دوشنبه, 05 آذر 1397 - 14:48

براساس آمارهای رسمی اکنون از هر 10 مشتری 8 نفر خرید خود را به صورت آنلاین انجام می دهد. اگر شما به تازگی فروشگاهی آنلاین برای برند خود راه اندازی کرده اید یا قصد فروش محصولات دیگران به صورت آنلاین را دارید، با توجه به چند نکته و توصیه مهم فرصت افزایش سودتان را خواهید داشت.

در این مقاله قصد دارم به بررسی 5 روش برتر در زمینه افزایش فالوورهای مان در زمینه فروش آنلاین بپردازم. بی شک استفاده از این توصیه ها و روش ها ما را در کسب موفقیت یاری خواهد کرد.

افزایش مشتریان دنیای تجارت آنلاین

1. فرآیند را ساده تعریف کنید

راه اندازی یک فروشگاه آنلاین به طور معمول از طریق ایجاد یک سایت رسمی و شروع به کار در شبکه های اجتماعی صورت می گیرد. در حقیقت مشتریان در حوزه آنلاین به دنبال کسب اطلاعات ساده و راحت هستند. بنابراین همه اطلاعات جانبی یک محصول باید به راحتی در دسترس مخاطب قرار گیرد. هدف اصلی بسیاری از فرشگاه های اینترنتی مانند آمازون نمایش فضایی دوستانه به مشتریان است. به این ترتیب محتوای ما باید چنین احساسی را منعکس کند. یکی از مشکلات اساسی خریدارها به هنگام خرید آنلاین بحث پرداخت هزینه است. به این ترتیب ما باید چند روش مختلف را برای پرداخت هزینه خرید آماده کنیم. در این صورت مشتری به هنگام خرید با کمترین دشواری مواجه می شود.

اگر شما بیش از یک سایت یا شبکه اجتماعی را برای بازاریابی و فروش محصولات تان به کار گرفته اید، باید نسبت به تداوم در پیگیری اهداف و ارزش های برندتان جدی باشید. در تمام سایت ها و اکانت های رسمی تان در شبکه های اجتماعی از لوگو برندتان استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که تصویر لوگوی شما در شبکه های اجتماعی مختلف باید یکسان باشد. یکی از اشتباهات رایج در اینجا استفاده از فیلترهای رنگی متفاوت در هر شبکه اجتماعی است. به این ترتیب وجهه حرفه ای ما در نزد مخاطب خدشه دار خواهد شد. امروزه در دنیای پر از برندهای بزرگ، مشتریان بیشتر به شرکت های خودمانی و صمیمی جلب می شوند. به همین خاطر تمرکز اصلی ما در اینجا باید بر روی انتشار محتوای دوستانه و تعامل صمیمی با مشتریان مان باشد. در این صورت شانس ما برای افزایش میزان مخاطب و فروش برندمان بسیار بالا خواهد رفت.

مطلب مرتبط: 13 راهکار برای جذب مشتریان در شبکه های اجتماعی

2. به بارگذاری محتوا ادامه دهید

درحالی که فروش هدف اصلی شما در دنیای کسب وکار محسوب می شود، نباید همیشه نسبت به خودمان توجه داشته باشیم. در این صورت برند ما خودخواه جلوه خواهد کرد. بی تردید چنین شیوه تعاملی و نمایش هویت برندمان شمار بالایی از مشتریان را ناامید خواهد کرد. کلید موفقیت در دنیای آنلاین تولید و بارگذاری محتوای جذاب و در عین حال هماهنگ با ماهیت کسب وکارمان است. به این ترتیب مخاطب به مطالب ما نگاه ویژه ای خواهد داشت. در حقیقت اکنون بسیاری از برندها علاوه بر فروش محصولات بدل به یک مرجع معتبر در زمینه مقاله های تخصصی حوزه کسب وکار شده اند. این امر به لطف توجه به بخش تولید محتوای جذاب صورت می گیرد.

یکی از ایده های جالب برای برندهای تازه کار ساخت یک وبلاگ ویژه است. در این وبلاگ ما و سایر نویسندگان امکان تولید محتوای تخصصی تر نسبت به سایت مان را خواهیم داشت. برای شروع دعوت از برخی نویسندگان به منظور نگارش متن در قالب میهمان ایده مناسبی است. البته پس از توسعه وبلاگ باید به فکر هیات تحریریه منحصر به فرد آن نیز بود. در غیر این صورت وبلاگ مان هیچ گاه جلوه حرفه ای به خود نخواهد گرفت. یکی از نمونه های مطلوب در زمینه راه اندازی وبلاگ تخصصی مربوط به برند Hootsuite است. این برند در وبلاگ خود مجموعه ای از محتوای تخصصی در زمینه بازاریابی و تبلیغات را در اختیار مخاطب قرار می دهد. توجه داشته باشید که زمینه اصلی کسب وکار این برند تولید نرم افزارهای مدیریت کلان داده های سایت و اکانت های شبکه های اجتماعی برای اهداف تجاری است. به این ترتیب با تولید محتوای جذاب آنها سرمایه گذاری بالایی پیرامون جلب مشتری کرده اند.

3. فالوورها را به دست بیاورید

برخی از برندها پس از راه اندازی اکانت رسمی شان در شبکه های اجتماعی به سراغ خرید فالوور می روند. صرف نظر از فرآیند بیهوده خرید فالوور، براساس آخرین آپدیت مقررات شبکه های اجتماعی چنین کاری خلاف و منجر به اعمال محدودیت یا حذف حساب کاربری مان خواهد شد. راهکار جایگزین در این میان تلاش برای کسب فالوورهای واقعی است. به این ترتیب دیگر نگرانی های پیرامون حذف اکانت مان را نخواهیم داشت.

شاید برای شما عبارت «فالوورهای واقعی» اندکی گمراه کننده باشد. در هر صورت آیا همه فالوورها واقعی نیستند؟ متاسفانه پاسخ پرسش شما منفی است. بر این اساس بسیاری از شرکت های سودجو به منظور کسب درآمد اقدام به تولید کاربرهای تقلبی و فروش آنها به مشتریان شان می کنند. اگرچه شبکه های اجتماعی طرح های زیادی برای مقابله با چنین اقداماتی و حذف اکانت های غیررسمی دارند، اما هنوز هم اکانت های تقلبی زیادی در سطح شبکه های اجتماعی به چشم می خورد.

پرسش اصلی در این میان چرایی اهمیت شمار فالوورها برای برندهاست. به هر حال همین عامل باعث اقدام به خرید فالوور از سوی برندهای مختلف می شود. این نوع نگاه به فالوور ناشی از الگوی تعریف موفقیت ما در بازاریابی و فروش اینترنتی است. بر این اساس چنین برندهایی موفقیت خود را در نمایش تصویری محبوب و پرمخاطب از کسب وکارشان می بینند. اگرچه نمایش تصویری قوی از برندمان به هیچ وجه بد نیست، اما باید مطابق با واقعیت ها باشد. در غیر این صورت نتیجه ای بهتر از فراموشی از سوی مخاطب دریافت نخواهیم کرد.

تبدیل شدن به برندی محبوب و حرفه ای در حوزه کسب وکارمان نیازمند تلاش برای تحقق این هدف است. به این ترتیب با تولید محتوای تخصصی، بهبود کیفیت محصولات و نحوه تعامل با مشتریان چنین هدفی جامه عمل به تن خواهد کرد. فالوورهای تقلبی در این فرآیند فقط نوعی شبیه سازی را انجام می دهند. نکته مهم در اینجا عدم دریافت هرگونه واکنش از سوی فالوورهای تقلبی است. با این حال در زمینه جلب فالوور واقعی داستان متفاوت است. در آنجا کاربران به طور معمول نظرات شان را با ما در میان می گذارند.

فالوورها را به دست بیاورید

4. سرمایه گذاری بر روی موبایل

پلتفرم آنلاین تجاری در موبایل یکی از زمینه های نوظهور و به شدت مهم قلمداد می شود. اکنون اغلب مردم برای جست وجو در اینترنت از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. به این ترتیب تا سال 2020 بیش از 70درصد گشت و گذارهای آنلاین از طریق گوشی های هوشمند صورت خواهد گرفت. در مورد فروشگاه های آنلاین به طور کلی دو راهکار پیش روی است. نخست اینکه سایت اصلی را به گونه ای هماهنگ با مرورگرهای موبایلی طراحی کنند. دوم اینکه اپ ویژه ای برای فروشگاه شان راه اندازی کنند. به این ترتیب مخاطب با مراجعه به اپ ما به راحتی و در قالبی زیبا از مطالب مان بهره مند خواهد شد.

اگرچه تحمل هزینه های ناشی از هماهنگ سازی محتوا با پلتفرم موبایل چندان ساده نیست، اما سرمایه گذاری مطمئنی برای آینده برندمان است. به این ترتیب فرآیند جذب مخاطب برندمان هیچ گاه روند نزولی به خود نخواهد گرفت.

توجه داشته باشید که توسعه سایت و سازگاری آن برای کاربران گوشی های هوشمند به معنای جلب نظر شمار بالاتری از مخاطب هاست. به این ترتیب با جلب نظر تعداد بیشتری از مخاطب ها میزان فروش مان نیز افزایش خواهد یافت. اگر به این نکته مهم توجه داشته باشید، هیچ گاه از سرمایه گذاری در این بخش امتناع نخواهید کرد. در حقیقت این کار نوعی سرمایه گذاری کوتاه مدت محسوب می شود. به این ترتیب در کوتاه ترین زمان ممکن میزان درآمد و سود تا افزایش چشمگیری خواهد یافت.

مطلب مرتبط: 13 راهکار برای جذب مشتریان در شبکه های اجتماعی

5. ارائه محصولات مکمل

اگر شما در حال حاضر مشغول به تولید محصولات و عرضه اش در سایت تان هستید، به میزان علاقه مشتری تان بدان توجه کنید. در صورت علاقه شدید مشتریان به کالایی خاص باید دست به تولید و ارائه محصولات مشابه و مکمل آن نیز زد. به این ترتیب شانس ما برای فروش بیشتر به مشتریان علاقه مند به محصول نخست افزایش چشمگیری خواهد یافت. اگر در زمینه شناسایی محصولات پرطرفدار درست عمل کنیم، یافتن محصولات مکمل و عرضه شان در فروشگاه آنلاین مان مشکل خاصی را به همراه نخواهد داشت. در هر صورت به عنوان یک فروشگاه آنلاین وظیفه اصلی ما توجه به سلیقه مخاطب ها و تلاش برای جلب رضایت هرچه بیشتر آنهاست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید