آیا پادکست سازی قلمرو بعدی بازاریابی است؟ - فرصت امروز

شنبه, 15 ارديبهشت 1397 - 13:50

اگر محتوای بصری بازاریابی شما کارایی سابق خود را از دست داده است، شاید وقت آن رسیده که محتوای صوتی را هم در برنامه های خود بگنجانید.

این روزها افرادی که ترددهای طولانی بخشی از زندگی آنها است، فهرست پادکست های موردعلاقه خود را تنظیم می کنند و بیشتر مصرف کنندگان نیز به تاک شوهای آنلاین روی آورده اند. طبق آمار مؤسسه Statista، تا سال ۲۰۲۱ تعداد مشترکین پادکست، رشد بسیار چشمگیری خواهد داشت (بیش از ۱۰۰ میلیون نفر تنها در کشور آمریکا).

درحالی که نرخ علاقه مندان به پادکست ها، در طول یک سال گذشته چندین برابر شده و با توجه به پیش بینی پیشرفت آتی این حوزه، پادکست ها به سرعت به یک کانال بازاریابی ماندگار تبدیل می شوند.

 

چرا پادکست ها هر روز محبوب تر می شوند؟

در چند سال اخیر، پادکست ها به شدت محبوب شده اند و علت آن هم توسعه فناوری های موبایل است. مردم هر روز بیشتر از دسکتاپ فاصله می گیرند و کارهای خود را با تلفن همراه شان انجام می دهند. چنان که شاهدیم حتی موتورهای جست وجو نیز الگوریتم های خود را با اولویت تلفن همراه تغییر می دهند تا کسب وکارها بتوانند روی بهینه سازی پلتفرم های خود متمرکز شوند. همچنان که مردم بیشتر و بیشتر به دستگاه موبایل خود تکیه می کنند، دسترسی، دانلود و شنیدن پادکست ها نیز آسان تر می شود. آن هم در هر زمان و شرایطی که باشید.

یکی دیگر از علل محبوبیت پادکست ها، محدودیت وقت مردم است. درحالی که برنامه های ما هرروز شلوغ تر می شود، وقت کمتری برای کتاب خواندن یا حتی تماشای یک سریال تلویزیونی پیدا می کنیم. ما می خواهیم هم زمان کارهای متعددی انجام دهیم و وظایف بیشتری را به پایان برسانیم. مزیت پادکست این است که در زمان رفت و آمد، انجام کار، کارهای خانه و بسیاری از مواقع دیگر، می توان به آن گوش داد.

حالا نه تنها پیدا کردن و دسترسی به پادکست های مختلف ساده تر شده، بلکه تولید پادکست نیز بسیار راحت تر از قبل است. تجهیزات موردنیاز برای انتشار باکیفیت، در دسترس و مقرون به صرفه است. به علاوه به راحتی می توانید یک وب سایت مناسب و محبوب برای میزبانی پادکست خود بیابید.

مطلب مرتبط:هرآنچه برای شروع ضبط پادکست باید بدانیم / بازاریابی موفق با ساخت پادکست

پادکست ها چگونه بازاریابی را متحول می کنند؟

همه ما شعار اصلی بازاریابی محتوا را شنیده ایم: «Content is king». این عبارت متداول حتی اگر کلیشه ای هم به نظر برسد، هنوز حقیقت دارد. بسیاری از کسب وکارها محتوای ارزشمند خود را به طور منظم در وبلاگ های تخصصی شرکت منتشر می کنند، اما پادکست ها این جریان را تغییر می دهند.

با پادکست ها، ما دیگر نیازی به پست های نوشتاری وبلاگ نداریم (هرچند برخی از وبلاگ ها متن پادکست ها را منتشر می کنند). درواقع پادکست ها به کسب وکارها اجازه می دهند فارغ از الزامات نگارشی، محتوایی باکیفیت و مرتبط را به مخاطبان عرضه کنند. پادکست ها الهام بخش مکالمات هستند، درحالی که وبلاگ ها محرک تفکرند.

پادکست ها به فرآیند آگاهی از برند و اعتباربخشی و اعتمادسازی میان مردم کمک می کنند. افرادی که به یک پادکست گوش می دهند، فرصت خوبی پیدا می کنند که در مورد آن موضوع با دیگران به بحث و گفت وگو بنشینند. این ویژگی، مزیت انحصاری پادکست سازها محسوب می شود. آنها می توانند با همین روال نام برندهایی را میان مردم معروف کنند که پیش از این، کسی از وجود آنها باخبر نبود. به گفته متخصصین، سه تا پنج سال آینده دوران طلایی پادکست فرامی رسد و حداقل یک میلیارد نفر در سراسر دنیا، شنونده پادکست خواهند بود.

به طور خلاصه، برای سرمایه گذاری و بهره برداری از مزایای آتی پادکست، هیچ زمانی مناسب تر از امروز نیست.

چگونه پادکست سازی را در استراتژی بازاریابی خود به کار بگیرید

گرچه شاید پادکست استراتژی مناسبی برای همه صنایع نباشد، اما اغلب کسب و کارهایی که مارکت ناب خود را پیداکرده اند می توانند از مزایای آن استفاده کنند. اگر کسب وکار شما در یک زمینه خاص و انحصاری کار می کند، می توانید با توجه به نکات زیر، پادکست را در استراتژی بازاریابی خود لحاظ کنید:

سرمایه گذاری روی تجهیزات باکیفیت: پیشرفت تکنولوژی و تسهیل دسترسی باعث شده ابزار و تجهیزات موردنیاز پادکست سازی، به راحتی و با قیمتی مناسب در دسترس علاقه مندان قرار بگیرد. پس هیچ توجیهی برای ارائه بی کیفیت محتوا وجود ندارد.

ارائه مداوم محتوای مرتبط و آگاهی بخش: به احتمال زیاد مصرف کنندگان از محتوای آموزشی و سرگرم کننده استقبال می کنند، اما این محتوا باید فعالیت برند شما را نیز پوشش دهد. تولید محتوای باکیفیت مستلزم زمان، برنامه ریزی و تحقیق و توسعه است. شما باید خودتان را متعهد بدانید که مطالب باارزش و پرمفهومی را به شنوندگان ارائه دهید.

از یک پلتفرم مناسب استفاده کنید: در حال حاضر پلتفرم های متنوعی برای انتشار پادکست وجود دارد، اما شما باید پلتفرمی را پیدا کنید که از صنعت و کسب وکارهای مرتبط با شما میزبانی می کند و اغلب مشتریان و مخاطبان شما به آن مراجعه می کنند. اگر مخاطبان به پلتفرم دیگری رجوع کنند، همه تلاش های شما در این زمینه بی فایده خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی