سه شنبه, 26 شهریور 1398 - 10:00

بدون شک هر فردی تمایل دارد تا به مانند مارک زاکربرگ باشد. درواقع آگاهی از ویژگی های شخصیتی وی می تواند افراد را برای رسیدن به این هدف کمک کند. بدون شک وی یکی از برترین کارآفرینان تاریخ بوده و انتخابی فوق العاده محسوب می شود. به همین خاطر در ادامه به بررسی ویژگی های رفتاری ای از موسس فیس بوک خواهیم پرداخت که می تواند برای هر فردی یک مهارت کاملا کاربردی محسوب شود. در همین راستا و در ادامه به بررسی هفت مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-ساده زیست باشید

ویژگی های رفتاری مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در تمام طول زندگی خود، ساده زیستی را رعایت کرده است. درواقع وی همچنان از خودرویی استفاده می کند که چندین سال از خرید آن گذشته و خانه-ای معمولی را دارد. وی حتی در زمینه انتخاب لباس نیز ابدا به مارک آن توجهی نداشته و راحتی خود را اولویت قرار داده است. بدون شک این امر که سبک زندگی خاص خود را نداشته باشید، هر چیزی می تواند شما را تغییر داده و این امر به مشکلی جدی برای تان تبدیل شود. به همین خاطر سبک زندگی ای را به دور از مقایسه خود با سایرین انتخاب کنید که کاملا مورد رضایت شما بوده و شما را از اصل های مهم تر زندگی دور نسازد. همین امر باعث شده است تا وی بتواند به خوبی بر روی کار خود تمرکز کرده و در مدت زمانی کوتاه، بدون منحرف شدن از مسیر به کار خود ادامه دهد. در نهایت وی به خاطر عدم برهم زدن آرامش درونی خود و ایجاد استرس های بی مورد، از شخصیت آرامی برخوردار بوده که باعث می شود تا بتواند حتی در سخت-ترین شرایط نیز عملکرد خوبی را داشته باشد.

مطلب مرتبط: قصه زاکربرگ های جوان شهر

2-تفکر انتقادی را در خود ایجاد کنید

برخلاف تصور عموم، تفکر انتقادی به معنای انتقاد و عیب جویی نبوده و به این امر اشاره دارد که هیچ گاه به ظاهر قضیه اکتفا نکرده و در تلاش برای کسب دانشی عمیق باشیم. این امر اگر به عادت رفتاری شما تبدیل شود، بدون شک موفقیت بزرگی را به دست خواهید آورد. برای مثال مارک زاکربرگ در دوران تحصیل با مبانی برنامه نویسی آشنا شد. اگرچه یک آگاهی سطحی در این دوران برای دانش آموزان کاملا کافی است، با این حال وی به علت علاقه ای که به آگاهی عمیق داشته، خود را کاملا با آن درگیر کرد که منجر به کشف علاقه اصلی وی شد. این امر تنها مختص به دوران نوجوانی وی نبوده و تا به امروز نیز او در برخورد با هر چیزی تلاش کرده است تا به کامل ترین سطح اطلاعات در رابطه با آن دست پیدا کند. همین امر نیز باعث شده است تا اقدامات وی همواره با نتیجه خوبی همراه باشد. علت این امر به این خاطر است که وی به علت کسب مهارت فوق العاده در این شیوه نگرش، قادر به مشاهده بسیاری از حقایقی در بازار خود است که از نظر سایرین کاملا پنهان مانده است.

3-مهارت حل مسئله را جدی بگیرید

تفاوتی ندارد که در چه شغل و یا سطحی هستید، اگر قادر به حل درست مسائل زندگی خود نباشید، اجازه آن را به فرد دیگری خواهید داد. همین امر نیز باعث می-شود تا همواره در سطحی محدود بمانید. برای مثال اگر فردی نتواند راهکار مناسب برای کسب درآمد بالا را پیدا کند، مجبور به کار برای فردی است که به این پرسش به خوبی پاسخ داده و در مسیر رویای خود گام برمی دارد. فراموش نکنید که این امر ابدا ارتباطی به بهره هوشی فرد نداشته و هر انسانی می تواند به درجات بالای این مهارت دست پیدا کند. برای مثال فیس بوک اگرچه ایده برادران وینکلوس بوده است، با این حال مارک زاکربرگ فردی است که با اعمال تغییرات لازم در آن موفق شد تا فیس بوک امروزی را شکل دهد. درواقع وی موفق شد تا مشکلی را برطرف کند که این دو برادر در حل آن کاملا با مشکل مواجه بوده اند. درواقع اگر این دو برادر می توانستند مشکل جهانی شدن فیس بوک را حل کنند، بدون شک مارک زاکربرگ دیگر به عنوان یک اسطوره کارآفرینی معرفی نمی شد. به همین خاطر بسیار ضروری است تا از این مهارت برخوردار باشید.

4-به روابط خود توجه ویژه ای را نشان دهید

دایره روابط مارک زاکربرگ کاملا محدود بوده و با هر فردی معاشرت ندارد. وی حتی با برخی از دوستان سابق خود نیز به طور کامل قطع ارتباط کرده است. درواقع وی عقیده دارد که همنشین، تاثیرات بسیار عمیقی را در افراد دارد. به همین خاطر همواره تلاش کرده است تا بهترین ها را در کنار خود داشته باشد. وی حتی در زمینه استخدام کارمندان نیز به این اصل پایبند بوده و بر روی ویژگی های اخلاقی آنها تاکید ویژه ای دارد. علت این امر به این خاطر است که وی همواره با کارمندان خود ارتباط خوبی را برقرار می کند و دوست ندارد تا فردی را در کنار خود داشته باشد که از نظر وی مناسب محسوب نمی شود. به همین خاطر ضروری است تا به دنبال نگه داشتن افرادی در زندگی خود باشید که تاثیرات خوبی را در شما دارند.

5-تنها بر طبق اصول و عقاید خود رفتار کنید

اگر بخواهید اجازه دهید که دیگران به جای شما تصمیم بگیرند، بدون شک با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. به همین خاطر ضروری است تا خود را مسئول زندگی خود دانسته و تنها بر طبق اصول خود تصمیم گیری کنید. در این رابطه می توان بسیاری از تصمیمات مارک زاکربرگ را بحث برانگیز تلقی کرد. برای مثال قبول پیشنهاد هنگفت مدیران اینستاگرام برای خرید این شبکه اجتماعی، از جمله مواردی بوده است که با مخالفت جدی تمامی سهامداران و مدیران ارشد همراه بوده و همگان این اقدام را یک شکست بزرگ تلقی می کردند، با این حال این اقدام وی باعث شده است تا اینستاگرام رشد و سودآوری به مراتب بیشتری در مقایسه با فیس بوک را به دست آورد. به همین خاطر نیز ضروری است تا به خود اعتماد داشته و در مواقع ضروری از ریسک کردن واهمه ای نداشته باشید.

6-هیچ توجهی به انتقادات نداشته باشید

اگر بخواهید به گفته های سایرین توجه کنید، عملا قادر به انجام هیچ کاری نخواهید بود. با نگاهی واقع بینانه به این نکته پی خواهید برد که عملا هیچ انتقادی مفید نبوده و تنها روحیه شما را نابود خواهد ساخت. درواقع افراد باید خود به خوبی بتوانند اشتباهات و نقاط ضعف خود را پیدا کرده و برای رفع و بهبود آنها تلاش کنند. به همین خاطر هیچ گونه خبری را پیرامون خود پیگیری نکرده و نظرات دیگران را دنبال نکنید. در نهایت تلاش برای پاسخگویی و توقف این امر نیز کاملا اشتباه است. علت این امر به این خاطر است که شما درگیر یک جنگ فرسایشی خواهید شد که هیچ نتیجه ای را برای شما به همراه نخواهد داشت. به همین خاطر رضایت درونی، تنها چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

مطلب مرتبط: از جف بزوس تا مارک زاکربرگ / کارآفرینان تحسین شده چه می کنند؟

7-چشم اندازی ارزشمند و بزرگ را برای خود داشته باشید

بدون در اختیار داشتن چشم انداز، نظم دادن به فعالیت ها عملا غیرممکن خواهد بود. به همین خاطر هر فردی که خواهان موفقیت در زندگی خود است، باید در این زمینه اقداماتی را انجام دهد. در این رابطه چشم انداز شما به هر میزانی که ارزشمندتر باشد، امکان همسو شدن افراد بیشتری با شما را به همراه خواهد داشت. برای مثال وی بر آزادی اجتماعی تاکید ویژه ای را داشته و شبکه های اجتماعی را یک راهکار مناسب برای افزایش آن می داند. همین امر نیز باعث شده است تا وی به خاطر این آرمان و چشم انداز ارزشمند خود حتی در سازمان حقوق بشر نیز سخنرانی داشته باشد. به همین خاطر ضروری است تا در انتخاب چشم انداز برای خود، به دنبال مواردی ارزشمند باشید تا شانس مورد توجه قرار گرفتن شما افزایش پیدا کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی