دوشنبه, 16 مهر 1397 - 13:29

این مدیر به مدت 10سال با تیم های دورکار همکاری کرده و یاد گرفته است برای موفقیت این تیم ها چه کارهایی باید انجام داد.

با توجه به اینکه نیروی کار ایالات متحده به اشتغال 100درصدی نزدیک شده است، شرکت ها در سرتاسر کشور با رقابتی شدید و فزآینده برای جذب بهترین استعدادها مواجه هستند. برای نیروهای ماهر، بازاری رقابتی ایجاد شده است. بدان معنا که کارفرمایان به چیزی بیش از انتشار لیست مشاغل مورد نیاز احتیاج دارند و باید به فکر سیاست های تشویقی برای جذب بهترین استعدادها باشند.

یکی از راه های مورد استفاده کارفرمایان، ایجاد امکان اشتغال برای متقاضیان دورکاری است. برای بسیاری دورکاری یک مزیت است و همچنین به شرکت اجازه می دهد حوزه جست وجوی خود برای استعدادهای برتر را فراتر از محدودیت های جغرافیایی خود گسترش دهد.

مطلب مرتبط: کسب بیشترین بازده از کارمندان دورکار

من 10سال اخیر را به کار کردن با تیم های دورکار اختصاص داده ام که هشت سال از آن شامل مدیریت افراد از نواحی زمانی مختلف می شود. یقیناً سیستم های دورکاری برای هر شخص و تیمی مناسب نیستند، اما بنا به تجربه شخصی من، شرکت ها از اجرای سیاست های دورکاری بهره زیادی می برند. علاوه بر جذب متقاضیان بیشتر، شما می توانید از نواحی زمانی به عنوان ابزاری برای پیشبرد کار به صورت بیست و چهار ساعته بهره بجویید و تناسبی بهتر میان کار و زندگی برای کارمندان تان فراهم کنید.

اما شرکت ها برای بهره مندی از این مزیت ها باید آمادگی داشته باشند؛ سیستم کاری و رویکردهای خود را در این راستا تنظیم و کارکنان دورکار خود را برای رسیدن به موفقیت ساماندهی کنند. با توجه به تجربه من، پرسیدن این چهار سؤال پیش از استخدام نیروی دورکار می تواند شما را چندین قدم جلو بیندازد.

1- آیا این موقعیت شغلی برای دورکاری مناسب است؟

حتی در عصر حضور Slack و Google documents، دورکاری برای تعدادی از موقعیت های شغلی به خوبی جواب نمی دهد. برای مثال اگر بخواهید سرپرست یا مدیر دفتر استخدام کنید، آنها باید در شرکت حاضر باشند. شما باید این سؤال را حتی پیش از بررسی متقاضیان از خود بپرسید؛ چرا که اگر مشخص شود دورکاری باعث ایجاد مانع در مسیر انجام وظایف آنها می شود، به احتمال زیاد در ادامه مسیر با مشکلات پرهزینه و زمانبر مواجه خواهید شد.

2- آیا این متقاضی در چارچوب دورکاری می تواند عملکردی مناسب داشته باشد؟

هر فردی قادر به انجام کار به صورت دورکاری نیست. این روش برای تازه کارها، اشخاصی که به صورت فعال با دیگران ارتباط برقرار نمی کنند و یا به روابط اجتماعی دائمی برای رشد نیاز دارند، بسیار طاقت فرسا خواهد بود. در حین ارزیابی متقاضیان باید اطلاع حاصل کنید که آیا عادت های کاری آنها برای دورکاری مناسب است یا خیر. داشتن رویه ای منسجم در مصاحبه ها، مخصوصاً هنگام استخدام دورکار برای یک شغل فنی می تواند تفاوت زیادی در نتیجه ایجاد کند.

در دیجیتال اوشن (DigitalOcean)، جایی که در حال حاضر مشغول به کار در آن هستم، یک فرآیند مشخص برای کارمندان دورکار -که 60 درصد شرکت را تشکیل می دهند- وجود دارد. در ابتدا آنها باید مصاحبه اولیه انجام دهند و سپس گفت وگویی جزئی تر با مدیر و مصاحبه کننده فنی خواهند داشت. ما اطمینان حاصل می کنیم اکثر مراحل مصاحبه، اگر نگوییم همه آن، به صورت از راه دور انجام شود؛ چرا که به ما امکان می دهد عملکرد روزمره یک نیروی جدید دورکار را ارزیابی کنیم.

ما همیشه این سوال ها را از کارمندان دورکار خود می پرسیم؛ آیا تا به حال دورکاری کرده اید؟ و نسبت به دورکاری چه حسی دارید؟ این کار متقاضیان را وادار می کند به نحوه کار کردن بدون حضور فیزیکی در دفتر به طور جدی فکر کنند. در این شرایط شما نیز متوجه می شوید که آیا طرز کار آنها با وضعیت مطلوبی که در نظر دارید همخوانی دارد یا خیر.

3- چگونه از عملکرد مطلوب تیم دورکار خود اطمینان حاصل کنم؟

کار شما بعد از اینکه شخصی را استخدام کردید تمام نمی شود. عمدتاً اصول مدیریتی مناسب برای دورکاری آنهایی است که برای افراد حاضر در دفتر کار لحاظ می شود، اما وقتی شما با چندین ناحیه زمانی مختلف کار می کنید، باید تمهیدات بیشتری را برای سرپا نگاه داشتن پروژه تان در نظر بگیرید.

مطلب مرتبط:  استخدام کارمند پاره وقت و دورکار با هدف رشد کسب و کار

در دیجیتال اوشنDigitalOcean))، ما جلسات روزانه ای از طریق ویدئوکنفرانس برگزار می کنیم و در آنها فعالیت های آن روز را با یکدیگر در میان می گذاریم. این کار به زمان و تعهد نیاز دارد، اما من به این نتیجه رسیده ام که ایجاد پیوند مناسب میان تمامی کارکنان و مطلع نگاه داشتن آنها، منجر به پیشرفت قابل توجهی می شود. در غیاب گفت وگوهایی که در محیط کار شکل می گیرند، این جلسات روش فوق العاده ای برای برقراری گپ وگفت مجازی و دوستانه میان کارمندان در محیط کار هستند و انسجام گروه را بهبود می بخشند.

به عنوان یک مدیر عادت دارم در این جلسات، اتفاقاتی که در سطوح مدیرتی افتاده است را با دیگران در میان بگذارم و تا حد ممکن درباره اینکه کار تیم ما چگونه می تواند به تحقق اهداف استراتژیک بزرگتر برای شرکت منجر شود، گفت وگو کنم.

شما الزاماً نباید موبه مو از این روش استفاده کنید، اما داشتن سیستم واحد و مشترک برای پیگیری پیشرفت حاصل شده در انجام وظایف محوله، امری حیاتی است. با این روش هر فرد به صورت واضح می داند که باید چه اهدافی را محقق کند و سنگ محکی دارد که در زمان تردید به آن مراجعه می کند.

4- چگونه انگیزه تیم دورکار خود را حفظ کنم؟

برای هر مدیری حفظ انگیزه تیم خود، امری چالش برانگیز است و دورکاری پیچیدگی مضاعفی به این کار می افزاید. احساس تنهایی از مشکلات بزرگی است که کارمندان دورکار با آن مواجه هستند و عدم حضور فیزیکی در دفتر باعث ایجاد نگرانی بیشتر نسبت به امنیت شغلی می شود.

علاوه بر متمرکز نگاه داشتن تیم خود بر روی وظایف محوله، حفظ ارتباط میان کارمندان نیز اهمیتی مساوی دارد، چرا که شما را قادر می سازد با این احساسات منفی بالقوه مقابله کنید. من سعی می کنم برای ملاقات حضوری با تیم دورکار خود، حداقل سه بار در سال برنامه ریزی، کارهای ارزشمند را شناسایی و (طوری که همه متوجه بشوند) آنها را با پاداش مناسب همراه کنم. تمامی این کارها به این خاطر است که امکان گفتن «کارت عالی بود» هنگامی که در راهرو از کنارشان عبور می کنم برای من وجود ندارد.

همچنین باید در پرسیدن حس و حال کارکنانم فعالانه عمل کنم. پی بردن به زمان هایی که شخصی با مشکلات خود دست وپنجه نرم می کند اندکی سخت تر است، بنابراین به عنوان مدیر دورکاری باید هر اقدامی که می توانید برای اطمینان از حال خوب آنها انجام دهید.

استخدام نیروی دورکار مزیت های بسیاری دارد، اما برای رسیدن به موفقیت باید به صورت دقیق وظایف و نقشه راه را طراحی کنید. با پرسیدن این چهار سؤال از خود شروع و حرکت به سوی گام های بعدی را بسیار آسان تر کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید