توصیه هایی کاربردی برای مدیران (58) / ایمن باشید - فرصت امروز

یکشنبه, 14 آذر 1395 - 11:30

امروزه فناوری در تمام قسمت های زندگی انسان نفوذ کرده است و حوزه کسب و کار نیز از این قاعده مستثنی نیست. رایانه ها در هر حوزه کاری مورد استفاده قرار می گیرند و این امر منجر به گسترش فوق العاده آن شده است، به نحوی که در هر میز کاری بدون شک یک رایانه وجود دارد.

برای مثال یک نویسنده از رایانه به جای ماشین تحریر برای تایپ مطالب خود استفاده می کند، اگرچه این امر باعث سهولت کار وی می شود، با این حال مطالب ذخیره شده همواره در خطر انواع بدافزارها و ویروس ها قرار دارند. به همین خاطر همواره امکان از دست رفتن بخشی یا حتی کل اطلاعات وجود دارد. همین امر هم باعث می شود هر فردی که به نحوی از رایانه استفاده می کند به فکر راه حل هایی برای ایمن سازی و محافظت از اطلاعات خود باشد.

به هر میزان که مطالب با ارزش تر باشد به همان میزان نیز احتیاط و ضریب امنیت باید بالاتر برود. البته میزان ارزش اطلاعات به این سادگی سنجیده نمی شود. ممکن است یک فایل برای یک فرد بسیار مهم باشد اما برای سایرین از کمترین اهمیتی برخوردار نباشد، برای مثال پیرمردی را در نظر بگیرید که قصد نوشتن زندگی نامه خود را کرده است، بدون شک مطالب برای وی از اهمیت بالایی برخوردار است اما برای سایرین به این میزان مهم نبوده و عملا به کارشان نمی آید، به همین خاطر هم احتمال به سرقت رفتن آن بسیار پایین است.

برعکس این قضیه هم برای یک شرکت جهانی صدق می کند که هر فردی با توجه به این احتمال که می تواند در ازای اطلاعات کسب کرده پول خوبی به دست آورد اقدام به حملات متعدد کند. این حد از محتاط بودن اگرچه کمی آزار دهنده به نظر می رسد اما فراموش نکنید که اگر مطالب شما به هر نحوی از دست برود دچار خسارت های بسیاری خواهید شد.

در کنار آنکه به هر طریق باید از فایل های خود محافظت کنید، لازم است هر از چند گاهی به فکر تهیه نسخه پشتیبان از فایل های خود باشید. با این کار درصورتی که فایل مورد نظر در اثر سهل انگاری یا به هر دلیل دیگری از دست برود شما فایل ها را می توانید دوباره در اختیار داشته باشید و دچار بحران نشوید.

امروزه نرم افزار های زیادی در بازار وجود دارند که علاوه بر حفاظت از اطلاعات آن را از دست سایر افراد مخفی نگه می دارند که پیشنهاد می شود با توجه به نیاز خود و ویژگی های هریک حتما از آنها استفاده کنید.

ایده

برخی شرکت ها خصوصا شرکت های بزرگ به علت آنکه هدف های خوبی برای هکر ها و سارقان هستند، همواره این احتمال را می دهند که اطلاعات شخصی شرکت مورد حمله قرار گیرد. به همین خاطر ضمن تهیه چند نسخه پشتیبان امکان حذف سریع آن را قرار می دهند تا در صورتی که دیگر شانسی برای محافظت از اطلاعات وجود نداشته باشد حداقل در دسترس فرد دیگری قرار نگیرد و به طور کل نابود شود.

نسخه پشتیبان (Backup) به این معنی است که یک نمونه از اطلاعات در یک حافظه جداگانه ذخیره شود تا هنگام بروز مشکل یا از بین رفتن اطلاعات اصلی بتوان از آن استفاده کرد. همواره  راه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری برای مقابله با حملات احتمالی وجود دارد که استفاده توام از آنها و ایجاد لایه های مختلف امنیتی کار را برای نفوذ افراد به سیستم سخت تر می کند.

با این حال به این نکته توجه داشته باشید که همیشه احتمال نفوذ افراد به رایانه شما وجود دارد و در مواردی تمام اقدامات شما برای محافظت بی اثر می شود که در این حالت همان طور که گفته شد بهتر است نسخه پشتیبان از قبل تهیه کرده تا بتوانید در مرحله آخر و در زمانی که دیگر راهی نمانده، آن را به طور کامل پاک کنید.

به طور کل دو راه برای حمایت بیشتر از اطلاعات وجود دارد. با توجه به این امر که حتی در صورتی که شدید ترین تدابیر امنیتی را نیز اعمال کنید بازهم احتمال حمله و از دست رفتن اطلاعات وجود دارد به همین خاطر کم کاری در این زمینه تحت هیچ شرایطی منطقی نیست.

آنچه در عمل باید انجام دهید

- به طور مرتب سیستم های امنیتی خود را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید به درستی کار می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی