دوشنبه, ۳ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Mon, 22 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

راز و رمز گذر از ریاست به رهبری چیست

5 سال پیش ( 1397/3/22 )
پدیدآورنده : رهبری  

شاید در ظاهر تفاوت بین مدیر و رهبر چندان مشخص نباشد ولی در عمل این دو کاملاً از یکدیگر متمایز هستند و این تفاوت مستلزم منش و روش های متفاوتی است.

یک مدیر مسیر توسعه را از میان منابع و فرآیند های موجود هدایت می کند ولی رهبر نائل شدن به رؤیاها و آرزو های بلندپروازانه را مسجل می سازد. می توان نقش رهبر را به بنزین سوپر و مدیر را به موتور پیشرفته تشبیه کرد که هر دو آنها برای پیروزی در مسابقه و رسیدن به مقصد لازم هستند.

وقتی مدیران به مرتبه رهبری ارتقاء پیدا می کنند، مشکل ساده ای پدیدار می شود. از رهبران جدید انتظار می رود که روش و منش خود را تغییر دهند. نمی توان به آن ها اجازه داد به دلیل جایگاه مدیریتی بلند مرتبه ای که داشته اند دست به هر آزمون و خطایی بزنند. در واقع بسیاری از آن ها می خواهند با سیاست های سابق مدیریتی رهبری کنند که باعث می شود توانایی تطبیق پذیری را از دست بدهند. رهبران موفق می دانند که باید عادت های مدیریتی را کنار بگذارند و برای کسب و کارشان مربی باشند.

طبق اظهارات رابرت گلازر، مدیر عامل و بنیان گذار اکسلریشن پارتنر، رهبری تیمی کارآمد مستلزم کنار گذاشتن بسیاری از عملیات روزانه به منظور تمرکز روی استراتژی و چشم انداز صحیح است. در تعیین چشم انداز سؤالات چرا و برای چه را پاسخ دهید و با خیالی آسوده چگونه را به عهده تیم بگذارید.

طبق مطالعات مرکز تحقیقات پیو، در هزاره ی سوم کارگران نقش کلیدی در تعیین چگونگی هدایت شدن از بالا دارند. دیگر نمی توان مثل سابق به سخت گیری تکیه کرد و باید از روش های تشویق و انگیزه دهی استفاده کرد. پاداش و قدردانی نباید فقط مخصوص مدیران و رهبران باشد. اطلاعات تحلیل شده توسطنشریه ی کسب و کار هاروارد نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین رهبران نابغه و کارمندان خارق العاده وجود دارد. رهبران خردمند مدیریت را کنار می گذارند و روی رهبری تمرکز می کنند. کارمندان هر چقدر قوی تر باشند شرکت بیش تر خواهد درخشید. اگر به تازگی موقعیت رهبری به دست آورده اید، با نکات زیر می توانید عادت های سابق مدیریتی خود را به مهارت های رهبری تبدیل کنید.

از کنترل بیش از حد پرهیز کنید

آیا می خواهید هر بار که افراد تیم کار اشتباهی انجام دادند از کوره در بروید؟ فراموش نکنید که با کنترل افراطی روحیه و خلاقیت کارمندانتان را نابود خواهید کرد. هر چه بیش تر انرژی خود را صرف نابود کردن روحیه ی کارمندانتان بکنید، زمان کم تری برای رسیدگی به مسئولیت های حرفه ای خود خواهید داشت.

البته مداخله ی موردی اشکالی ندارد ولی نباید تبدیل به عادت شود. اگر همیشه با افراد تیم تان درگیر هستید، احتمالا در ذهنیت مدیریتی گرفتار شده اید که در این صورت باید با خردمندی خودتان را از تمایلات ریاستی رها کنید. به عنوام مثال شاید با کارمندانی مواجه باشید که وظایفشان را به موقع انجام نمی دهند. در این شرایط باید بیش تر از توبیخ و سرزنش به فکر اصلاح ایراد های احتمالی چارت سازمانی و تقسیم بندی مجدد وظایف افراد باشید.

مطلب مرتبط: رمز و راز حرکات دست و صورت

ریک نیکولاس، مدیر شرکت کانتینر تکنولوژی، در سایت شرکت تجربه ی شخصی خود را چنین بیان کرده است:

من در گذشته به وسواس کنترل افراطی مبتلا بودم و انتظارات بالایی از خود و کسانی که با من کار می کردند داشتم. بعد از اصلاح نگرش خود همیشه سعی کردم در برابر اتفاقات و شرایط انعطاف داشته باشم. من تلاش می کردم شرایط موفقیت را برای کارمندانم فراهم کنم و فضایی را فراهم کنم که آن ها کسب و کار را متعلق به خودشان بدانند. احساس رضایت و خرسندی شغلی برای پیشرفت شرکت بسیار مهم است.

به کارمندانتان اختیار و آزادی عمل دهید

آیا با تفییذ اختیارات مشکل دارید؟ توجه داشته باشید که اگر همیشه مسئولیت های مهم را برای خودتان نگه دارید، هرگز نخواهید توانست مهارت های رهبریتان را رشد دهید. رهبری را مانند یک مسافرت در نظر بگیرید. اگر اسباب و اثاثیه ی زیادی با خودتان حمل کنید، قادر نخواهید بود مسافت زیادی را طی کنید. پس بهتر است مسئولیت های اساسی را تشخیص دهید و بقیه ی کارها را واگذار کنید.

اگر نتوانید به افراد اختیار عمل داده و سبک های آن ها را بپذیرید، گذر از نقش مدیر محتاط به رهبر کارآمد هرگز امکان پذیر نخواهد بود. برای تسهیل در کنار آمدن با نگرانی های احتمالی، اهداف تعیین شده و نقش کارمندان را به آن ها شرح دهید. مسیر متفاوت آن ها با آن چه در ذهن شما است، نباید نشانه ی آشفتگی و بی نظمی تلقی شود.

نقش رهبری را ایفا کنید تا افراد را به جای جلسات توبیخ در جلسات همفکری و با پیشنهادات سازنده ملاقات کنید. با دادن آزادی عمل به کارمندان نه تنها وقت خودتان را برای کار های مهم تر ذخیره خواهید کرد بلکه آنها نیز احساس عزت نفس داشته و خلاقیت بیش تری نشان خواهند داد.

جیمز فیلیپ کارآفرین و سرمایه گذار فرشته (سرمایه گذار فرشته کسی است که با سرمایه ی شخصی خود و با قبول خطرات و ریسک های موجود بدون دخالت در مدیریت باعث نجات و رشد کسب و کار می شود) درباره ی چگونگی گذر از مرحله ی کنترل همه چیز به واگذاری اختیارات و فعالیت در استعداد اصلی خود چنین بیان می کند که:

همان طور که کسب و کارم را رشد می دادم یاد می گرفتم که باید به افراد اختیار عمل بدهم. البته در وهله ی اول به نظر می رسید که اوضاع خراب تر خواهد شد، ولی با این کار به آن ها فرصت رشد می دادم. آن ها خطاهای زیادی داشتند ولی یاد می گرفتند که دفعه ی بعد چگونه بهتر عمل کنند که در کل باعث رشد مجموعه می شد. سال ها بعد نه تنها آن ها اشتباه نمی کردند، بلکه تیم خبره ای در اختیار داشتم که بدون نیاز به کمک من بهترین نتیجه را رقم می زدند.

تصمیم هایی بگیرید که بیان گر چشم انداز رهبری شما باشند

دوران مسئولیت رهبران سست و دمدمی مزاج بسیار کوتاه است. در مقابل افراد قاطع و راسخ به خوبی می توانند باور های خود را به تیم تزریق کنند. هر تصمیمی که می گیرید باید درک قاطعی در ذهن شما و کارمندانتان ایجاد کند و در عمل نیز قابل مشاهده باشد.

به نظر استیو گریگ بنیان گذار و مدیر عامل موسسه ی طراحی استیو گریگ لازمه ی رشد چشم گیر تصمیم های به موقع و کلیدی است. برای تشخیص بهترین تصمیم با پاسخ به سوالات «بدترین اتفاقی که می تواند رخ دهد» و «بهترین نتیجه ی مورد انتظار چیست» شروع کنید. سپس تصمیمی بگیرید و آن را سبک سننگین کنید و در آخر نظر خود را قطعی کنید. فراموش نکنید که ضعف تصمیم گیری مهارت رهبری را زیر سوال می برد، پس نباید چنین رفتاری را بروز دهید.

برای کمک به تصمیم گیری در مسیر چشم انداز های مشخص شده به عاقبت تصمیم هایتان بیاندیشید. آیا نتیجه ی احتمالی آن ها در راستای اهداف تعیین شده است؟ اگر چنین است به احتمال زیاد تصمیم درستی گرفته اید، در غیر این صورت باید در منطق خود بازنگری کنید.

مدیران نقش مهمی در شرکت ها به عهده دارند؛ ولی معمولا وظایف آن ها انطباقی با مسئولیت های رهبران ندارد. بهتر است وظایف دست وپاگیر را به دیگران واگذار کنید و با تمرکز بر مسئولیت های مهم، مهارت رهبری خود را به عالی ترین سطح برسانید.

منبع : ENTREPRENEUR/zoomit
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/NHjzKTpy
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگ
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه