کار

اولین باری را که تلاش می کردم داستانی بنویسم خوب به خاطر دارم. یک شب گرم تابستانی بود و خودم را در اتاقم محبوس کرده بودم، روی زمین نشسته بودم و تند تند روی کاغذ چیز می نوشتم. پنج ساله بودم.در آن وقت به سختی می توانستم حروف را درست بنویسم، اما ایده ها همچون طلوع خورشید درونم را روشن کرده بود- من شور زندگی ام را پیدا کرده بودم.

اگر آنقدر خوش شانس هستید تا حرفه ای را بیابید که شما را سر شوق آورد، زندگی تان را روی آن بنا کنید، اهداف تان را با آن هماهنگ کنید و هرگز رهایش نکنید.

هیثر موناهان موسس گروه مشاوره شغلی «ارباب تپه ها» می گوید: «برای آنکه بتوانید به ظرفیت های تان دست یابید باید علایق و استعدادهای تان را شناسایی و راه هایی برای بکارگیری روزانه آنها ایجاد کنید. اگر چیزی واقعا برای تان اهمیت داشته باشد، راهی برای وقت گذاشتن روی آن پیدا خواهید کرد.»

اگر آرزوهای تان را کنار بگذارید بی انگیزه خواهید شد و این مسئله بر زندگی شخصی و حرفه ای شما تأثیر خواهد گذاشت. در این نوشته نشان می دهم چگونه به علایق حقیقی تان بچسبید و اهداف تان را از طریق حرفه تان دنبال کنید.

حرفه ای را انتخاب کنید که بیانگر علایق شما باشد

نیازی نیست در جایگاهی کار کنید که دقیقا مطابق علایق شما باشد، اما بهتر است به هر شیوه ممکن شغل تان را در مسیر علایق تان هدایت کنید. برای مثال اگر در بنگاه معاملات املاک کار می کنید، اما به عکاسی علاقه دارید می توانید با عکس گرفتن از املاک و مستغلات مهارت تان را به کار ببندید. این کار نه تنها به مذاق خریداران خوش می آید، بلکه شما را قادر می سازد تا روی توانایی های تان کار کنید.

بدون انگیزه و شور قلبی هرگز به ظرفیت خود دست نخواهید یافت. به جای آنکه شغلی را به خاطر پول و درآمد انتخاب کنید، به خاطر خوشحالی تان انتخاب کنید و اگر احساس رضایتمندی ندارید در ایجاد تغییر تردید نکنید.

موناهان پیشنهاد می کند که اگر احساس نارضایتی می کنید با مدیران محیط کارتان حرف بزنید. شاید بتوانند شما را در پروژه هایی به کار بگیرند که به استعدادهای تان نزدیک تر باشد. با به کار بستن علایق و مهارت های تان در محیط کار نه تنها بهتر کار می کنید، بلکه احساس اعتماد به نفس، انگیزه و خلاقیت بیشتری خواهید داشت.

مطلب مرتبط: موفقیت دشمن شماره یک شما است

اهداف تان را با دوستان تان در میان بگذارید

هرچه بیشتر در مورد مسئله ای صحبت کنید، واقعی تر می شود. از هر فرصت ممکن برای حرف زدن درمورد اهداف تان سود ببرید و با هرکسی که می توانید در این مورد صحبت کنید.

موناهان می گوید: «هرچه بیشتر با دیگران درمورد اهداف تان صحبت کنید، افراد بیشتری در مورد پیشرفت و پیشبرد کارهای تان از شما پرس وجو می کنند و این مسئله شما را به فعالیت بیشتر وامی دارد.»

این فرد می تواند از اعضای خانواده تان باشد، مشاور باشد یا فردی که در زمینه مشابه تلاش می کند. به هرحال با بیان اهداف و آرزوهای تان انگیزه بیشتری دریافت خواهید کرد.

موناهان اهدافش را با پسرش در میان می گذارد تا انگیزه بگیرد. وقتی احساس شکست می کند، با خود فکر می کند چه الگویی برای پسرش خواهد بود و به راه ادامه می دهد.

علایق تان را در اولویت قرار دهید

رایج ترین بهانه ای که برای انجام ندادن کارها آورده می شود، نداشتن وقت است. اما اگر واقعا به انجام کاری علاقه داشته باشید، از انجام کار اصلی منحرف نخواهید شد. احتمالا شما هیچ گاه فرصت پیدا نخواهید کرد، خودتان باید فرصت را بسازید.

موناهان می گوید: «من دریافته ام که برداشتن گام هایی هرچند کوچک سودمند است. هر روز برای نزدیک تر شدن به اهداف تان یک کار انجام دهید، مهم نیست که چقدر کوچک و بی اهمیت باشد و خواهید دید که چقدر پیشرفت کرده اید.»
در نهایت همه چیز به شما بستگی دارد. حتی اگر از حمایت دوستان و آشنایان برخوردار باشید، این شما هستید که انتخاب می کنید یک ساعت زودتر از خواب برخیزید، یا در اوقات بیکاری روی پروژه تان کار کنید یا پای اینترنت وقت بگذرانید.

مسئولیت دنبال کردن آرزوهای تان را بر عهده بگیرید، مهم نیست چقدر مشغله دارید.

موناهان اضافه می کند «نوشتن اهداف تان و در دسترس گذاشتن آن برای دیدن و به خاطر آوردن نیز کمک شایانی می کند. من دوست دارم برای خودم محدودیت زمانی تعیین و هر هفته پیشرفت کارهایم را بررسی کنم.»

همیشه به خاطر داشته باشید چرا کاری را شروع کردید و کجا می خواهید آن را به پایان برسانید.

منبع : businessnewsdaily
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ZKq6ncwo
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه