سه شنبه, 01 دی 1394 - 03:00

در حالی‌که مصرف‌کنندگان هزینه‌ و تعرفه دریافتی در نمایندگی‌های خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو را بالا می‌دانند، طبق یک قانون جدید این شرکت‌ها به رعایت ضوابط قیمت‌گذاری سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ملزم خواهند بود. به گزارش ایسنا، براساس نظرسنجی صورت گرفته مصرف‌کنندگان از خدمات پس از فروش خودرو در ایران ناراضی هستند. یکی از دلایل این نارضایتی نیز بالا بودن هزینه‌های این خدمات است.

5673572461361363624724735868356846

در این زمینه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر از مراجعان به شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو در طول سال 1393، نظرسنجی کرده است. طبق این نظرسنجی، ‌«‌کمبود یا نبود قطعات یدکی»، ‌«‌کیفیت پایین خدمات و تعمیرات‌»‌ ‌و ‌«‌دریافت هزینه بالا برای خدمات و قطعات‌»‌ ‌از مهم‌ترین دلایل نارضایتی مصرف‌کنندگان ایرانی از خدمات شرکت‌های خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو بوده است.

این موضوع در تدوین اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مورد توجه قرار گرفته و طبق آن، این شرکت‌ها ملزم به رعایت ضوابط قیمت‌گذاری کالا و خدمات مصوب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شده‌اند. در این زمینه در تبصره (ص) ماده 2 این قانون قید شده است: ‌‌« ‌نظر به صنفی بودن فعالیت نمایندگی مجاز، واسطه خدمات پس از فروش و خدمات سیار، اجرت یا دستمزد خدمات، مطابق نص صریح ماده 51 قانون نظام صنفی با محوریت کمیسیون و دبیرخانه هیأت عالی نظارت و با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری کالا و خدمات مصوب مجمع عمومی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در ازای ارائه خدمات، از مصرف‌کننده با صدور صورتحساب رسمی دریافت می‌شود.» 

اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو اخیراً در کمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسیده است. این قانون پس از ابلاغ از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری اجرایی خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید