دوشنبه, ۲۸ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Mon, 17 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز
دنیای بازاریابی در دستان محتوای عمودی

چرا برای جذب کاربران موبایل نیاز به محتوای بصری عمودی داریم؟

5 سال پیش ( 1397/10/3 )
پدیدآورنده : رابرت کاتای   پدیدآورنده : علی آل علی  

یک دهه پیش هیچ‎کس سخنی از محتوای بصری عمودی به میان نمی آورد. با این حال ورود گوشی های هوشمند تغییری شگرف در این ماجرا پدید آورد. پس از معرفی گوشی های هوشمند اهمیت محتوای عمودی افزایش چشمگیری یافت.

حتما ببینید: ارزش آفرینی با کلمات حرفه ما است.

امروزه گوشی های هوشمند در دست اغلب افراد پیدا می شود. به همین دلیل در زمینه بازاریابی و تبلیغات گوشی های هوشمند یکی از مهم ترین گزینه ها به حساب می آید. به تبع اهمیت‎یابی گوشی های هوشمند، محتوای بصری عمودی نیز توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. پیوستگی میان مفهوم محتوای بصری عمودی و گوشی های هوشمند به اندازه ای است که به هنگام استفاده از عبارت محتوای بصری عمودی همیشه پس از آن کلمه گوشی های هوشمند را نیز به کار می بریم.

چرا عمودی؟

پیش از آنکه روی موضوع مقاله بیش از حد متمرکز شویم، باید محتوای بصری عمودی را تعریف کنیم. بر این اساس محتوای بصری عمودی نوعی از محتوای تصویری است که به راحتی در صفحه های مستطیل شکل مانند گوشی های هوشمند قابل مشاهده و مطالعه باشد.

براساس پژوهش موسسه Mary Meeker، 29درصد از آمریکایی ها زمان فراغت خود را به تماشای آنلاین ویدئو در گوشی های هوشمندشان اختصاص می دهند.

بسیاری از کاربران استفاده از گوشی های هوشمند به صورت عمودی را کاملا عادی و طبیعی قلمداد می کنند. اگرچه در این میان برای تماشای برخی ویدئوها و اجرای بازی های خاص باید حالت گوشی را به افقی تغییر دهیم.

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، برای موفقیت در عرصه بازاریابی باید به پلتفرم گوشی ها هوشمند توجه ویژه ای داشته باشیم. یکی از ضرورت های این کار آگاهی کامل از رفتار حداقل نیمی از مخاطب های هدف مان به هنگام کار با گوشی های هوشمند است.

محتوای عمودی چگونه خلق شدند؟

آیا روزهای نخست معرفی پینترست را به یاد دارید؟ مارس 2010 نخستین روز خلق محتوای عمودی محسوب می شود.

اگر به دنیای محتوای آنلاین امروزی نگاه کنیم، محتوای عمودی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از نقطه عطف های استفاده از این فرمت محتوایی را اسنپ چت ارائه کرد. بعدها نیز اینستاگرام با تقلید از ایده آنها محتوای عمودی را بیش از پیش مهم ساخت.

اسنپ چت علاوه بر ایجاد تحول در مفهوم محتوای عمودی نخستین تبلیغ در قالب این فرمت را نیز ارائه کرد. 3v یا بازدیدهای ویدئوهای عمودی ایده خلاقانه آنها بود. اینستاگرام در اینجا نیز دنباله رو اسنپ چت است. به این ترتیب اکنون چند ماهی از ارائه سرویس IGTV از سوی اینستاگرام می گذرد. این سرویس به طور کامل با تقلید از الگوی اسنپ چت طراحی شده است.

محتوای عمودی چگونه شناخته می شوند؟

یکی از راهکارهای ساده برای فهم تفاوت میان محتوای عمودی با سایر فرمت ها توجه به میزان اشغال صفحه از سوی آنهاست. بر این اساس یک تصویر یا ویدئوی عمودی تمام یا بیشتر صفحه دستگاه هوشمند ما را پوشش می دهد. چنین نکته ای برای محتوای افقی دقیقا برعکس است.

شاید بسیاری از شما پست های عمودی و افقی زیادی را در شبکه های اجتماعی، به ویژه اینستاگرام، مشاهده کرده باشید. در اینستاگرام محتوای عمودی از نظر طولی بسیار بلندتر از سایر نمونه های افقی هستند.

حال پس از شناخت وجه تمایز محتوای عمودی باید به سراغ شیوه استفاده از آن برای جذب و تعامل هرچه بیشتر با مخاطب هدف رفت. در حالی که برای این مسئله پاسخ واحدی وجود ندارد، اجازه دهید به سراغ سه نمونه از برترین انواع محتوای عمودی برویم.

1. اینفوگرافی ها

اینفوگرافی ها شاید قدیمی ترین نوع محتوای عمودی قلمداد شود. در اصل، این نوع محتوا برای کاربران موبایل طراحی نشده بود. با این حال اینفوگرافی ها برای فرمت گوشی های هوشمند بسیار عالی هستند.
به منظور استفاده بهینه و موفقیت‎آمیز از اینفوگرافی ها باید به نکاتی چند توجه داشت:

• مطمئن شوید که اینفوگرافی های شما دارای برچسب رسمی برندتان باشد. همچنین محتوای اینفوگرافی ها باید به طور کامل در راستای ارائه اطلاعات کاربردی کسب وکارمان به مخاطب تنظیم شود.

• از اینفوگرافی ها برای بیان داستان های مرتبط با کسب وکارتان استفاده کنید.

• از کارایی اطلاعات اینفوگرافی تان برای مخاطب اطمینان حاصل کنید. محتوای ارزشمند برای همیشه در یاد مخاطب باقی خواهد ماند.

• هنگام به‎روز رسانی سایت یا وبلاگ تان به فکر تولید اینفوگرافی ها به عنوان محتوای جذاب باشید.

• فرآیند به اشتراک‎گذاری محتوای خود را بسیار ساده قرار دهید. این کار به شما در راستای توسعه هرچه بیشتر اینفوگرافی های تان کمک خواهد کرد.

خدمات نوین روزنامه  فرصت امروز در زمینه بازاریابی محتوایی را ببینید

اجازه دهید توجه شما را به یک مطالعه در مورد موسسه سِیکو جلب کنم. براساس پژوهش آزمایشگاه موجو مدیا، برند سِیکو موفق به افزایش جذب مخاطب آنلاین خود در کمپین های بازاریابی اش تا 945درصد شده است. این موفقیت به طور کامل به خاطر استفاده از اینفوگرافی های جذاب است.

2. استوری ها

یکی دیگر از راهکارهای مناسب در اینجا تلاش برای انتشار استوری در اسنپ چت و اینستاگرام است. در اینستاگرام به طور روزانه 400 میلیون نفر از استوری های مختلف بازدید می کنند. به همین دلیل شانس مشاهده محتوای ما در این سرویس بسیار بالا خواهد بود. مزیت اصلی سرویس استوری عدم نیاز به اعمال تنظیمات خاص برای تولید محتوای عمودی است. بر این اساس محتوای تولیدی شما به طور پیش‎فرض عمودی خواهد بود.

به منظور استفاده مناسب از استوری ها به نکات ذیل توجه داشته باشید:

• استفاده از استیکر ها به شما در انتقال مفاهیم و افزایش جذابیت بصری مطلب تان کمک خواهد کرد.

• شخصی‎سازی استیکرها به شما فرصت تولید استیکرهای ویژه برندتان و استفاده از آنها در صفحه رسمی برند را خواهد داد.

• توجه به بخش منشن دیگر کاربران سطح تعامل برند ما با سایر شرکت ها را افزایش خواهد داد. به این ترتیب فقط باید دیگر برندها یا افراد مشهور را در محتوای مناسب منشن کنیم.

امروزه بسیاری از برندها سرویس استوری را بخشی جدایی‏ناپذیر از استراتژی بازاریابی خود قلمداد می کنند. در این زمینه بیشترین طرفدارهای بخش استوری در اختیار نشنال جئوگرافیک، نایک و Victoria’s Secret است.

3. ویدئو و سرویس پخش زنده

اگرچه هنوز هم یوتیوب محبوب ترین پلتفرم تماشای ویدئو در میان کاربران اینترنتی است، این پلتفرم همچنان از ضعف نمایش ویدئوهای عمودی برای مخاطب رنج می برد.

به منظور ایجاد ویدئوهای مناسب برای فرمت گوشی های هوشمند شما نیاز به ضبط و نمایش محتوای عمودی دارید. فیس بوک و اینستاگرام بیشترین تلاش ها را در راستای سازگاری با این نکته انجام داده اند. به ویژه پس از معرفی سرویس IGTV شمار کاربران علاقه‎مند به تماشای ویدئو در اینستاگرام به سرعت افزایش یافته است. همچنین اسنپ چت نیز با بازدید روزانه 10میلیون کاربر از ویدئوهای مختلفش پلتفرم میزبان مناسبی برای کمپین های بازاریابی و کمپین تبلیغاتی به حساب می آید.

در اینجا به ذکر چند نکته کاربردی پیرامون محتوای ویدئویی عمودی خواهم پرداخت. نکات ذیل را به خاطر داشته باشید:

• در ویدئوهای خود به جای تمرکز روی کالا یا سرویس تان به بیان داستانی جذاب بپردازید.

• همیشه مراقب 10 ثانیه نخست ویدئوی خود باشید. بیشترین میزان تاثیرگذاری روی مخاطب در این زمان صورت می گیرد. در حقیقت از هر پنج کاربر فقط یکی در صورت عدم علاقه به 10 ثانیه نخست یک ویدئو آن را تا انتها تماشا می کند. به این ترتیب کار شما برای جلب نظر مخاطب بسیار دشوار و پیچیده خواهد بود.

• سرمایه‎گذاری روی محتوای اصیل به معنای تلاش برای تولید محتوا به جای کپی از سایر منابع است. در هر صورت ویدئو برند ما باید داستان ویژه کسب وکارمان را بیان کند، نه ایده های دیگر برندها را.

• خلاق باشید. استفاده از آمارهای ماهانه فیس‎بوک و اینستاگرام برای بهبود وضعیت برندمان یکی از نکات مهم محسوب می شود. این آمارهای رسمی در انتهای هر هفته، ماه و سال برای کاربران قابل دسترس خواهد بود.

یکی از بهترین مثال ها در اینجا برند کوکا کولاست. این برند در شبکه های اجتماعی به طور مداوم محتوای تولیدی کاربران خود را بازنشر می دهد. به این ترتیب صحنه هایی زیبا از نوشیدن کوکا در صفحه این برند قابل مشاهده است. همچنین بیان شیوه تاثیرگذاری محصولات کوکاکولا روی زندگی مشتریان از دیگر المان های مورد تاکید شرکت به هنگام بازنشر محتوای تولیدی کاربران است. برند شما نیز با انتشار محتوای ارسالی از سوی کاربران توان جلب نظر طیف وسیع تری از کاربران را خواهد داشت.

نتیجه‎گیری

تلاش برای تولید و نمایش محتوای عمودی (فیلم و عکس) یکی از ضرورت های اجتناب‏ناپذیر فعالیت در دنیای مدرن است. در حقیقت برای کاربران گوشی های هوشمند فقط این نوع محتوا قابل مشاهده با کیفیت و مطالعه دقیق است. همیشه توجه داشته باشید که حداقل نیمی از مخاطب های هدف شما از گوشی های هوشمند یا تبلت برای دسترسی به محتوای برندتان استفاده می کنند. بازاریاب های موفق همیشه نسبت به سهولت دسترسی و مشاهده نیمی از مخاطب های خود حساسیت به خرج می دهند. اگر شما نیز برای زمان مخاطب ارزش قائل هستید، همین شیوه را سرلوحه کارتان قرار دهید.

به عنوان نکته پایانی، اگر به جز سه مورد مذکور انواع دیگری از فرمت های بصری عمودی را می شناسید، با معرفی آن به دیگران در قالب مقاله یا یادداشتی کوتاه علاوه بر اطلاع‎آرسانی، فرآیند جذب مخاطب برندتان را نیز تسریع نمایید.

اگر بدنبال تیم برای تولید محتوا هستید اینجا را کلیک کنید. تیم تخصصی روزنامه فرصت امروز در خدمت شماست. 

همه مطالب سایت درباره بازاریابی محتوا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/m3XN2yzp
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه