سه شنبه, ۱۸ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Tue, 7 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

ویروس کرونا و ترندهایی که به وجود آورد

2 سال پیش ( 1399/5/14 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : یان ژائو  

یکی از عوامل به وجود آمدن ترندها، اتفاقات جدید است. در این راستا بدون شک ویروس کرونا که بیش از شش ماه است که به مشکل اصلی تمام جهان تبدیل شده است، برخی از ترندها را نیز به وجود آورده که باعث می ‎شود تا فضای کسب و کار در آینده، تغییراتی را داشته باشد. اگرچه ترندهای مختلفی را می ‎توان نام برد، با این حال در این مقاله قصد بررسی مواردی را داریم که در عرصه تکنولوژی رخ داده است.

1-تحویل کالا با استفاده از روبات

ویروس کرونا ترند

تا قبل از شیوع ویروس کرونا، تمامی برندها از نیروی انسانی برای تحویل کالا استفاده می ‎کردند و در این بین برندهایی نظیر آمازون، از طرح خود برای تحویل کالا با استفاده از روبات ‎ها خبر دادند که به صورت محدود، به اجرا گذاشته شد. با این حال ویروس کرونا باعث شده است تا خرید اینترنتی، به روش اصلی برای سفارش تبدیل شود و در این رابطه بسیاری از برندهاف از روبات ‎ها برای تحویل کالا استفاده کنند. این امر به وسیله پهبادها و روبات ‎های ماشینی، به خوبی در حال انجام است. بدون شک در جهان پساکرونا نیز افراد برای صرفه‎ جویی در زمان خود، همچنان به خرید اینترنتی متمایل خواهند ماند. در کنار این موضوع تکنولوژی‎ هایی نظیر AR و VR کسب اطمینان در خرید اینترنتی را با سرعت بالاتری همراه ساخته است. درواقع با توجه به این امر که برندها به خوبی خود را برای چنین شرایطی آماده کردند، به نظر می‎ رسد که در صورت بروز یک ویروس جهانی دیگر، با مشکلات به مراتب کمتری مواجه خواهیم شد.

مطلب مرتبط: نگاه کارآفرینان به کرونا

2-تنوع در پرداخت

در حال حاضر به حذف دریافت پول نقد و تلاش برای کاهش ارتباطات انسانی، روش ‎های پرداخت بسیار متنوع شده است. برای مثال در یکی از این بخش‎ ها، شاهد استفاده از موبایل‎ ها برای پرداخت هستیم که باعث شده است تا این اقدام در عرض دو ثانیه، انجام شود. تحت این شرایط دیگر نیازی به در اختیار قرار دادن کارت بانکی نبوده و این امر احتمال انواع کلاهبرداری ‎ها را کاهش می ‎دهد. در نهایت وارد شدن به جهانی که برطبق پیش‎ بینی ‎ها حداقل به زمانی 5 ساله نیاز دارد، اکنون ممکن شده است. برای مثال تا چند ماه گذشته، این امر که افراد پرداخت اینترنتی را بیشتر از استفاده از پول نقد مورد توجه قرار دهند، به نظر غیرممکن می ‎رسید، با این حال اکنون شاهد این موضوع هستیم. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که اکنون بهترین زمان برای از میان برداشتن پول چاپی، فرا رسیده است. این امر می ‎تواند یک تحول جدید در اقتصاد باشد.

3-دورکاری

اکنون در سراسر جهان تعداد دورکارها نسبت به افرادی که به شیوه رایج در شرکت ‎ها حضور پیدا می ‎کنند، افزایش پیدا کرده است. آمارها در این زمینه حاکی از آن است که در بسیاری از بخش ‎ها، دورکاری حتی با افزایش راندمان همراه بوده است. به همین خاطر حتی در دوران پساکرونا نیز شاهد تداوم این روند خواهیم بود. خوشبختانه تکنولوژی نیز به حدی پیشرفت کرده است که امکان انجام این اقدام، وجود داشته باشد. در کنار این مسئله، نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دورکاری نباید باعث کاهش درآمد کارمندان شود. درواقع با توجه به این امر که نبود کارمندان در شرکت نیاز شما به محیطی بزرگ و در اختیار قرار دادن انواع امکانات را از بین می ‎برد، بهتر است که به وضعیت درآمدی کارمندان خود نیز توجه داشته باشید. درواقع آنها از امکانات شخصی بیشتری استفاده می‎ کنند و تحت این شرایط کاهش درآمد آنها، منصفانه نخواهد بود. به همین خاطر ضروری است تا آنها را نیز در سود این اقدام شریک نمایید. در کنار این موضوع توجه داشته باشید که دورکاری برای کارمندان نیز دارای مزیت ‎هایی است که مهمترین آن، کاهش هزینه‎ های رفت و آمد و امکان ایجاد تعادل بهتر میان کار و زندگی شخصی است. به همین خاطر بعید است که اجرای چنین طرحی، با مخالفت همراه باشد.

4-آموزش از راه دور

تا قبل از انتشار ویروس کرونا، شیوه رایج آموزش، از طریق حضور افراد در محیط آموزشی انجام می ‎شد، با این حال پس از این اتفاق، شاهد این امر هستیم که حتی بهترین دانشگاه ‎ها نیز اقدام به آموزش مجازی کرده ‏اند. نکته بسیار جالب این است که نتایج نظرسنجی‏ ها حاکی از استقبال 80 درصدی از این طرح است. برای مثال فردی را تصور کنید که برای تحصیل مجبور است تا به کشوری دیگر مهاجرت کند. بدون شک دور بودن از خانواده و هزینه‎ های زندگی در یک کشور خارجی، در کنار زمان ‎هایی که وی صرف رفت و بازگشت از مرکز آموزشی خود می ‎کند، زمان و هزینه زیادی را در بر دارد. این امر در حالی است که از طریق آموزش مجازی، افراد بدون نیاز به خارج شدن از خانه خود می ‎توانند در کلاس‎ ها حضور داشته باشند. این امر تنها به دانشگاه ‎ها محدود نبوده و تمامی مراکز آموزشی، با افزایش چشمگیر تعداد دانشجو مواجه شده‎ اند. همین امر نیز باعث خواهد شد تا بسیاری از مراکز، به این بخش توجه بیشتری را نشان داده و ممکن است شاهد تحولی در این زمینه باشیم. بدون شک این بخش جذابیت بسیار بالایی را به همراه داشته و می ‎تواند برای مدارس نیز مورد استفاده قرار گیرد. درواقع یکی از مواردی که امروزه به صورت جدی در معرض نقد گذاشته شده است، تعداد روزهایی است که افراد باید در مدارس حضور داشته باشند. این امر منجر به خستگی افراد شده و فرصت را برای مطالعه آزاد، از بین می ‎برد. همچنین این موضوع می ‎تواند فرصت آموزش را برای افرادی که در روستاهای دورافتاده قرار دارند و به دلیل تعداد اندک آنها، حضور معلم توجیه اقتصادی ندارد را فراهم سازد. درواقع امروزه تکنولوژی به حدی پیشرفته شده است که امکان انتقال اینترنت حتی به دورترین نقاط نیز امکان‎ پذیر شده و در این رابطه ایلان ماسک، طرحی به نام اینترنت ماهواره ‎ای را کلید زده است.

5-درمان

با توجه به این امر که ویروس کرونا سرعت انتقال بسیار بالایی را دارد، ازدحام در بیمارستان‎ ها خود می تواند زمینه انتقال آنها را به کادر درمانی، به وجود آورد. این امر در حالی است که تعداد بسیاری از افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می ‎کنند، ابدا بیمار نبوده و حضور آنها در کنار افراد مریض، باعث می‎ شود تا این ویروس به آنها نیز انتقال پیدا کند. در این رابطه بسیار مهم است که بخشی از اقدامات درمانی، از طریق اینترنت انجام شود. برای مثال امروزه بسیاری از عمل ‎ها از این طریق و با کمک روبات ‎ها انجام می‎ شود و بدون شک در رابطه با بسیاری از درمان‎ ها نیز می‎ توان به این شکل اقدام نمود تا دیگر نیازی به حضور افراد در بیمارستان‎ ها نباشد.

برای مثال یک تماس تصویری، یکی از اقدامات محسوب می ‎شود. همچنین استفاده از روبات‎ها به جای پرستاران برای رسیدگی به وضع بیمارانی نظیر کرونایی‎ ها که می‎ تواند سلامت کادر درمان را نیز به خطر بیندازد، اقدامی است که در حال حاضر توسط بیمارستان‎ های کشورهای پیشرفته، مورد استفاده قرار می ‎گیرد. این امر می‎تواند امنیت افراد در این حوزه کاری را ارتقا بخشیده و امکان خدمت‎ رسانی بدون خطای انسانی ناشی از خستگی را فراهم آورد. برای مثال یکی از معضلات حال حاضر، تهدیدهایی روانی پرستاران است که به صورت مداوم در مواجهه با افراد بیمار با انواع گله‎ ها، قرار دارند با این حال یک روبات، هیچ ‎گاه تحت تاثیر چنین مواردی قرار نخواهد گرفت.

6-سرگرمی مجازی

در شرایط حال حاضر شاهد این امر بودیم که حتی موزه‎ ها، اقداماتی را انجام داده ‎اند تا افراد در خانه‎ های خود سرگرم شوند. در این رابطه تورهای مجازی و ایجاد انواع مسابقات، از جمله آنها بوده است. با توجه به بحران مالی ناشی از کرونا، بسیار مهم خواهد بود تا سرگرمی ‎های ارزان قیمت ‎تری ایجاد شود. این امر یک ترند جدید بوده و برندهای فعال در حوزه سرگرمی، باید به آن توجه داشته باشند. درواقع با توجه به این امر که تعداد کاربران اینترنت در سه ماه اخیر، چندین برابر شده است. ضرورت برنامه ‎ریزی برای این حجم از تقاضا، بسیار مهم است.

مطلب مرتبط:  واکنش مدیران موفق به کرونا

7-پرینتر سه ‎بعدی

در حال حاضر بسیاری از برندها از پرینترهای سه‎ بعدی برای تامین لوازم مورد نیاز خود استفاده می ‎کنند. این امر در حالی است که تا قبل از بروز چنین بحرانی، نیاز چندانی به آن احساس نمی ‎شد. این نکته را به خاطر داشته باشید که پیش ‎بینی می ‎شود که پس از ویروس کرونا، شاهد بیماری‎ های فراگیر دیگری نیز باشیم. به همین خاطر بسیار مهم است که از تکنولوژی ‎های جدید استفاده کنیم.

منبع : weforum
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/SuirjbXR
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه