سه شنبه, 02 مهر 1398 - 14:30

فرصت امروز: بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز سه شنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۸ مانند روز گذشته در جهت افزایشی بوده و با رشد ۷۳۵ واحد به رقم ۳۱۲ هزار و ۲۰۶ واحد رسید.

براساس معاملات امروز بیش از چهار میلیارد و ۹۴۸ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲۲ هزار و ۴۱۴ میلیارد ریال در ۵۲۸ هزار نوبت داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با ۳۳۲ واحد افزایش به ۹۰ هزار و ۳۵۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۲۲۲ واحد رشد به ۶۰ هزار و ۴۸۰ واحد رسیدند.

شاخص آزاد شناور نیز ۷۲۴ واحد افزایش به رقم ۳۵۹ هزار و ۴۲۵ واحد رسید، شاخص بازار اول ۲۷۰ واحد و شاخص بازار دوم ۲ هزار و ۶۷۷ واحد افزایش داشتند.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) با ۲۳۹ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۱۸۰ واحد، س. نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۱۲۰ واحد و پتروشیمی جم (جم) با ۱۰۴ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در مقابل معدنی و صنعتی گل گهر (کگهر) با ۱۹۹ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۱۷۰ واحد و گروه مپنا (سهامی عام) (رمپنا) با ۱۴۰ واحد از جمله گروه هایی بودند که افت شاخص بورس را رقم زدند.

برپایه این گزارش، در بین نمادهای امروز نماد بانک تجارت، بانک صادرات ایران، سایپا، بانک اقتصاد نوین، ایران خودرو، بانک پارسیان و بانک پاسارگاد در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۱۴۵ میلیون برگه سهم به ارزش ۲ هزار و ۸۴۶ میلیارد ریال داد و ستد شد.

متاسفانه بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از اصلاح قوانین بازار یایه هنوز این بخش بورس به تعادل نرسیده است. کارشناسان معتقدند اصلاح ناکارآمد قوانین بازار پایه معامله گران بازار پایه را ترسانده است و جز با حمایت سازمان بورس و تزریق نقدینگی به این بازار قابل جبران نیست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید