چهارشنبه, 02 مهر 1399 - 12:00

صنعت گیمینگ در طول دهه های گذشته تحول بسیار زیادی پیدا کرده است. امروزه فقط کودکان به بازی های رایانه ای و کنسول های بازی مختلف علاقه ندارند. همین امر صنعت گیمینگ را بدل به حوزه ای سودآور کرده است. امروزه برندهای بسیار زیادی در زمینه گیمینگ فعالیت دارند. این صنعت از دهه 80 میلادی با معرفی بازی ‎های دو بعدی جذاب تحول گسترده ‎ای پیدا کرده است. نکته مهم در این میان ادامه تحول موردنظر در دهه ‎های بعدی و حتی زمان کنونی است.

فناوری ‎های نوین تمام جنبه‎ های زندگی ما را تحت تاثیر قرار می ‎دهد. صنعت گیمینگ نیز در این میان استثنا نیست. در ادامه برخی از فناوری‎ های مهم و تحول ‎آفرین در حوزه گیم و سرگرمی الکترونیک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تحول صنعت گیمینگ فناوری نوین

فناوری تشخیص چهره

فناوری تشخیص چهره در نخستین گام برای افزایش امنیت کاربران در فضای آنلاین رونمایی شد. این فناوری با گسترش در طول سال‎ های اخیر بدل به گزینه ‎ای جذاب برای سازندگان بازی ‎های مختلف شده است. اگر شما نیز به این حوزه علاقه دارید، تا چند سال آینده امکان ایجاد شخصیتی مشابه خودتان در بازی ‎های پرطرفدار را خواهید داشت. این امر نقش مهمی در جلب نظر و تعامل مخاطب هدف بازی می ‎کند.

مطلب مرتبط: سرمایه ‌گذاری در صنعت گیم را جدی بگیریم

یکی از رویاهای قدیمی گیمرها امکان حضور هرچه بهتر در بازی‎ هاست. فناوری تشخیص چهره آرزوی موردنظر را تا حدودی برآورده خواهد کرد. مهمترین مسئله در این میان نیاز به ایجاد تغییرات بیشتر در صنعت بازی ‎سازی برای استفاده از فناوری موردنظر است. رونمایی از نسل جدید کنسول‎ های بازی این مسیر دشوار را هموارتر خواهد کرد.

فناوری تشخیص صدا

فناوری تشخیص صدا فرآیند کنترل بازی را بسیار ساده کرده است. این فناوری در نسخه جدید ایکس باکس و پلی استیشن به خوبی لحاظ شده است. کنترل حرکات شخصیت ‎ها در بازی یکی از مهمترین نکات برای گیمرها محسوب می ‎شود. فناوری تشخیص صدا در نسخه قبلی پلی استیشن به طور آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت، اما نتیجه دلخواه را به همراه نداشت. همین امر رونمایی از نسخه پلی استیشن 5 را بدل به تحولی گسترده برای طرفداران عرصه گیمینگ و استودیوهای بازی ‎سازی کرده است.

فناوری سه ‎بعدی

بازی در قالب سه‎ بعدی هیجان خاص خود را دارد. استفاده از دوربین ‎های مخصوص سه‎ بعدی در صنعت گیمینگ سابقه چند ساله دارد. نکته مهم در این میان ضرورت تجدیدنظر در کیفیت بازی‎ های سه بعدی است. این امر با تقلید از جلوه‎ های سینمایی در صنعت بازی مورد استفاده قرار گرفته است. طراحی بازی ‎ها با گیم پلی منحصر به فرد برای تجربه سه ‎بعدی امری ضروری محسوب می‎ شود. البته تعدادی از استودیوها در طول سال‎ های اخیر این نکته را مدنظر قرار داده ‎اند، اما خروجی چندان مناسبی نداشتند. شاید نسل جدید کنسول ‎های بازی این تجربه را متحول سازند.

هوش مصنوعی

گیمرهای حرفه‎ ای همیشه از هوش پایین رقبا در بازی‎ های آفلاین شکایت داشته‏ اند. این امر با معرفی نسل جدید هوش مصنوعی انقلابی در عرصه گیمینگ به پا کرده است. امروزه بسیاری از بازی‎ ها دارای کیفیت بالا و رقبای سرسختی هستند. همین امر گیمرها را ساعت‎ ها سرگرم می ‎کند.

استفاده از هوش مصنوعی در زمینه بازی ‎های آنلاین نیز پیشرفت قابل ملاحظه ‏ای داشته است. بازی ‎هایی نظیر فورتنایت در طول سال‎ های اخیر به طور مداوم سطح رقبای درون بازی با هوش مصنوعی را افزایش داده ‎اند. این فناوری در زمینه جمع‎ آوری اطلاعات بازیکنان برای بهبود کیفیت بخش ‎های مختلف بازی نیز کاربرد دارد بنابراین در آینده شاهد کاربست هرچه بیشتر فناوری هوش مصنوعی در صنعت بازی خواهیم بود.

کنترل حرکتی

بازی بدون دسته‎ ها و تجهیزات جانبی کنسول برای هر گیمری جذاب است. این امر امروزه به لحاظ سنسورهای حرکتی در کنسول‎ های بازی امکان ‎پذیر شده است. اگرچه برخی از بازی‎ ها مانند پوکمن گو از نمونه ‎های ساده این سنسورها استفاده می ‎کنند، اما ایکس باکس و پلی استیشن در نسل ‎های فعلی و قبلی‎ شان به خوبی از فناوری موردنظر استفاده کرده‎ اند.

استفاده از حرکات واقعی برای بازی یکی از انتقادات قدیمی نسبت به صنعت گیم یعنی کاهش تحرک افراد را منتفی می ‎سازد. امروزه حرکات مختلف بازی‎ ها معنای متفاوتی دارد. برخی از استودیوها نیز با استفاده از سنسورهای موجود در کنسول‎ ها اقدام به تولید بازی ‎های انحصاری بدون دسته یا دیگر تجهیزات جانبی کرده‎ اند.

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده نقش مهمی در بازی ‎های مربوط به کنسول گوشی هوشمند داشته است. این فناوری امکان ترکیب فضای واقعی با شخصیت‎ های گیم را فراهم کرده است. پوکمن گو بهترین نمونه در این زمینه محسوب می‎ شود. مزیت اصلی فناوری واقعیت افزوده عدم نیاز به تجهیزات عجیب و غریب است. کاربران فقط با راه‎ اندازی دوربین گوشی همراه ‎شان امکان ساعت ‎ها سرگرمی را خواهند داشت.

مطلب مرتبط: برندسازی با همکاری صنعت گیم

گرافیک خیره کننده

پردازنده‎ های گرافیکی در طول سال ‎های اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته‎ اند. این امر کیفیت بازی ‎ها در کنسول ‎های مختلف را به شدت افزایش داده است. اگر شما از گیمرهای قدیمی باشید، به خوبی تفاوت پردازنده‎ های گرافیکی جدید با نمونه‎ های سنتی را درک خواهید کرد. افزایش کیفیت پردازنده‎ ها در طول سال‎ های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت. با این حساب تولید بازی‎ هایی با گرافیک بالا در دستور کار اغلب استودیوها قرار خواهد گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید