چهارشنبه, ۳ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Wed, 24 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

کریس گاردنر از 10 راز موفقیت پرده بر می دارد

5 سال پیش ( 1398/2/29 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : بیپلاب گوش   پدیدآورنده : موفقیت  

کمتر کسی را می توان یافت که فیلم در جست وجوی خوشبختی را با بازی فوق العاده ویل اسمیت ندیده باشد. این فیلم براساس کتابی به همین نام نوشته میلیونر خودساخته آقای کریس گاردنر است که در آن به داستان زندگی و کسب موفقیت خود پرداخته است. وی در خانواده ای کاملا فقیر و بی سواد بزرگ شده و در همان دوران کودکی پدر خود را از دست داد. ناپدری وی نیز با او رفتار مناسبی را نداشته است. با این حال او به علت حمایت های مادر خود، موفق شد تا تحصیلات دوران دبیرستان خود را به پایان برساند و پس از خدمت در ارتش، در یک شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی مشغول به کار شود. با این حال وی تا میانه سال همچنان دچار فقر بوده و حتی کار کردن همسر او نیز باعث نمی شد تا از رفاه نسبی برخوردار باشند. همین امر نیز منجر به ترک همسر او و تنها ماندن وی با فرزند کوچکش شد. این مرحله باعث شد تا زندگی وی سخت تر از هر مقطعی شود و وی به دنبال راه نجاتی از آن باشد.

وی در نهایت به عنوان کارآموز بدون حقوق در یک شرکت خرید و فروش سهام به نام دین ویترز مشغول به کار شد. این امر باعث شد تا وی نتواند به کار دیگری که برای او می-توانست حقوقی را به همراه داشته باشد، بپردازد و درست به مانند یک بی خانمان مدتی را زندگی کند. با این حال در نهایت وی موفق شد تا در تمامی امتحانات شرکت مذکور، موفق ظاهر شده و به استخدام رسمی آن درآورده شود. وی طی مدت زمان کوتاهی پس از درخشش فوق العاده در کار خود، شرکتی را تاسیس کرد و پس از فروش سهام آن، به یک میلیاردر تبدیل شد. درواقع وی نماد گذر از سخت ترین شرایط زندگی و امکان پذیر بودن تغییر همه چیز است. با توجه به توضیحات ارائه شده، در ادامه به بررسی 10 راز موفقیت از نگاه وی خواهیم پرداخت.

راز موفقیت کریس گاردنر

1-به ارزیابی خود بپردازید

کریس گاردنر همواره یکی از مهم ترین دلایل موفقیت خود را تصمیمات درستی عنوان کرده است که اگرچه ابدا آسان نبوده، با این حال ایمان داشته است که بهترین است. در این رابطه هر فردی نیاز دارد تا به بررسی خود پرداخته و استعدادها و علایق خود را پیدا کند. این امر که در یک یا حتی چند حوزه ناموفق ظاهر شده اید، نباید باعث شود تا خود را فردی ضعیف تلقی کنید. در این راستا همواره به این امر باور داشته باشید که با یک تصمیم درست و اراده ای محکم، قادر به تغییر همه چیز خواهید بود. آقای گاردنر پس از آنکه دیگر تمایلی را به ادامه فعالیت در زمینه سرمایه گذاری در خود احساس نکرد، با فروش سهام شرکت خود و کسب ثروت فوق العاده از آن، به عنوان نویسنده کتاب و سخنران انگیزشی به ادامه فعالیت پرداخت که در این زمینه نیز تا به امروز کاملا موفق ظاهر شده است. به همین خاطر شما در هر مرحله از زندگی خود باید به ارزیابی شرایط پرداخته و از اعمال تغییرات مدنظر خود، واهمه ای نداشته باشید.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان کوین سیستروم

2-فردی را به عنوان الگوی خود قرار دهید

با نگاه به فردی که مدت ها قبل مسیر مدنظر شما را پیموده است، می توانید به نقاط ضعف و قدرت خود پی برده و راهنمای خوبی را برای خود داشته باشید. فراموش نکنید که بسیاری از افراد به علت عدم آگاهی نسبت به اقدامات لازم و نبود یک چارچوب و راهنمای فکری، در مسیری گام برمی دارند که سود چندانی را برای آنها به همراه نخواهد داشت. با این حال تقلید امری مطلق نبوده و نباید همیشگی باشد. در غیر این صورت رشد شما در محدوده مشخصی متوقف خواهد شد.

3-به این جمله باور داشته باشید که هر جایی که امیدی باشد، راهی شکل خواهد گرفت

هنگامی که باور کسب چیزی را در خود ایجاد کنید، توانایی کسب آن نیز به وجود خواهد آمد. درواقع سخت ترین گام برای رسیدن به هر خواسته ای همان گام نخست است که برای برداشتن آن نباید به دنبال بهترین شرایط بود. در این رابطه بدون شک زندگی شما از کریس گاردنر سخت تر نیست و به همین خاطر نباید هیچ بهانه ای را برای عدم پیگیری رویاهای خود داشته باشید. جالب است بدانید که وی در شروع کار خود پس از مشاهده یک بازی بسکتبال، در کنار همکاران خود عنوان کرد که می-خواهد خودرویی شبیه به آنچه مایکل جردن(اسطوره بسکتبال) سوار می شود را داشته باشد. وی چندسال بعد درست همان وسیله را از این ورزشکار خریداری کرد. به همین خاطر تفاوتی نمی کند که رویاهای شما تا چه اندازه بزرگ و یا حتی مضحک به نظر برسد، هنگامی که عمیقا به خود باور داشته باشید، مسیر رسیدن به آن توسط خودتان هموار خواهد شد. تحت این شرایط بعدها از قدرت شکل گرفته برای رسیدن به هدف مورد نظر، شگفت زده خواهید شد.

4-پرشور، آرام و به دنبال یادگیری مداوم باشید

این درواقع سه نکته ای طلایی کریس گاردنر برای کسب موفقیت محسوب می شود. وی در این رابطه عنوان می کند که برای رسیدن به اهداف خود لازم است تا از شور و اشتیاق کافی برای آن برخوردار باشید. در غیر این صورت تحمل سختی های راه ابدا ممکن نخواهد بود. درواقع لازم است تا این باور را در خود شکل دهید که کسب بهترین ها آسان نبوده و هر چیزی بهای خاص خود را خواهد داشت. همچنین در طول مسیر خود لازم است تا فردی آرام باشید تا استرس شما را نابود نسازد و از تصمیمات احساسی دور نگه داشته شوید. در نهایت نیز یادگیری مداوم باعث خواهد شد تا همواره بتوانید پیشرفت داشته باشید و سطح خود را افزایش دهید. برای مثال کریس گاردنر حتی پس از قبول شدن در شرکت دین ویترز، مطالعه خود را متوقف نکرده و این امر یکی از دلایلی بود که باعث شد تا وی بتواند در مدت زمانی کوتاه، درخششی فوق العاده را داشته باشد. نکته دیگری که در این بخش لازم است تا نسبت به آن توجه داشته باشید این است که آقای گاردنر عملا از تحصیلات دانشگاهی برخوردار نبوده و در ابتدا هیچ گونه اطلاعاتی را در زمینه اقتصاد نداشته است. به همین خاطر نباید تحصیلات دانشگاهی را همه چیز بدانید و از رقابت با سایرین به علت شرایط و سابقه بهتر آنها، واهمه ای داشته باشید. درواقع هنگامی که خود را قبول داشته باشید، قدرت سایرین سد راه شما نخواهد بود.

5-آن چیزی که نسبت به آن هیجان زده می شوید را بیابید

هیچ فرد موفقی را نمی توانید ببینید که در مسیری فعالیت کرده که نسبت به آن تمایل فوق العاده ای را نداشته است. درواقع شما باید تشنه رسیدن به موفقیت باشید. در غیر این صورت لایق بالاترین سطح ها نخواهید بود. در این رابطه کریس گاردنر اعتراف کرده است که علت عدم موفقیت او تا سنین میانسالی، کار کردن صرفا برای کسب درآمد بوده است. همین امر باعث می شد تا وی تنها به دنبال کارهایی باشد که می-توانست برای او درآمد آنی را به همراه داشته باشد. بدون شک این امر محرک شما برای پیشرفت نخواهد بود چراکه هیچ گونه تمایلی در کار وجود ندارد. با این حال یک انتخاب درست و حضور در دنیای خرید و فروش سهام، اگرچه در ابتدا برای وی درآمدی را به همراه نداشت، با این حال به علت علاقه وی به این عرصه در نهایت او را به سطحی رساند که ثروت فوق العاده ای را نیز برای او به همراه داشت. به همین خاطر خوشبختی واقعی را تنها هنگامی تجربه خواهید کرد که در مسیر رویاهای خود گام بردارید و خود را محکوم به شرایط موجود ندانید.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان اد کتمول

6-بهترینی که می توانید باشید

بدون شک در هر زمینه ای شما با انواع رقبا مواجه خواهید بود. تحت این شرایط تنها زمانی می توانید رقبا را کنار بگذارید که به سطح کاری خود اطمینان داشته باشید. تحت این شرایط لازم است تا تمامی محدوده ها و نقطه های پایان را برای خود کنار گذاشته و به دنبال بهترین بودن، باشید. در این رابطه نیز از مقایسه کردن خود با سایرین اجتناب کرده و میزان موفقیت خود را با آنها مقایسه نکنید. درواقع هیچ فردی درست به مانند دیگری نخواهد بود. به همین خاطر رسیدن به یک سطح ممکن است برای فردی یک سال و برای فردی دیگر یک ماه به طول بینجامد.

7-هرگز گذشته خود را فراموش نکنید

حتی پس از کسب ثروت میلیاردی، کریس گاردنر به محلات قدیمی خود رفته و با این کار گذشته سخت و تلاش های خود را مرور می کند. این امر به عقیده وی باعث می-شود تا افراد از غرور کاذب دور شده و بتوانند با قدرت به کار خود و تلاش های بیشتر، ادامه دهند. به همین خاطر نباید هیچ گاه از نگاه به گذشته و درس گرفتن از آن، غافل شوید. 

8-از رویای خود مراقبت کنید

این نکته را فراموش نکنید که رویای شما تنها متعلق به خودتان است و لازم است تا مسئولیت مراقبت از آن را برعهده بگیرید. بسیاری از افراد به علت عدم موفقیت خود، تمایل دارند تا شما نیز موفق نباشید. به همین خاطر گفته های دیگران خصوصا افرادی که رویاهای خود را دنبال نکرده اند، نباید تاثیری منفی را بر روی شما داشته باشد. درواقع در زندگی خود نباید اجازه دهید تا دیگران برای شما تصمیم گرفته و بگویند که قادر به انجام چه کارهایی هستید و توانایی انجام چه اقداماتی را ندارید.

9-تیزبین و موقعیت شناس باشید

بدون شک آقای کریس گاردنر سهام شرکت خود را در بهترین زمان ممکن و با بهترین قیمت به فروش رساند. این امر حقیقتی است که بسیاری از افراد به آن اشاره داشته-اند. این امر که وی در حال حاضر به عنوان یک نویسنده و سخنران به فعالیت می-پردازد نیز به شهرت و ثروت او افزوده است. همچنین قبول کارآموزی بدون حقوق در شرکت دین ویترز نیز از دیگر تصمیمات سخت و در عین حال درست وی بوده است که مسیر زندگی او را تغییری اساسی داد. به همین خاطر ضروری است تا در زندگی خود دقت نظر کافی را داشته و موقعیت ها و شانس های مختلف را شناسایی کرده و با این اقدام، بهترین تصمیمات را داشته باشید.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان سم والتون

10-از اهمیت برنامه در زندگی خود غافل نشوید

اگرچه امید نیروی محرک شما خواهد بود، با این حال این امر ابدا کافی نبوده و برای رسیدن به اهداف خود، لازم است تا برنامه ریزی مناسبی را نیز داشته باشید. برای مثال در دوران کارآموزی، آقای گاردنر به علت این امر که از زمان کمتری به علت رسیدگی به فرند خود و پیدا کردن جای خواب، برخوردار بود به برنامه ای برای استفاده مفیدتر از زمان خود نیاز داشت. همین امر نیز باعث شد تا وی اقداماتی نظیر عدم گذاشتن گوشی تلفن در جای خود پس از پایان تماس و عدم مصرف آب برای بلندنشدن از صندلی و نیاز نداشتن به سرویس بهداشتی، اشاره کرد. به همین خاطر موفقیت بدون برنامه ریزی، غیرممکن خواهد بود.

منبع : knowstartup
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/WElycwKI
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
یوسف :
2 سال پیش
هیچوقت به کسی اجازه نده که بهت بقبولونه کاری رو نمیتونی انجام بدی به هیچکس
مرتضی لطفی کیان :
1 سال پیش
راهت را پیدا کن و دنبالش برو
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه