سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399 - 09:55

برطبق جدیدترین اخبار تعداد کارمندان شرکت آمازون که به خاطر کرونا جان خود را از دست داده اند به هفت نفر رسیده و این موضوع باعث شده است تا اعتراض ها نسبت به این برند افزایشی بی‎سابقه را داشته باشد. اگرچه شرکت جف بزوس حتی در زمان کرونا نیز رشدی چشمگیر را پیدا کرده و این امر تعجب بسیاری را به همراه داشته، با این حال هم‎اکنون توییت آمازون به رنگ خون، به سرعت در حال افزایش پیدا کردن است. درواقع واقعیت این است که این شرکت، اصول اخلاقی را فدای منافع اقتصادی کرده و نتیجه آن مرگ هفت نفر است که به صورت رسمی تایید شده است.

در این رابطه دو نفر از کارمندان که به وضعیت بد کارگران اعتراض کرده بودند، از این شرکت اخراج شده و یکی از مدیرها نیز استعفا داد. یکی از کارکنان این شرکت که به خاطر ترس از اخراج شدن نام هویت وی ناشناس باقی مانده، در مصاحبه ای اعلام کرده است که مدیران آمازون تعداد مبتلایان ویروس کرونا در بین کارکنان را اعلام نکرده و سلامت این افراد در معرض تهدید جدی قرار دارد.

آمازون رنگ خون

در این رابطه سخنگوی شرکت اعلام کرده است که از این آمار کاملا ناراحت بوده ولی هنوز مشخص نیست که دلیل مرگ، به خاطر ویروس کرونا باشد. درواقع در هر انبار، پس از مشاهده نخستین علائم، اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه انجام می شود. با این حال سوال اصلی این است که آیا آمازون به عنوان یکی از برندهای پرقدرت جهان نمی توانست حداقل تا بهبود اوضاع کمی از حجم کاری خود را کاهش دهد؟ درواقع با توجه به این امر که این شرکت اخیرا چندین هزار نفر را استخدام کرده است، بدون شک حجم کاری آنها افزایشی چشمگیر را نیز پیدا کرده و قرنطینه خانگی باعث افزایش مشتری آنها شده است. با این حال در شرایطی که اکثر برندها تا بهبود اوضاع فعالیت خود را تعطیل کرده اند، چنین سیاستی را نمی توان اخلاقی دانست.

مطلب مرتبط: بحران داخلی در آمازون

با این حال برخی دیگر عقیده دارند که در هر صورت ممکن است افراد به این ویروس مبتلا شده و این اخبار تلاش برندهای رقیب برای سیاه‎نمایی شرایط آمازون است. درواقع با توجه به این امر که مرگ ومیر این ویروس از بسیاری از بیماری های رایج نیز کمتر است و خطر اصلی متوجه افرادی است که زمینه بیماری را دارند. کارگرانی که خود زمینه بیماری را دارند، باید این موضوع را اعلام کرده و مرخصی دریافت کنند. به همین خاطر اگر فردی ریسک این کار را پذیرفته است، نباید آمازون را در این رابطه مقصر دانست. درواقع در حال حاضر نظرات پیرامون این شرکت بسیار متفاوت است و باید دید که مراجع قضایی در این رابطه چه تصمیمی را اتخاذ خواهند کرد. تحت این شرایط حتی ممکن است اوضاع به نحوی تغییر کند که آمازون با جریمه ای سنگین مواجه شده و تمامی سودآوری های این مدت به صورت کامل نابود شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید