پنجشنبه, ۳ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Thu, 23 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز

اهمیت خدمات مشاوره در کسب و کار

6 سال پیش ( 1396/4/16 )
پدیدآورنده : امیر آل‌علی  

کسب و کارها اغلب از خدمات مشاوره مدیریت کسب و کار برای پیشبرد فعالیت های خود بهره می برند. این خدمات به طور ویژه برای کسب و کارهایی مفید هستند که به عنوان تازه واردان در یک صنعت شناخته می شوند. از توسعه راهبرد بازاریابی تا مدیریت مشتری و بازاریابی نشان تجاری، خدمات مشاوره مدیریت کسب و کار بسیار زیاد بوده و بر همین اساس دامنه گسترده ای از شرکت های مشاوره در این زمینه به فعالیت می پردازند. برخی شرکت های مشاوره مدیریت کسب و کار در زمینه کمک به شرکت های نوپا متخصص هستند. خدماتی که آنها ارائه می کنند بیشتر شامل همکاری در تعیین بودجه ها و همچنین توسعه طرح های گسترده مدیریت کسب و کار می شود.

پس از راه اندازی کسب و کار و آغاز فعالیت ها، ممکن است کمک شرکت مشاوره به پایان رسیده یا اگر کسب و کار تمایل داشته باشد می تواند به دریافت خدمات ادامه دهد. مدت زمان مشارکت با شرکت های مشاوره مدیریت کسب و کار همواره توسط کسب و کار و نه شرکت های مشاوره تعیین می شود.

اگر کسب و کاری با راهبردهای بازاریابی خود دچار مشکل شده باشد، می تواند از کمک و همکاری یک شرکت مشاوره مدیریت کسب و کار بهره مند شود. این شرکت می تواند به ایجاد تکنیک های بازاریابی که موثر بودن آنها اثبات شده، به همراه تکنیک هایی براساس صنعتی که کسب و کار در آن مشغول به فعالیت بوده و بازار هدف آن کمک کند. این راهبردها نه تنها به جذب مشتری های جدید کمک می کنند، بلکه مشتری های پیشین را نیز حفظ خواهند کرد.

همچنین، برای کسب و کارهایی که یک نشان تجاری ایجاد می کنند، خدمات مشاوره مدیریت کسب و کار سودمند خواهد بود. شرکت مشاوره می تواند در انتخاب یک نام مناسب، خلق یک لوگوی چشمگیر، ارائه یک شعار تبلیغاتی و موارد بسیار دیگر کمک کند. اگر کسب و کاری تا پیش از این دارای نشان تجاری باشد، شرکت مشاوره می تواند به ارتقای آن کمک کند. در بسیاری از موارد، دریافت خدمات برای کمک به توسعه یک نشان تجاری می تواند یکی از موثرترین سرمایه گذاری های انجام شده از سوی یک کسب و کار محسوب شود.

برای کسب و کارهایی که در زمینه فروش فعال هستند، استفاده از خدمات یک شرکت مشاوره مدیریت کسب و کار می تواند به ارتقای جایگاه و پیشتازی آنها در بازار منجر شود. در بسیاری موارد، خدمات دریافت شده از شرکت مشاوره یکی از عوامل کلیدی در پس زمینه فروش موفق یک کسب و کار بوده است. شرکت مشاوره می تواند به یک کسب و کار نه تنها چگونگی پیشتازی در بازار، بلکه چگونگی بستن قرارداد و معامله را نیز نشان دهد. در بسیاری موارد، آنها تکنیک هایی را به یک کسب و کار ارائه می کنند که ممکن است هیچ گاه به ذهن صاحب کسب و کار خطور نکرده و به آنها توجه ای نکند.

امروزه اهمیت مشاوره شغلی و جایگاه آن بیش از پیش نمایان است و هرچه زمان جلوتر می رود این نیاز بیشتر می شود؛ به گونه  ای که حالا دیگر کمتر می  توان سراغ کسب و کاری موفق را گرفت که بدون یاری مشاوری خوب توانسته باشد به جایگاه فعلی خود دست یابد. مشاوره عاملی موثر و یاری دهنده در مسیر پیروزی و رسیدن به موفقیت است.

مطمئن باشید در اطراف تان کسانی هستند که هرگز از کمک به شما دریغ نخواهند کرد. فقط باید قدم اول را بردارید و از آنها بخواهید که تجربیات خود را در اختیارتان قرار دهند. البته به دلیل اهمیت مشاوره شغلی و راهنمایی هایش هر کسی شایسته نظرخواهی و مشورت نیست و نمی  توان هر کسی را لایق مشورت دانست. به همین خاطر در این رابطه باید دقت عمل لازم را داشته باشید.

توصیه های حرفه ای از مدیران موفق

- یک مشاور خوب، پس از شناخت کامل اجزای یک سازمان، ضمن تحلیل مسائل موجود، نسبت به ارائه راه حل یا ایجاد حساسیت برای یافتن راهکار مناسب اقدام می کند. بدیهی است که هزینه کرد در آموزش و مشاوره به منزله یک سرمایه گذاری سودآور است که افق های روشنی را پیش چشم بنگاه های اقتصادی گشوده و سازمان را برای آینده مجهز می کند.
- مشاوران حرفه ای علاوه بر آنکه در زمینه مباحث تئوریک، به روز و صاحب نظر هستند نسبت به اتفاقات بازار نیز اشراف کامل دارند.

- همگی ما به مشاور، به عنوان فردی پرحرف نگاه می کنیم، اما مشاوران شایسته بیشتر تلاش می کنند تا گوش بدهند و بیشتر مشتری صحبت کند. چراکه این گونه بسیاری از گره های کور و نقاط ابهام برطرف خواهد شد و مراحل شناخت تکمیل می شود. مشاوران حرفه ای شنوندگانی ماهر هستند و گوش دادن استعدادی بی بدیل در آنها است. آنها هم به زبان اندام و هم زبان کلام توجه دارند و هیچ سرنخی را از دست نمی دهند، بنابراین می توانند راهکارهایی اثربخش و مبتنی بر شرایط واقع گرایانه ارائه کنند.

ویژگی های مشاوران کسب و کار

تفاوت اصلی مشاور با مدرس و مربی کسب و کار این است که مشاور یک متخصص، با تجربه عملی موفق در این حوزه است. هرچند که تحصیلات عالیه نداشته باشد یا نامرتبط محسوب شود. در واقع مشاوره، یک روش برای حل مشکل است.

بدیهی است که مشاور روی فرد مشاوره شونده کنترلی ندارد. او فقط پیشنهاد می کند و این فرد است که تصمیم می گیرد که چه راهبردی را برای شرکت خود در پی بگیرد. مشاوره از نظر مدت معمولا کوتاه مدت و پروژه ای هستند به همین دلیل مشاور می تواند هم زمان به افراد متعددی خدمات بدهد. با این حال مدرس یک متخصص کسب و کار دارای تحصیلات رسمی و مرتبط با این حوزه است.

مدرس یافته های بشر درباره چرایی، چیستی و چگونگی موضوعات کسب و کار را به شکلی عام به فرد منتقل می کند. به همین جهت آموزش می تواند بسیار کوتاه مدت (سمینار یک ساعته) و همزمان برای تعداد بسیار زیادی  (۲۰۰۰ نفر) فراگیر برگزار شود. ولی مربی یک راهبر است. او به شما ماهیگیری یاد می دهد. نقش مربی هدایت، حمایت، تشویق، ایجاد انگیزه و الهام بخش بودن است. تمرکزش روی توسعه فرد و مهارت های او است. او به افراد کمک می کند تا خودشان، اهداف و خواسته های شان را بشناسند و توانمندی های خود را پیدا کنند. مربی فقط شرایط را برای یافتن پاسخ درست محیا می کند و کمتر راه حل می دهد. از این رو وی وقت زیادی را با فرد می گذراند و لذا همزمان نمی توان مربی افراد زیادی باشد.

با این حال لازم است بدانید که یک مشاوره خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

1-تجربه

توجه داشته باشید که مشاور کسب و کار مورد نظر شما حتما دارای تجربه کافی و کاربردی در حوزه خاص کسب و کار شما باشد. تجربه معمولا باید از فعالیت های مشابه یا مرتبط با پروژه شما باشد و مهم ترین نکته در این رابطه مثال هایی است که مشاور مورد نظر می تواند در این رابطه به شما ارائه کند. تجربه در تعامل و کار کردن با مشتریان هدف شما بسیار ایده آل است.

2-اعتماد

احساس اعتماد بین دو طرف در زمان عقد قرارداد، از مهم ترین موارد است، چراکه پروژه های بازاریابی اغلب زمانبر بوده و اعتماد و صبر و حوصله شما در این بین در دفعات مختلف محک زده می شود. بنابراین باید در جلسه اول برخورد حتما به این نکته توجه داشته باشید که شما و مشاور دارای درک صحیح و مشابه از شرایط پروژه بوده و رویکرد یکسانی نسبت به اهمیت و. . . پروژه داشته باشید. ارتباطات در تمامی مراحل این فرآیند اهمیتی بسیار کلیدی دارد.

3-مهارت

نیازهای کسب و کار شما ممکن است بسیار خاص و ویژه باشد و در نتیجه به استفاده و همکاری با یک مشاور بسیار زبده و با مهارت برای هدایت پروژه  نیاز داشته باشید. ابزارهای فوق العاده برای چک کردن مهارت های مشاور مورد نظر صفحه لینکداین وی و همچنین وب سایت شخصی وی است و همچنین بررسی عملکرد وی در آخرین پروژه انجام شده توسط وی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حتما توجه داشته باشید که قبل از شروع جهت جست وجوی یک مشاور بازاریابی مهارت های مدنظر و مورد نیاز در پروژه خود را به خوبی شناسایی کرده و اطلاعات جامعی در مورد هر یک از مهارت ها کسب کرده باشید.

4-رویکرد

شما برای پروژه و فعالیت خود نیاز به مشاوری دارید که به پروژه موردنظر اعتقاد و اعتماد داشته و فعالیت خودش را صرفا محدود به کارهای تئوری و نظری ندانسته و خودش را درگیر فعالیت اجرایی کند تا با داشتن باور مبنی بر داشتن توان اجرایی هم در زمان صرفه جویی کرده و هم نرخ بازده کلی را افزایش دهد. این رویکرد وی باید در جلسه اول مورد سوال و بررسی قرار گرفته و این گونه مشخص شود که دو طرف دارای طرز فکر و اصول اخلاقی یکسان یا مشابهی هستید، دقیقا مشابه یک کارمند داخلی در شرکت و سازمان خودتان.

سخن آخر

- یک مشاور خوب باید زمان کافی به تحقیق تخصیص دهد تا بتواند در کمک کردن به دیگران موثر باشد. او باید روز به روز به دانش و توانایی های خود بیفزاید. چنین مشاوری می تواند راه حل های مفید و سودمند ارائه دهد.

- لیندسی پولاک، مشاور کسب و کار و نویسنده آمریکایی می گوید شما باید به دنبال فردی باشید که علاقه مند است تجربیاتش را با دیگران به اشتراک بگذارد. این افراد از اینکه وقت و انرژی خود را صرف تعامل با دیگران کنند، لذت برده و همواره تلاش می کنند نقش مثبتی داشته و به دیگران کمک کنند. البته شما نیز باید با واقع بینی، انتظارات خود را تعدیل کرده و از هدر رفتن وقت مشاور تان بپرهیزید.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ElYe26OB
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چینچک صیادیدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبول
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه