یکشنبه, ۲ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Sun, 24 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

اگر بخواهیم استرس زاترین زمان قبل از شروع مصاحبه کاری را نام ببریم، باید به 15 دقیقه قبل آن اشاره کنیم و تحت این شرایط اگر خود را درگیر نگه داریم، بدون شک مانع از هجوم افکار بیهوده خواهیم شد، با این حال این امر به معنای چک کردن شبکه‎های اجتماعی نبوده و لازم است تا چند اقدام را انجام دهید تا به اوج آمادگی و آرامش دست پیدا کنید. در همین راستا به بررسی پنج مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-آرام باشید

قبل از مصاحبه کاری

هنگامی که نگران باشید بدن شما کورتیزول آزاد می کند که نتیجه آن استرس شدید خواهد بود. تحت این شرایط شما ابدا قادر به عملکرد خوبی در هنگام مصاحبه نخواهید بود و بسیاری از مطالب از ذهن شما فراموش می شود. به همین خاطر ضروری است تا هر چیزی که باعث استرس شما می شود را رها کنید. برای مثال هیچ دلیلی وجود ندارد که شما در کنار باقی متقاضیان قرار گرفته و به حرف های ناامیدکننده آنها گوش دهید. همچنین توصیه می شود تا گوشی تلفن همراه خود را در حالت پرواز قرار دهید تا هیچ خبری باعث دگرگونی شما نشود. بدون شک آرام بودن شما این نکته را به فرد مصاحبه‎کننده انتقال خواهد داد که فردی حرفه ای هستید. به همین خاطر ضروری است که در 15 دقیقه قبل از شروع مصاحبه، از آرام بودن خود اطمینان حاصل کنید.

مطلب مرتبط: باید ها و نباید ها در مصاحبه استخدامی

2-تنفس عمیق داشته باشید

به هر میزان که اکسیژن بیشتری وارد ریه شما شود، عملکرد مغز نیز بهبود خواهد یافت. همچنین این مسئله در زمینه کاهش استرس نیز نقشی اساسی را ایفا می کند. برای این منظور توصیه می شود که برای پنج ثانیه دم را انجام داده و برای حدود 10 ثانیه، اقدام به بازدم کنید. همچنین بهتر است تا به سرویس بهداشتی بروید. علت این امر به این خاطر است که در حین مصاحبه، امکان این امر مهیا نبوده و ممکن است مصاحبه‎کننده تصور کند که شما در تلاش برای انجام تقلبی هستید. در نهایت وضعیت خود را در آیینه بررسی کنید تا از آراسته بودن خود اطمینان داشته باشید.

3-زودتر حضور پیدا کنید

شما باید در حدود نیم ساعت قبل از شروع مصاحبه خود، در نزدیکی شرکت حاضر شوید، با این حال بهتر است که زودتر از 15 دقیقه به شروع، وارد شرکت نشوید. بدون شک روند رسیدن شما، اطمینان خاطر لازم را به وجود آورده و فرصت را برای اقداماتی نظیر مرور برنامه های خود، مهیا خواهد ساخت. همچنین لازم است تا با پرسنل شرکت، رابطه خوبی را داشته باشید. درواقع در بسیاری از شرکت ها برای استخدام نظر کارمندان را نیز مورد توجه قرار می دهند. به همین خاطر بسیار مهم است که آنها چه نظری را در رابطه با شما دارند. همچنین این اقدام شما باعث می شود تا در صورت قبولی، زمینه ارتباط خوب با همکاران، به وجود آمده و با یک ارتباط گرم، آرامش خود را نیز افزایش دهید. درواقع یک محیط ناآشنا، کاملا استرس زا محسوب می شود. به همین خاطر این اقدام شما می تواند فشار روانی را کاهش دهد.

4-برنامه خود را مرور کنید

شما باید صحبت های اصلی خود را در یک برگه یادداشت کرده باشید و از این زمان برای مرور آن استفاده کنید. توصیه می شود که در این رابطه چشمان خود را بسته و همه چیز را تخیل کنید. این امر باعث می شود تا موارد در ذهن شما ماندگاری بیشتری را داشته باشد. همچنین لازم است تا به کیف خود نگاهی انداخته و از مرتب بودن برگه ها و رزومه خود، اطمینان داشته باشید. درواقع تعلل کردن برای ارائه چنین مدارکی، چندان جالب نخواهد بود و بی نظمی شما را نشان خواهد داد.

5-به اطراف توجه داشته باشید

سعی کنید تا به عملکرد سایر کارمندان شرکت توجه داشته باشید. این امر باعث می شود تا نسبت به فرهنگ کاری و الگوهای یک کارمند نمونه، تا حدودی به آگاهی دست پیدا کنید. این امر بدون شک در پاسخ های شما تاثیرگذار خواهد بود.

مطلب مرتبط: 5 نکته که در مصاحبه شغلی باید رعایت شود

در نهایت فراموش نکنید که باید لبخند به چهره داشته و تلاش کنید تا خود را پرانرژی و باروحیه نشان دهید. نتایج تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که حتی تظاهر در این رابطه نیز در وضعیت روحیه افراد کاملا تاثیرگذار است.

منبع : weforum
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/VbzrD7uh
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه