از فرصت استفاده کنید و زندگی خود را تغییر دهید - فرصت امروز

چهارشنبه, 23 آبان 1397 - 15:26

هفته گذشته که دختر بزرگم را به خوابگاهش واقع در خارج از شهر انتقال دادیم، احساس کردم زندگی او در حال تغییر است.

پس از ساعت های طولانی صرف تلاش و آمادگی برای امتحانات و درخواست های ورود به دانشکده، او آماده قدم گذاشتن در مهم ترین مسیر پیشرفت زندگی اش بود و من برای او بسیار هیجان زده بودم.

استفاده از فرصت و تغییر زندگی

اگر دخترم تصمیمی مبنی بر خروج از روتین های همیشگی اش نداشت، هیچ یک از این اتفاقات امکانپذیر نمی شد.

متأسفانه ما به عنوان افرادی بالغ، گاهاً به نقطه ای در موقعیت شغلی خود می رسیم که دست از تلاش بیشتر بر می داریم. با اعتقاد به اینکه زمان رشدمان گذشته و برای پیشرفت دیر است، خطی ثابت را در نظر می گیریم و به کم قانع می شویم.

اما لزومی برای قرار گرفتن در چنین شرایطی وجود ندارد.

زیگ زیگلر (Zig Zigler) مشهور می گوید، «سه C در زندگی وجود دارد؛ انتخاب (choice)، فرصت (chance)، تغییر(change). شما باید برای استفاده از یک فرصت تصمیم بگیرید، در غیر این صورت زندگی تان هیچ گاه تغییر نخواهد کرد.»

اگر شما نیز مانند همه خواستار پیشرفت در موقعیت شغلی خود هستید، به جزییات هر یک از این سه اصل توجه کنید.

انتخاب

انتخاب عموماً به تغییر در طرز فکر مربوط می شود. حین این تغییر، مخصوصاً زمانی که همه چیز در موقعیت شغلی خوب پیش می رود، باقی ماندن در مسیر های آشنا می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. شاید حالتی را که در آن به مرحله نارضایتی از وضعیت خوب خود می رسید را تجربه کرده باشید. این حالت همانند زمانی است که ضعفی در خود حس می کنید که با خوردن غذا رفع می شود. شما برای چیزی بیشتر، متفاوت و جدید اشتها دارید، در حالی که هیچ ایده ای در مورد آنچه می تواند دارای چنین خصوصیاتی باشد ندارید.

به جای داشتن حس گناهکاری در این زمینه، فکر کردن به تغییر آن به شکلی مثبت می تواند بسیار سودمند و مفید باشد. زمانی که هوشیارانه تصمیم به انجام کاری می گیرید، در حقیقت اولین قدم را در جهت رشد و پیشرفت خود برداشته اید. در حقیقت حرکت عملی توانمندسازانه است که قابلیت گسترده شدن دارد و در مقابل بی حرکتی موجب رکود می شود.

مطلب مرتبط: مهارت در استفاده از فرصت ‌ها

فرصت

آیا تا به حال راجع به شروع تغییر، گله و شکایت داشته اید؟ کنار گذاشتن ترس از موارد ناشناخته قابل درک است، اما به آنها اجازه ندهید شما را از کار بیندازند. با خروج از محدوده آسایش، خود را به چالش بکشید و کمکی به گستردگی توانایی های تان، یادگیری مهارت های جدید، تجربه و اعتماد به نفس خود کنید. در این خصوص می توانید مراحل زیر را پیش بگیرید:

• برای موفقیت در این مأموریت جدید، تمام شجاعت خود را به کار گیرید؛

• به صورت داوطلبانه یک برنامه ناهار را مدیریت کنید و برای بخش خود اطلاعات جمع آوری کنید؛

• پیشنهاد ارائه تجارتی جدید را به مدیر خود بدهید.

آیا هنوز برای انتخاب یک فرصت مردد هستید؟ این سؤال را از خودتان بپرسید که آیا کاری که امروز انجام می دهید، شما را به آینده مدنظرتان نزدیک تر می سازد یا خیر. بنا بر گفته وین گرتزکی (Wayne Gretzky)، بازیکن بزرگ چوگان، «شما صددرصد ضرباتی که دریافت نمی کنید را از دست می دهید.»

تغییر

به تغییر اغلب به چشم نکوهش نگاه می شود و گاه تعبیر خوبی از آن وجود ندارد. زمانی که شرایط تغییر می کند، مواردی دیگر نیز به دنبال آن عوض می شوند؛ اما اگر همین وضعیت عکس باشد، آنچه اتفاق می افتد تغییری کاملاً در تناقض با امور و روابط موجود خواهد بود. تغییر به امور تکانی می دهد و روح تازه ایی را در روش ها و روال های معمول می دمد. ما ملزم به خروج از برنامه های روزمره و یکنواختی هستیم که بدون آگاهی به آنها عادت کرده ایم. از این طریق می توانیم با دیدی متفاوت به امور بنگریم. در حقیقت هدف تجسم شرایط ممکن است، نه آنچه موجود است.

با توجه به این گفته ها، تغییر نیازمند درجه ای از تمرکز و قصدگرایی است. اگر به دنبال دگرگونی و تغییری واقعی هستید، کلید موفقیت شفافیت است. زمانی که به هدف خود آشنایی دارید، می توانید برنامه ای بسیار بهتر برای رسیدن به آن طراحی کنید. در نهایت زمانی که مهارت کافی در توضیح و صحبت حول محور هدف تان را به دست آورید، می توانید لیستی از کمک های دیگران را برای رسیدن به آن تهیه کنید.

اگر خواستار رسیدن به آنچه هرگز نداشته اید هستید، باید کاری را که تا به حال انجام نداده اید، انجام دهید.

در نظر داشته باشید که هنوز هم خیلی دیر نیست.

به خاطر داشته باشید که همه چیز با انتخاب شروع می شود، بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی