جمعه, 26 بهمن 1397 - 14:19

در زمینه فیلم هایی که هر کارآفرین باید به تماشای آن بنشیند، موارد متعددی معرفی شده است. این امر در حالی است که مستند ها به دلیل ارزش علمی بالاتر و پرداختن مستقیم به جنبه های مفید و آموزشی، دارای مزیت های به مراتب بالاتری هستند.

در همین راستا و در ادامه به بررسی 10 مستند پرطرفدار و تماشایی در زمینه کارآفرینی و کسب وکار، خواهیم پرداخت.

تماشای مستند کارآفرینی

1-Steve Jobs – One Last Thing (2001)

در این مستند تهیه کننده به سراغ دوستان، همکاران و کارمندان موسس برند اپل رفته است تا بتواند به درکی واقعی و همه جانبه از شخصیت و شیوه مدیریتی وی دست پیدا کند. درواقع استیو جابز فردی است که در طول زندگی خود تغییرات مهمی را داشته است که در نهایت منجر به ساخت شخصیتی فوق العاده از وی شده است. بیشتر زمان این مستند یک ساعته نیز به گفت وگو با تاثیرگذارترین افراد زندگی وی، اختصاص داده شده است. برای مثال در بخشی از این مستند دین هووی(سازنده اولین موس برای رایانه های اپل) ابعادی از شخصیت و تفکرات استیو جابز را فاش می سازد که تاکنون در هیچ جای دیگری از آن صحبت به میان نیامده است.

مطلب مرتبط: ویدئو کارآفرینی

2- Startup.com (2001)

این مستند به خوبی فراز و نشیب های دو کارآفرین به نام های توزمان و هرمان را در راستای ایجاد شرکت Govworks به تصویر کشیده است. درواقع در این مستند تمام مسائلی که افراد در هنگام ایجاد یک شرکت جدید با آن مواجه خواهند شد، به خوبی نمایش و شرح داده شده است. به همین خاطر شما می توانید همزمان با یافتن بهترین راهکار در شرایط گوناگون، تاثیر اقدامات اشتباه را نیز مشاهده کنید. بدون شک استفاده از تجربه یک شرکت، باعث خواهد شد تا شما از تکرار مجدد آن در امان باشید.

3- Freakonomics(2010)

تهیه کنندگان این مستند متفاوت، به بررسی دلایل اقدامات افراد پرداخته است و در آخر تلاش شده تا ماهیت بسیاری از اقدامات اقتصادی افراد و شرکت ها، با نتایج تحقیقات پیوند داده شود. بدون شک پس از مشاهده این مستند شما به درک بهتری از علت رفتار بسیاری از افراد پی خواهید برد که این امر شما را در راستای تعامل بهتر با آنها کمک خواهد کرد. درواقع این فیلم به خوبی دلایل هر اقدام اقتصادی رایج را به خوبی تشریح می کند که در نوبه خود بسیار جذاب و آموزنده است.

4- Downloaded(2013)

در این مستند به نحوه شکل گیری و رشد شرکت نپستر پرداخته شده است. این شرکت یک سیستم اشتراک گذاری فایل های صوتی محسوب می شود که برای نخستین بار تکنولوژی امکان استفاده مستقیم از فایل های سایر کاربران را به کار برده است. اگرچه این شرکت به علت دور زدن قانون کپی رایت، تنها دو سال فعالیت را تجربه کرد و بسیار زود با منع قانونی برای فعالیت مواجه شد، با این حال این تکنولوژی جدید به مانند یک مسیر تازه در عرصه تکنولوژی بود که مورد استفاده بسیاری از شرکت-های دیگر به شکلی متفاوت و قانونی، قرار گرفت. از دیگر نوآوری های این سیستم، امکان یافتن موزیک مورد نظر تنها با واردکردن بخشی از متن آن آهنگ بوده که در آن زمان یک نوآوری بزرگ محسوب می شده است. در نهایت نیز این شرکت در سال 2003 توسط برند راکسیو خریداری شد و آن را به مرکزی قانونی برای ذخیره موسیقی و فایل های صوتی، تبدیل کرد. علت اهمیت این مستند برای کارآفرینان این است که خوبی شما را با یکی از نوآورترین برندها و ضرورت آشنایی کامل با موارد قانونی، آشنا می-سازد.

5- Jiro Dreams of Sushi (2011)

این مستند به طور کامل به نحوه کار آشپز مشهور جیرو اونو پرداخته است که به رغم سن بالای خود، همچنان در جهان به عنوان بهترین آشپز سوشی شناخته می شود. وی مالک رستوران های زنجیره ای سوکیاباشی است و میزان محبوبیت و شهرت آن باعث شده تا افراد مجبور باشند از ماه ها قبل اقدام به رزرو صندلی برای خود کنند. اگرچه این مستند بیشتر روی جنبه کاری زندگی وی تاکید دارد، با این حال از پرداختن به خانواده وی نیز غافل نشده و همین امر منجر به یک مستند همه جانبه و کامل شده است. درواقع آقای اونو نه تنها در رابطه با کسب وکار خود، بلکه در زمینه نقش های درون خانوادگی نیز فردی بسیار موفق است. به همین خاطر نیز وی می تواند الگویی بی نظیر برای هر کارآفرینی محسوب شود.

6- Beer Wars(2009)

این مستند به بررسی تمامی معیارهای مورد نیاز برای موفقیت در عرصه تولید نوشیدنی پرداخته و در آخر با مقایسه تمامی موارد معرفی شده، کیفیت را مهم ترین عامل موفقیت معرفی می کند. اگرچه این مستند تنها به یک عرصه کسب وکار پرداخته است، با این حال نکات موجود در آن می تواند برای هر شرکت و مدیری، قابل توجه باشد.

7- The Startup Kids(2012)

تهیه کننده این مستند به سراغ کارآفرین های جوان آمریکایی رفته است که با ایده های خود موفق به خلق برندی قدرتمند شده-اند. برای مثال اپلیکیشن جهانی دراپ باکس، توسط درون هوستون در سال 2007 تاسیس شد. وی در آن زمان کمتر از 20 سال سن داشت و موفق شد تا ابزاری فوق العاده را به جهان معرفی کند. این امر تنها یک نمونه از مصاحبه های موجود در این مستند است که خود حاوی نکات ارزشمندی برای علاقه مندان به امر کارآفرینی خواهد بود.

8-Something Ventured (2011)

این مستند به خوبی اهمیت سرمایه گذاری برای رشد یک شرکت را به تصویر می کشد. در این بین نیز به سراغ برتر برندهای جهان مانند اپل و گوگل رفته و اقدامات تجاری موفقیت آمیز آنها خصوصا در زمینه سرمایه گذاری را تشریح می کند. بدون شک آشنایی با روند کار برندهای جهانی، برای هر فردی حاوی نکات ارزشمند خواهد بود.

مطلب مرتبط: کارآفرینی چیست؟

9- The Director(2013)

این مستند به صورت ویژه صنعت مد و پوشاک را هدف قرار داده و به سراغ برندهای برتر در این زمینه رفته است. با مشاهده این مستند شما به رغم آشنایی کامل با برندهای جهانی عرصه مد و پوشاک، با مراحل شکل گیری و اقدامات لازم برای ایجاد یک برند نیز آشنا خواهید شد.

10- E-Dreams(2001)

این مستند به بررسی نقش اینترنت در موفقیت کسب وکارها پرداخته و برای این امر برند Kozomo را معرفی می کند که یک سرویس آنلاین حمل و نقل محسوب می شود و با استفاده از اینترنت و در دست داشتن یک ایده جذاب، موفق شده است تا به موفقیت و شهرت قابل توجهی دست پیدا کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید