پنجشنبه, ۴ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Thu, 25 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

اتوماسیون و توسعه ماشین ها با سرعت بالایی در حال وقوع است. کارآفرینان چگونه می توانند از این موضوع به نفع کسب وکارشان و جامعه استفاده کنند؟

به گزارش زومیت، این روزها تکنولوژی با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و شغل شما هر چه باشد، مطمئنا روزی توسط ماشین ها بهتر از شما انجام می شود. طبق تحقیقات منتشرشده، تقریبا نیمی از کارهایی که کارگران آمریکایی انجام می دهند می تواند در آینده نزدیک به صورت اتوماتیک انجام شود. این تحقیق همچنین نشان داده است که شغل های کم درآمد آسیب پذیری بیشتری نسبت به این موضوع دارند. در حال حاضر مشاغل مرتبط با فعالیت های فیزیکی در خطر بیشتری نسبت به مشاغل مرتبط با دانش قرار دارند. البته مشاغلی که نیازمند مهارت  یا تخصص هستند نیز در معرض خطر قرار دارند و حتی برخی از آنها همین حالا با روبات ها جایگزین شده اند.

ارزش کار سخت

پر بیلوند، استاد دانشکده کارآفرینی اوکلاهاما، در این رابطه می گوید: «من استاد دانشگاه هستم و بیشتر ساعات روزم را به مطالعه، نوشتن و فکر کردن روی تئوری های مختلف اختصاص می دهم. حتی گاهی اوقات احساس می کنم که انگشتانم تنها عضوی از بدنم هستند که ورزش می کنند، بنابراین تصمیم گرفتم آخر هفته ها زمان بگذارم و روی زیباسازی حیاط منزلم کار کنم. یک روز کامل را به این کار اختصاص دادم و حیاط جلویی منزلم را تمیز کردم. تمام آشغال ها و علف های هرز را از بین بردم و درخت ها را هرس کردم. این کار نه تنها ورزش خوبی بود، بلکه اجازه داد فکرم به شیوه غیر منتظره ای آزاد شود و به موضوعاتی مانند اتوماسیون فکر کند.

من از کار کردن در هوای آزاد لذت می برم، اما این را هم اعتراف می کنم که گاهی اوقات دوست دارم یک نفر در انجام کارهای سخت به من کمک کند. می توانم برای انجام این کار شخصی را استخدام کنم، اما بازهم همان مقدار زمان خواهم گذاشت تا مطمئن شوم همه چیز به  خوبی زمانی پیشرفته است که خودم همه کارها را انجام می دهم. راه حل دیگر این است که روی تهیه ابزارهایی سرمایه گذاری کنم که کارها را منظم و دقیق برایم انجام دهند. بنابراین پیغام واضح است، به جای اینکه شخصی را استخدام کنیم و از او بخواهیم برایمان کار کند، می توانیم ابزارآلات باکیفیت تهیه کنیم و کارهای سختی مانند چمن زنی را به آنها بسپاریم.»

اقتصاد از مهندسان و کارآفرینان استفاده می کند تا چنین ماشین های پیشرفته ای را بسازند تا مشتری ها برای انجام کارهای خود دیگر نیازی به افراد متخصص نداشته باشند. حتی گزارش ها نشان داده اند که اکنون استفاده از این ماشین ها بیشتر از هر زمانی مقرون به صرفه است، اما مشکل این است که بسیاری از انسان ها حذف مشاغل را یک موضوع منفی در نظر می گیرند. اکثر ما از این موضوع وحشت داریم و احساس می کنیم اگر همه چیز اتوماتیک شود، پایان دنیا نزدیک خواهد بود. مانند بسیاری از فیلم های تخیلی که روبات ها جای انسان ها را می گیرند.

اما در واقعیت تکامل ماشین  ها به پیشرفت جامعه کمک می کند. شرکت آمازون از هزاران روبات برای انجام بسیاری از کارها در انبارها استفاده می کند، اما هر سه ماه هزاران نیروی انسانی نیز استخدام می کند، بنابراین افراد تحصیلکرده و متخصص می توانند روی توسعه این ماشین ها کار کنند و کارمندان با مهارت کمتر نیز می توانند از این ابزارها برای افزایش بهره وری خود استفاده کنند. این باعث می شود که در مدت یکسان، خروجی بیشتری حاصل شود و انسان ها نیز از انجام دادن کارهای سخت و طاقت فرسا رهایی پیدا کنند.

ایجاد اختلال در همه صنایع

ظهور ماشین های هوشمند نه تنها یک تهدید نیست، بلکه فرصتی برای ایجاد اختلال در وضعیت فعلی اقتصاد است. در ادامه این مقاله زومیت به بررسی استراتژی هایی می پردازیم که به کارآفرینان کمک می کند ایده های جدید را با راه حل های فعلی جایگزین کنند.

1- به ارزش ها بیشتر از قیمت بها دهید

کارآفرینان زمانی به موفقیت می رسند که بتوانند راه جدیدی برای انجام دادن کارها پیدا کنند. برای جایگزین کردن فرآیندهای تولید لازم است که ساختن ارزش ها بیشتر از کم کردن قیمت یا مدیریت هزینه ها مورد توجه قرار بگیرد. شما با ارزان تر انجام دادن کارها نسبت به رقبا، نمی توانید یک صنعت را مختل کنید. چنین باوری برای شروع یک کسب و کار جدید منطقی نیست و مطمئن باشید دیگران نیز در آینده همین کار را خواهند کرد. در عوض تمرکز خود را روی پیدا کردن شیوه های جدیدی برای انجام دادن کارها بگذارید.

بسیاری از مردم تصور می کنند شرکت هایی مانند آمازون به این دلیل موفق هستند که توانسته اند محصولات را با قیمت کمتری نسبت به رقبا عرضه کنند. طبق گزارش سایت Motley Fool، شرکت آمازون هر سال ۲۵درصد رشد می کند، زیرا راه حل کاملا جدیدی برای تحویل کالا و ارائه خدمات به مشتری ها پیدا کرده است.

به این فکر کنید که چه کسانی از ارزش هایی که ساخته اید بهره مند می شوند. شما تنها زمانی سود می برید که مشتری های تان راضی باشند و اگر می خواهید مشتری های خود را راضی نگه دارید باید آنها را بشناسید. اگر بتوانید بازار مناسب برای محصول یا خدمات جدید را شناسایی کرده و به آن ارزش دهید، مردم حاضر هستند که بابت آن هزینه کنند. تا زمانی که ارزش های شما بیشتر و بزرگ تر باشند، هزینه ها مشکلی نخواهند داشت.

2- مشکل خودتان را اختراع کنید

کارآفرینان فکر می کنند که برای رسیدن به موفقیت باید یک مشکل را حل کنند و از بین ببرند، بنابراین بسیاری از کارآفرینان به فکر می افتند که دنبال راه حل مناسبی برای از بین بردن مشکلات فعلی باشند. درصورتی که اگر واقعا می خواهید در صنعت اختلال ایجاد کنید، باید خودتان مشکل جدیدی که هنوز وجود ندارد مطرح کنید.

به عنوان مثال شرکت اپل را در نظر بگیرید. این شرکت در سال گذشته ۲۱۱میلیون آیفون فروخت و بدون شک این دستگاه روزانه مشکلات بسیار زیادی را حل می کند، اما زمانی که استیو جابز این محصول را برای نخستین بار معرفی کرد، هیچ مشکلی را حل نمی کرد. مردم در سال ۲۰۰۷ هیچ نیازی به وجود اینترنت در تلفن های همراه شان نداشتند، اما اپل طرز تفکر مردم را تغییر داد. امروزه بعد از گذشت یک دهه از این اتفاق، بیشتر مردم نمی توانند بدون وجود آیفون و دیگر گوشی های هوشمند مسیر خود را پیدا کنند و گم خواهند شد.

3- کارهای انجام شده در حال حاضر را نادیده بگیرید

بسیار آسان و وسوسه کننده است که شخصی بخواهد محصولات موجود را امتحان کند و به نوعی سعی کند که آنها را بهبود دهد، نتیجه چنین طرز فکری این می شود که به جای ارزش سازی، سعی می کند قیمت ها را پایین بیاورد. درواقع شما با داشتن چنین طرز تفکری وارد عرصه شرکت های معتبر می شوید و سعی می کنید که آنها را در بازی خودشان شکست دهید. آیا واقعا فکر می کنید کارمندان چنین شرکت هایی تا به حال به راه هایی برای بهبود محصولات شان فکر نکرده اند؟

مطمئنا چنین کاری را انجام داده اند و در آینده نیز انجام خواهند داد. مزیت شما در ایجاد ارزش های جدید است و این اتفاق زمانی می افتد که تمرکز خود را از روی شرکت های دیگر بردارید و به این فکر کنید که در عوض چه کاری می توانید انجام دهید.

به عنوان مثال زمانی  که آریانا هافینگتون تصمیم گرفت وب سایت متمایزی داشته باشد، می دانست که باید یک کار کاملا جدید و بی همتا ارائه دهد. بنابراین پیش از اینکه شخص دیگری به این فکر بیفتد، تخصص خود را در زمینه بهینه سازی موتورهای جست وجو بالا برد. زمانی که وب سایت های دیگر کار خودشان را با حدس و گمان پیش می بردند، هافینگتون از روش های مبتنی بر داده  استفاده کرد. در نتیجه توانست دقیقا همان چیزی که خوانندگان دنبالش بودند ارائه دهد. همین موضوع باعث شد که سایت او در صدر سایت هایی با زمینه کاری مشابه قرار بگیرد.

اتوماسیون و استفاده کردن از ماشین ها، پدیده جدیدی نیست و خبر از پایان دنیا نمی دهد. ایلان ماسک در مورد این موضوع در کنفرانسی در سال ۲۰۱۷ صحبت کرد و گفت: «شغل های بسیار بسیار کمی وجود دارند که روبات ها نمی توانند بهتر از انسان ها انجام دهند.» اما حتی در دنیایی که ایلان ماسک از آن حرف می زد و معتقد بود که روبات ها شغل انسان ها را می گیرند، بازهم پیش بینی او بر این بود که افزایش اتوماسیون کمک های زیادی به بهبود و پیشرفت جامعه خواهد کرد.

نکته مهم این است که هر نوآوری، بهره وری ما را بالاتر می برد و این به این معنا است که می توانیم کارهای بیشتری را با کارایی بالاتری انجام دهیم و کیفیت زندگی خود را بالاتر ببریم. کارآفرینان می توانند از این فرصت استفاده کنند و با ایجاد اختلال در صنعت، آینده بهتری برای مردم جامعه به ارمغان آورند.

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/OmW2RsrE
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه