شنبه, 19 دی 1394 - 03:10

«خودروهای پلیس معاینه فنی ندارند» همین یک جمله قائم مقام ستاد معاینه فنی شهر تهران کافی بود تا مقامات مختلف نیروی انتطامی درباره صحت این سخنان، مورد پرسش خبرنگاران قرار بگیرند، اما این ادعا چقدر واقعیت دارد. به گزارش ایسنا، نواب حسینی‌منش، قائم مقام ستاد معاینه فنی شهر تهران صبح روز دوشنبه در نشستی خبری گفته بود که «هیچ خودروی پلیسی به مراکز معاینه فنی مراجعه نکرده و این نشان می‌دهد که آنها اعتقادی به معاینه ندارند و حتی در سخنان‌شان معاینه فنی را کاغذپاره می‌نامند.»

کمتر از یک ساعت از انتشار این سخنان نگذشته بود که سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ناجا در نشست خبری‌اش به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «ماشین‌هایی که در شهر تردد می‌کنند باید معاینه فنی داشته باشند، البته برخی خودروهای پلیس شخصی هستند که آنها نیز باید طبق قانون معاینه فنی داشته باشند و اینطور نیست که یک نفر بگوید این خودرو نظامی است پس معاینه فنی نیاز ندارد، ضمن اینکه اگر خودروهای عملیاتی، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های نیروی انتظامی نیز آلایندگی داشته باشند، باید رفع شود. البته باید بگویم که خودروهای ما فرسوده نیستند، اما اگر براساس قوانین کشور پنج سال از عمر تولیدشان گذشته باشد باید طبق قانون و ضوابط، معاینه فنی‌ها را دریافت کنند.»

خودروهای گشتی پلیس معاینه فنی دارند؟

خودروهای گشت و کلانتری‌ها نیز با توجه به تعداد بالایشان در مظان اتهام شراکت در آلودگی هوا قرار داشتند همین موضوع و کیفیت معاینه فنی این خودروها از سردار شرفی، رئیس پلیس پیشگیری ناجا مورد پرسش قرار گرفت و او در این‌باره به ایسنا گفت: معاینه فنی تمام خودروها در ایران هرطور که باشد معاینه فنی خودروهای پلیس نیز همان‌طور است و باید همان مولفه‌ها در آن رعایت شود. ضمن اینکه قوانین سختگیرانه‌تری نیز برای خودروهای پلیس وجود دارد و تمام خودروهای گشتی، یگان امداد و... در سراسر کشور معاینه فنی دارند و هربار مورد بررسی نیز قرار می‌گیرند.»

واکنش‌ها به سخنان قائم مقام ستاد معاینه فنی شهر تهران از سوی پلیس ادامه یافت و سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی را نیز مجبور به توضیح کرد. مهری در متنی که مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور ناجا در اختیار رسانه‌ها قرار داد، گفته است: «علت عدم مراجعه ما به مراکز معاینه فنی عادی، طبقه‌بندی‌هایی است که ستاد کل برای خودروهای نظامی مشخص کرده است.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید