چهارشنبه, ۱۹ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Wed, 10 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

بازاریابی دیجیتال روز به روز در حال توسعه است. امروزه دیگر کمتر کسی به دنبال بازاریابی و جلب نظر مخاطب هدف با شیوه های سنتی است. دلیل این امر هم افزایش توجه کاربران به شبکه های اجتماعی و به طور کلی فضای دیجیتال است بنابراین اگر برند شما هنوز وارد عرصه بازاریابی دیجیتال نشده است، در حال از دست دادن زمان هستید. سالانه شمار بالایی از برندها برای ورود به عرصه بازاریابی دیجیتال تمایل نشان می دهند. نکته مهم در این میان ضرورت ورورد به عرصه بازاریابی دیجیتال با آگاهی کامل از شرایط است. 

بسیاری از برندها فقط به دنبال تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و اینترنت هستند. این امر اگر بدون برنامه درستی دنبال شود، امکان جلب نظر مخاطب هدف را از بین می برد. متاسفانه استفاده از راهکارهای مطمئن همیشه یکی از چالش های مهم کارآفرینان محسوب می شود. این امر بسیاری از بازاریاب ها را در دوراهی های انکار سختی قرار می دهد. هدف اصلی این مقاله بررسی برخی از راهکارهای مناسب برای طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال است. شما با استفاده از توصیه های مورد بحث در این مقاله امکان طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال به صورت حرفه ای را خواهید یافت.

طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال در 7 گام

 بازاریابی بدون برنامه ریزی هرگز به نتیجه مناسبی ختم نمی شود. برنامه ریزی در هر کاری ضروری است بنابراین شما باید در حوزه بازاریابی دیجیتال نیز آن را مدنظر قرار دهید. طراحی استراتژی بازاریابی در حقیقت نوعی برنامه ریزی بلندمدت برای کسب و کار شما محسوب می شود. اگر شما این نکته را مدنظر قرار ندهید، شانسی برای موفقیت در حوزه بازاریابی و کسب و کار نخواهید داشت. در ادامه برخی از مهمترین نکات در زمینه بازاریابی دیجیتال به صورت حرفه ای و طراحی استراتژی آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

یافتن ایرادات بازاریابی برند

هر برندی در زمینه بازاریابی دچار خطا و اشتباه می شود. این امر عملکرد طبیعی بازاریابی محسوب می شود. شما به هر حال ربات نیستید بنابراین شاید در زمان هایی مشخص دچار خطا شوید. مهمترین مسئله در این میان تلاش برای یافتن دلیل وقوع اشتباهات و تلاش برای از بین بردن شان است. این امر مشکلات بسیار زیادی از کسب و کارها را حل خواهد کرد بنابراین شما باید با دقت فراوان به این بخش توجه نشان دهید. 

مطلب مرتبط: انواع شیوه های بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهای کوچک

اگر شما تا به حال به اشتباهات تان در عرصه بازاریابی دیجیتال توجه نکرده اید، باید به طور کامل در این حوزه تجدیدنظر انجام دهید. بسیاری از برندها برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نیازمند عملکرد بی عیب و نقص هستند. این امر همیشه با ارزیابی کمپین های بازاریابی قبلی شروع می شود. بنابراین شما باید ابتدا به سراغ کمپین های بازاریابی قبلی تان بروید. این امر اطلاعات بسیار مفیدی در دسترس شما قرار می دهد. اگر شما در تلاش برای ارزیابی کمپین های قبلی تان به اشتباهات تکراری برخورد کردید، جای نگرانی نیست. بسیاری از برندها با چنین اشتباهاتی دست و پنجه نرم می کنند. مهمترین مسئله تلاش برای رفع آنهاست. 

یکی از اشتباهات بازاریاب ها در زمان طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال تلاش برای کسب موفقیت است. شما هنوز در مرحله ای نیستید که به فکر موفقیت بازاریابی باشید. وظیفه کنونی شما طراحی استراتژی دقیق و مطابق با نیازهای کسب و کارتان برای شروع به کار مناسب در حوزه بازاریابی دیجیتال است. بنابراین تمایل تان برای موفقیت در این حوزه را باید اندکی به تاخیر بیندازید. وقتی استراتژی شما آماده شد، آن وقت فرصت کافی برای درخشش در عرصه بازاریابی دیجیتال را خواهید داشت. 

هدف گذاری بر روی مشتریان و مطالعه بازار

انتخاب مشتریان درست همیشه مهم است. هیچ برندی با هدف گذاری شانسی بر روی مشتریان امکان فروش محصولات یا جلب نظر کاربران به محتوای بازاریابی اش را ندارد. بسیاری از برندها هنوز به الگوی بازاریابی توده ای تمایل نشان می دهند. این امر یکی از عجیب ترین نمونه های بازاریابی در دنیای کسب و کار محسوب می شود. اگر این امر در مورد کسب و کار شما نیز مصداق دارد، باید به طور اساسی نسبت به بازنگری در الگوی فعالیت تان اقدام نمایید. 

بازاریابی توده ای دیگر امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را به همراه ندارد. دلیل این امر تغییر سلیقه کاربران و همچنین تنوع مشتریان در بازار است. امروزه شما باید برای هر مخاطب تان به طور ویژه ای برنامه ریزی نمایید. در غیر این صورت شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نخواهید داشت. این امر در الگوی بازاریابی توده ای هرگز امکان پذیر نیست بنابراین شما باید الگوی مورد استفاده تان در بازاریابی را به طور کامل تغییر دهید.

هدف گذاری بر روی مشتریان بدون مطالعه دقیق بازار امکان پذیر نیست. سالانه شمار بالایی از برندها به دلیل ناتوانی برای شناسایی مشتریان مناسب با شکست های سنگین مالی مواجه می شوند. اگر شما نمی خواهید در میان چنین کسب و کارهایی باشید، باید همین الان دست به کار شوید. شناسایی مخاطب هدف مناسب برای برند کار دشواری نیست. شما باید سلیقه مشتریان علاقه مند به حوزه کاری تان را به طور دقیق مورد مطالعه قرار دهید. 

خوشبختانه امروزه ابزارهای بسیار زیادی برای دسترسی به سلیقه مخاطب هدف در دسترس قرار دارد بنابراین شما با استفاده از چنین ابزارهایی امکان شناسایی مخاطب هدف علاقه مند به کسب و کارتان را خواهید داشت. مهمترین مسئله در این میان تلاش برای استفاده از بهترین ابزارهای ممکن است. توصیه ما در این بخش استفاده از ابزارهای گوگل است. این ابزارها علاوه بر عرضه رایگان امکان استفاده از اطلاعات دقیق را نیز فراهم می سازد بنابراین شما نیازی به مراجعه به سایت های دیگر نخواهید داشت. 

مطالعه بازار یکی دیگر از نکات مهم برای بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است. یکی از نکات مهم در این میان تلاش برای شناخت درست از بازارهای مدنظر برندمان پیش از ورود به آنهاست. این امر اهمیت بسیار زیادی برای بازاریابی و سرمایه گذاری مناسب دارد. 

امروزه هر بازار دارای ویژگی های منحصر به فردی است بنابراین دنبال کردن یک استراتژی واحد در بازارهای مختلف ایده نامناسبی محسوب می شود. اغلب برندها برای بازاریابی دیجیتال در بازارهای مختلف دست کم اندکی تغییر در استراتژی شان برای هر بازار اعمال می کنند. در غیر این صورت شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نخواهند داشت. 

مطلب مرتبط: بازاریابی دیجیتال با تنوع بخشی به محتوای برند

ایجاد هماهنگی میان تیم های مختلف

همکاری با تیم های مختلف برند برای طراحی یک استراتژی مطلوب امر عجیبی نیست. هر برندی برای طراحی استراتژی بازاریابی تاثیرگذار باید این نکات را مدنظر قرار دهد. در غیر این صورت توانایی جلب نظر مخاطب هدف را پیدا نخواهد کرد. بسیاری از برندها فقط به تیم بازاریابی شان برای طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال بها می دهند. نکته مهم در این میان ارتباط فرآیند بازاریابی به تیم های متعددی در داخل شرکت است بنابراین شما باید نسبت به همکاری نزدیک با تمام تیم های کسب و کارتان توجه نشان دهید. 

بخش بازاریابی و فروش همیشه در پیوند با هم هستند. به این همکاری باید نقش بخش روابط عمومی و خدمات پس از فروش را نیز اضافه کرد. این امر اهمیت بسیار زیادی برای برندها دارد. اگر شما در این میان تمایل به تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف به طور کاربردی دارید، باید دست کم این چند بخش را در فرآیند طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال با هم مرتبط کنید. 

گاهی اوقات تیم های مختلف در شرکت دارای کارهای زیادی هستند بنابراین شاید علاقه ای برای همکاری در زمینه طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال نشان ندهند. وظیفه شما در این میان به عنوان یک مدیر خوب کاهش حجم کاری آنهاست. در غیر این صورت هرگز موفق به ایجاد فرآیند 

بازاریابی مورد انتظارتان نخواهید شد. اگر هر ایده دیگری در این میان دارید، به احتمال زیاد همراه با فشار مضاعف بر روی کارمندان و ناتوانی برای تاثیرگذاری بر روی آنها خواهد بود بنابراین باید آن را فراموش کنید. 

اهمیت بازبینی محتوا پیش از انتشار

وقتی برنامه های اولیه برای بازاریابی دیجیتال سامان یافت، نوبت به تولید محتوا می رسد. بدون تردید تولید محتوا مهمترین بخش در هر استراتژی بازاریابی محسوب می شود بنابراین شما باید توجه ویژه ای به این بخش داشته باشید. در غیر این صورت شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نخواهید داشت. بسیاری از برندها در زمینه تولید محتوا اشتباه عمل می کنند. این امر شامل استفاده از محتوای غیرجذاب برای مخاطب هدف است بنابراین هیچ بازخورد مثبتی از تولید محتوا در کار نخواهد بود. 

آیا تولید محتوای بازاریابی بیش از اندازه سخت است؟ پاسخ ما به این پرسش منفی است. شما با استفاده از ایده های مناسب امکان تاثیرگذاری بر روی هر مخاطبی را دارید. مهمترین مسئله پیداکردن ایده های مناسب و جذاب است. توصیه ما در این بخش بار دیگر استفاده از ابزارهای گوگل است. البته در این میان ابزار گوگل ترندز را مدنظر داریم. این امر امکان تعامل با مخاطب هدف به بهترین شکل ممکن را فراهم می سازد بنابراین اگر شما در تلاش برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف هستید، باید استفاده از این ابزار را مدنظر قرار دهید. 

ابزار گوگل ترندز به سادگی تمام جست وجوهای کاربران را یکپارچه کرده و ترندهای محبوب آنها را طبقه بندی می کند. این امر برای بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی دامنه مشخصی از کاربران سودمند خواهد بود بنابراین اگر شما در زمینه تولید محتوای بازاریابی از چنین ایده ای استفاده نمی‎کنید، باید همین حالا در الگوی بازاریابی تان تجدیدنظر نمایید. 

تولید محتوا پایان ماجرای بازاریابی دیجیتال نیست. بسیاری از بازاریاب ها فکر می کنند بهترین محتوای ممکن را تولید کرده اند، با این حال وقتی محتوای شان به طور رسمی منتشر می شود، موجی از اعتراض ها در میان مشتریان ایجاد می شود. اگر شما هم نسبت به این امر تعجب می کنید، باید مسئله را ریشه ای تر بررسی کنیم. 

مطلب مرتبط: بازاریابی دیجیتال با توصیه های طلایی

برندهای بزرگ همیشه با استقبال کاربران از محتوای بازاریابی شان مواجه می شوند. آیا شما هم نسبت به دلیل این امر کنجکاو هستید؟ پاسخ این پرسش کلیدی در نحوه تولید محتوای هر کدام از برندهای موردنظر نهفته است. این امر اهمیت بسیار زیادی برای بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف دارد. چنین برندهایی به طور مداوم محتوای شان را مورد بازبینی قرار می دهند. این امر به طور ویژه پیش از انتشار محتوا اهمیت دارد. چنین امری موجب افزایش جذابیت های محتوای بازاریابی برای کاربران خواهد شد. همچنین امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف به بهترین شکل ممکن را نیز فراهم می سازد. بنابراین شما باید در این راستا عملکرد برندهای بزرگ را مدنظر قرار دهید. 

طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال در 7 گام

توجه به سادگی کار

بازاریابی دیجیتال راهکاری مناسب برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است، البته به شرط اینکه از کلیشه های رایج در این حوزه دوری کنید. بسیاری از برندها به جای استفاده از ایده های تازه و خلاقانه به دنبال کلیشه های ساده و در دسترس هستند. شاید این امر فرآیند تولید محتوای بازاریابی را ساده کند، اما شانس شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد بنابراین شما باید همیشه نسبت به بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف با پرهیز از ایده های کلیشه ای واکنش نشان دهید. 

یکی از ایده های مناسب برای بازاریابی دیجیتال رعایت سادگی است. امروزه کمتر کاربری ایده های پیچیده در زمینه بازاریابی را مورد استقبال قرار می دهد. این امر اهمیت بسیار زیادی برای کاربران از نقطه نظر بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف دارد. شما در بازاریابی دیجیتال باید همیشه سادگی را به بهترین شکل ممکن رعایت کنید. در غیر این صورت شانسی برای موفقیت در عرصه بازاریابی نخواهید داشت. 

سالانه بسیاری از برندها به دلیل تولید محتوای عجیب و غریب و پیچیده از جلب نظر مخاطب هدف باز می مانند. بدون تردید چنین برندهایی در وهله نخست فکر می کنند بهترین محتوای ممکن را تولید کرده اند، با این حال پس از انتشار رسمی محتوا با واکنش های منفی کاربران مواجه می شوند بنابراین شما باید همیشه محتوای تان را به ساده ترین شکل ممکن تولید نمایید. در غیر این صورت جذابیتی برای مخاطب هدف نخواهد داشت. 

ترغیب مخاطب به عمل

کمپین های بازاریابی باید مخاطب هدف را به سوی عملی خاص ترغیب کند. این امر اهمیت بسیار زیادی برای بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف دارد. اگر کسب و کار شما نسبت به این امر بی توجه باشد، امکان مواجهه با شکست در این حوزه به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت. هر کمپین بازاریابی باید به خوبی مخاطب هدفش را به سوی عملی خاص ترغیب کند. در غیر این صورت شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نخواهد داشت. این امر اهمیت بسیار زیادی برای کاربران در زمینه بازاریابی دارد. آنها در نهایت منتظر پپیشنهادی ویژه از سوی برند شما هستند بنابراین باید در پایان محتوای تان به خوبی از پیشنهاد موردنظر رونمایی کنید. در غیر این صورت مشتریان تان روز به روز کمتر خواهند شد. 

مطلب مرتبط: تغییرات بازاریابی دیجیتال در سال 2021

ترغیب مخاطب به سوی عملی خاص کار دشواری نیست. شما باید پیشنهاد مناسبی برای آنها آماده کنید. این امر با بررسی وضعیت آنها در گوگل ترندز یا دیگر ابزارهای کاربردی به سادگی امکان پذیر خواهد بود بنابراین هیچ بهانه ای از کسب و کارها در این میان پذیرفته نیست. شما باید به خوبی این فرآیند را در کانون توجه کسب و کارتان قرار دهید. در غیر این صورت شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نخواهید داشت. 

هر کسب و کاری در نهایت مایل به کسب سود از فرآیند بازاریابی است. در این میان تفاوتی میان الگوهای مختلف بازاریابی وجود ندارد بنابراین شما باید بهترین پیشنهادتان را برای مخاطب هدف آماده نمایید. طراحی محتوای بازاریابی با استفاده از این نکته دارای مزیت های بسیار زیادی است. ساده ترین مزیت در این میان امکان فروش هرچه بهتر محصولات برند به مشتریان است. 

طراحی شیوه های فروش مختلف

برخی از برندها محصولات شان را فقط در فروشگاه سایت شان عرضه می کنند. بدون تردید این امر میزان فروش کسب و کار موردنظر را به شدت کاهش می دهد. نکته مهم در این میان تلاش برای عرضه محصولات در کانال های فروش متعدد است. این امر اهمیت بسیار زیادی دارد. هرچه محصولات شما ساده تر در دسترس مشتریان قرار گیرد، شانس بالاتری برای فروش آن خواهید داشت. بنابراین در این میان باید به دنبال شمار هرچه بالاتری از کانال های فروش باشید. در غیر این صورت خبری از فروش مناسب در عرصه کسب و کار نخواهد بود. 

عرضه محصولات در خرده فروشی‌ های بزرگ بهترین گزینه برای تاثیرگذاری بازاریابی دیجیتال است. اگر مشتریان محتوای بازاریابی شما را مشاهده کرده و سپس راهکاری برای خرید ساده نداشته باشند، شکست کمپین تان قطعی خواهد بود بنابراین شما باید تجدیدنظر اساسی در نحوه بازاریابی و جلب نظر مخاطب هدف انجام دهید. 

بدون تردید هر برندی دارای محدودیت‎هایی در زمینه عرضه محصولات است. بنابراین باید به دنبال کمک های تاثیرگذاری در این راستا باشید. عرضه محصولات در خرده فروشی‌ های بزرگ بهترین راهکار برای تکمیل الگوی بازاریابی تان خواهد بود بنابراین شما باید این نکته را همیشه مدنظر قرار دهید. 

مطلب مرتبط: بازاریابی دیجیتال با طرح های گرافیکی

طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال همیشه برای کارآفرینان امری چالش برانگیز است. هدف ما در این مقاله بررسی این نکته به ساده ترین شکل ممکن بود. اگر شما هم با چنین مشکلاتی در عرصه کسب و کار مواجه هستید، استفاده از توصیه های مورد بحث در این مقاله به شما برای بهبود وضعیت تان کمک خواهد کرد. 

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/HvupEEtM
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه