سه شنبه, 13 اسفند 1398 - 09:06

در مجمع سالانه جنگ‎افزارهای ارتش هوایی آمریکا، ایلان ماسک به عنوان یکی از نوابغ کارآفرینی حضور داشته و اظهارنظر جالب او با واکنش های متفاوتی همراه بوده است. وی اعلام کرده است که جنگندهF35 ارتش آمریکا توان رقابت با پهپادها را ندارد. درواقع به عقیده او پهپاد، نسل جدید هواپیما محسوب شده و لازم است تا استفاده از آنها افزایشی چشمگیر پیدا کند. این امر در حالی است که از این هواپیما، به عنوان نماد قدرت نیروی هوایی آمریکا نام برده می شود، با این حال نظر ایلان ماسک تا چه اندازه درست است؟

نظر جالب ایلان ماسک در رابطه با جنگنده F35

درواقع فردی مطرح همچون ایلان ماسک، با اظهارنظرهای غیرمنطقی هیچ‎گاه وجهه خود را خدشه‎دار نخواهد کرد. در این راستا بررسی دلایل این امر می تواند بسیار جالب باشد. نکته اولی که در رابطه با پهپادها وجود دارد این است که در آنها هیچ خلبانی حضور نداشته و این امر باعث می شود تا تلفات انسانی آن صفر باشد. این امر در حالی است که سالانه، بسیاری از خلبانان جنگی در ماموریت های مختلف جان خود را از دست می دهند. نکته دیگر آن است که دقت عمل آنها به مراتب بالاتر بوده و این امر در حالی است که در رابطه با F35 دقت عمل آن در حدود نزدیک به 80درصد است. این امر در حالی است که در رابطه با پهپادها، میزان خطا به حداقل ممکن می رسد. درواقع کنترل از راه دور آنها آرامش و راحتی بالاتری را به همراه دارد این امر باعث می شود تا درصد خطای انسانی نیز کاهش یابد.

همچنین سیستم پیشرفته تر باعث می شود تا درصد خطا عملا صفر باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید تفاوت فاحش قیمت است. درواقع F35 گران‎قیمت ترین نسل هواپیماهای جنگی در سراسر جهان محسوب می شود. این امر در حالی است که پهپادها قیمت به مراتب پایین تری را دارند. در نهایت با توجه به توضیحات ارائه‎شده، نظر جنجالی ایلان ماسک را باید کاملا منطقی و درست به حساب آورد. حال باید دید که آیا ارتش آمریکا، از وی برای ساخت پهپادهای بیشتر استفاده خواهد کرد؟ درواقع با توجه به این امر که جنگ‎افزارهای خودران، آینده ارتش سراسر جهان محسوب می شود، باید دید که آمریکا به عنوان ابرقدرت نخست جهان، چه برنامه هایی را برای حفظ سلطه خود خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید