15 پرسشی که باید از متقاضیان نقش های مدیریتی پرسیده شود - فرصت امروز

پنج شنبه, 21 تیر 1397 - 15:27

مصاحبه با یک مدیر بالقوه با پرسش از کارمند خط مقدم تفاوت بسیار دارد، چرا که مدیر باید نظارت کند، مشاوره دهد، راهنمایی کند، تصمیم گیری کند، و در ارتباطش با کارمندان، آنان را در بازه های زمانی گوناگون ارزیابی کند. همچنین یک مدیر باید نبض فرهنگ را در دست داشته باشد و اگر می خواهد کارش را به خوبی انجام دهد باید بینش و چشم انداز خاصی به آینده داشته باشد. به علاوه، اصولاً مسئولیت سود و زیان به مدیر برمی گردد. 

15 سؤالی که در ادامه می آید می تواند در تشخیص ویژگی های شخصیتی، خصوصیات، اطلاعات، دانش و الگوهای رفتاری مدیر به شما کمک کند و با کمک این پرسش ها می توانید تصمیم بگیرید آیا متقاضی پست مدیریتی برای اهداف شرکت شما مناسب هست یا خیر.

پرسش 1: شما فرهنگ درون واحد تجاری/بخش/دپارتمان خود را چگونه توصیف می کنید؟ چرا؟

چرا مهم است: تفکر مدیر در پاسخ به این سؤال بیانگر آن است که وی برای ایجاد فرهنگی قدرتمند در تلاش است یا اینکه آنقدر سرگرم کارهای روزمره بوده که رسیدگی به فرهنگ برایش اولویتی نداشته است.

و در ادامه بپرسید...

پرسش 2: کارمندان تان فرهنگ درون واحد تجاری/بخش/دپارتمان شما را چگونه توصیف می کنند؟ چرا؟

چرا مهم است: مانند سؤال پیش، اگر مدیر دستپاچه شد و در پاسخ به این سؤال مکث کرد، احتمال می رود تا به حال درمورد این موضوع فکر نکرده باشد. اما اگر سریع و با اشتیاق پاسخ داد، نشان دهنده آن است که اعضای تیم او از فرهنگی مثبت و قدرتمند جانبداری خواهند کرد؛ فرهنگی که در آن می توانند آزادانه نظرات شان را عنوان کنند و به خطرپذیری های حساب شده دست بزنند. برای مثال ممکن است با مدیری مصاحبه کنید که از اهمیت ایجاد فرهنگی هدفمند و کارمند محور آگاه است.

پرسش 3: در مورد یکی از مهم ترین دستاوردهای حرفه ای تان که دستیابی به آن دشوار بوده اما برای شغل تان نقطه عطف رضایت بخشی محسوب می شود، توضیح دهید.

چرا مهم است: پاسخ به این پرسش کمک می کند تا انگیزه های مدیر را در شغلش شناسایی کنید و دریابید که آنچه به او حس رشد و رضایت می دهد چیست. بدین ترتیب می توانید ارزیابی کنید آیا این متقاضی در محیط خاصی که مدنظر شماست حس رضایتمندی را حفظ خواهد کرد یا خیر.

پرسش 4: در میان کارمندان تان آنکه بالاترین عملکرد را دارد درمورد شما چه خواهد گفت؟

پرسش 5: در میان کارمندان تان آنکه بیشترین تلاش و کوشش را دارد در مورد شما چه خواهد گفت؟

چرا این دو پرسش مهم است: هر دو این موارد به شما فرصت می دهد تا دریابید آیا این مدیر با رشد، موفقیت، فرصت های پیشرفت کارمندانش سروکار داشته است یا خیر. همچنین این پرسش ها مهارت های هدایتگری و مشورت دهی و نیز حس همدلی مدیر را نشان می دهند.

مطلب مرتبط:دشوارترین سوال مصاحبه استخدامی و چگونگی پاسخ دادن به آن

پرسش 6: درمورد زمانی صحبت کنید که در بازه زمانی محدود، بودجه کم و با تعداد اندکی از افراد حامی و پشتیبان هدف تان، می خواستید به هدفی مهم دست پیدا کنید.

چرا مهم است: این پرسش ارزش کلیدی یک مدیر را هدف گرفته است- توانایی فرد در مدیریت، توزیع و نسبت بندی منابع (انسانی، زمانی و مالی) را نشان می دهد. همچنین بیانگر انعطاف پذیری فرد در دست و پنجه نرم کردن با موقعیت های نامناسب و دشوار است.

پرسش 7: در آخرین سمتی که داشتید، برجسته ترین تأثیر شما چه بود؟ چطور به رشد شرکت، کسب سهم بازار، افزایش مشتریان ثابت، بهبود سودآوری کمک کردید؟

این پرسش پیامد تأثیرگذاری مدیر را نشان می دهد و خوب است که پس از آن سراغ سؤال بعدی بروید...

پرسش 8: دو یا سه دستاورد و موفقیت مهمی را ذکر کنید که منجر به تأثیر چشمگیر شما در شرکت شد.
چرا این دو پرسش مهم است: از متقاضی بخواهید با توجه به دو یا سه منصب اخیرش به سؤال 7 و 8 پاسخ دهد تا بتوانید به یک دیدگاه غالب دست پیدا کنید.

پرسش 9: به چه کسی ترفیع درجه داده اید و چرا؟ آیا برای هدایت و پیشرفت کارمندان تان راهکاری دارید؟

چرا مهم است: یک بار دیگر این پرسش از مهارت های مدیریت، هدایت و مشورت دهی به افراد و توانایی مدیر در پاسخ به نیازها و اهداف اعضای تیمش پرده برمی دارد.

پرسش 10: بزرگ ترین شکست شما در آخرین منصبی که برعهده داشتید چه بوده است؟ چه واکنشی به موقعیت نشان دادید؟ از این موقعیت چه درسی گرفتید؟

چرا مهم است: این پرسش به شما کمک می کند تا ظرفیت و توانایی مدیر در پذیرش شکست تشخیص دهید و دریابید چطور با شکست مواجه می شوند و از آن چه می آموزند و در موفقیت بلندمدت ایشان چه تأثیری می گذارد.

پرسش 11: بزرگ ترین آموخته هایی که از سه منصب آخر خود کسب کردید چه بوده است؟ چرا باید این آموخته برای من (شرکت استخدام کننده) اهمیت داشته باشد؟

چرا مهم است: این پرسش نه فقط مهارت های ویژه ای را نشان می دهد که مدیر در مسیر شغلی خویش کسب کرده است، بلکه بیانگر آن است که مدیر می تواند این مهارت ها را با اهداف آینده پیوند دهد و قادر است برای سازمان شما ارزش آفرینی کند.

پرسش 12: شیوه مدیریتی خود را چگونه توصیف می کنید؟

چرا مهم است: این پرسش به قلب متقاضی خواهد نشست. دقت کنید کلمات فرد کجا تکیه دارد: بر کارمندان/تیم؛ بر شرکت/سازمان؛ بر خود فرد؛ یا به نسبت برابر بر هر سه مورد؟ آیا پرانرژی و با اشتیاق است یا بی تفاوت و بی علاقه؛ یا ترکیبی از هر دو؟ آیا به ایجاد فضایی شاد برای کار کردن اهمیتی می دهد و امثال این.

پرسش 13: کارمندان تان شیوه مدیریتی شما را چگونه توصیف خواهند کرد؟

چرا مهم است: مقایسه هماهنگی پاسخ های فرد به دو پرسش 12 و 13 هم جالب توجه و هم سودمند است.

پرسش 14: درمورد زمانی صحبت کنید که به نتیجه خلاقانه چشمگیری دست پیدا کردید که مستقیماً قابل محاسبه و ارزیابی نبوده اما بر اهداف شرکت تأثیر بسزایی داشته است.

چرا مهم است: اگرچه این سؤال چالش برانگیز و دشوار است اما هدف نهایی آن است که از تصدیق ارزش های اساسی مدیر فراتر رفته و روحیه خلاقانه مدیر را آشکار کند. برای مثال شاید شرکت مصاحبه کننده تصمیم داشته باشد در اجتماع بیشتر دیده شود و فراتر از سازمانی باشد که تولید کننده خدمات و ابزار است. اگر متقاضی بتواند تجاربی را در میان بگذارد که به نحوی به گسترش قابلیت دیده شدن و حضور در اجتماع مرتبط باشد، نشان می دهد که این فرد قادر است نیاز شرکت را برآورده کند.

پرسش 15: تکنولوژی و/یا ابزار دیجیتال مورد علاقه شما چیست و چرا؟ این ابزار چطور به اهداف شما به عنوان یک مدیر کمک می کند؟

چرا مهم است: در دنیای امروز که تکنولوژی ها از جمله رسانه های جمعی مدام در حال تغییر و تحول هستند، ارزیابی شناخت و به کارگیری مدیر از این حوزه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی