جمعه, ۳ بهمن(۱۱) ۱۳۹۹ / Fri, 22 Jan(1) 2021 /
           
فرصت امروز

بدون شک هر کسب و کاری با بحران‎ هایی مواجه خواهد شد. نمونه واضح آن را می ‎توان شرایط حال حاضر و شیوع جهانی ویروس کرونا دانست. با این حال این مسئله به معنای نابودشدن همه چیز نبوده و برخی از مدیران به خوبی می ‎توانند اوضاع را مدیریت نمایند. اگرچه ممکن است تصور کنید که این مسئله امری ذاتی و به ویژگی‎ های فوق ‎العاده آنها وابسته است با این حال واقعیت کاملا متفاوت بوده و اطلاعات خوب کارآفرینان از دانش مدیریت بحران، باعث عملکرد درخشان آنها حتی در سخت ترین شرایط شده است. در این راستا کتاب های بسیار خوبی منتشر شده است که می تواند شما را در رسیدن به چنین سطحی، یاری کند. در ادامه برخی از بهترین‎ های این حوزه را بررسی خواهیم کرد.

بهترین کتاب های تاریخ در زمینه مدیریت بحران

1-بحران هر لحظه آماده است (2018)

نویسنده: ملیسا آگنس

در این کتاب سعی شده است تا نویسنده از تجربیات خود در برابر چندین بحران، استفاده نموده و توصیه‎ هایی را به مدیران داشته باشد. در این راستا فراموش نکنید که دستپاچه شدن، مهمترین آسیبی است که متوجه شما خواهد شد. این امر به سادگی با ایجاد آمادگی از مدت ‎ها قبل، قابل حل خواهد بود. در نهایت این کتاب تلاش کرده است تا راهکارهایی را معرفی نماید تا از بروز انواع بحران ها، تا حد امکان جلوگیری شود. 

مطلب مرتبط: 10 قانون جدید برای مدیریت بحران

2-نحوه خروج از بحران (2018)

نویسنده: ادوارد دمینگ، کلی آلن

برای خبره شدن در یک زمینه، آشنایی با تجربیات موفق، بسیار کاربردی خواهد بود. در این کتاب تلاش شده است تا چندین مورد موفق مواجهه با بحران در زمینه ‎های مختلف، مورد بررسی قرار بگیرد و راز هر یک از آنها فاش شود. نکته جالب این کتاب، بیان ساده آن است که باعث خواهد شد تا هر فردی بتواند ارتباط لازم را با آن برقرار نماید. 

3-راهنمای انواع بحران ‎ها (2014)

نویسنده: کریستی کانل 

اگر می ‎خواهید به صورت مرحله ‎ای، با اقدامات ضروری برای انواع بحران ‎ها آشنا شوید، این کتاب بهترین گزینه خواهد بود. همچنین در این کتاب تلاش شده است تا راهکارهایی معرفی شود که باعث خواهد شد تا احتمال تبدیل مشکلات به یک بحران، کمتر شود. از دیگر مزیت‎ های این کتاب، وجود راهکارهای متنوع برای هر یک از مشکلات است. این امر باعث خواهد شد تا هر مدیر، براساس شرایط و امکانات خود بتواند انتخاب بهتری را داشته باشد. همچنین با مشاهده برخی از راهکارها متوجه این امر خواهید شد که مدیریت بحران، می تواند تا چه اندازه ساده باشد. 

4-بحران در رو به روی ما است (2020)

نویسنده: ادوارد سگال 

101 راهکار برای مدیریت بحران، بدون شک باعث خواهد شد تا سریعا بتوانید شرایط را بهبود بخشید. در این کتاب تلاش شده است تا در کنار معرفی موارد، مثال‎ هایی نیز بیان شود تا شاهد نتیجه ‎بخش بودن آن در عمل باشید. 

5-استراتژی مدیریت بحران به ساده ‎ترین شیوه‎ ها (2016)

نویسنده: مایکل فاگل، جنیفر هسترمن 

همواره با این جمله مواجه شده ‎اید که راهکارهای ساده ‎تری نیز وجود دارد. درواقع این کتاب نیز تلاش کرده است تا به جای روش های سخت، موارد به مراتب ساده ‎تر را موردتوجه قرار دهد. بدون شک اگر بتوانید بحران خود را با چنین اقداماتی، مدیریت نمایید، با مشکلات به مراتب کمتری مواجه شده و سرعت کار شما افزایش پیدا خواهد کرد. نکته جالب دیگر این است که تمامی استراتژی‎ های معرفی شده، در عمل مورد استفاده قرار گرفته ‎اند. به همین خاطر شما ابدا با یک سری تئوری مواجه نیستید. 

6-هنر مدیریت بحران (2016)

نویسنده: راب وینهولد 

در این کتاب به مدیریت بحران از زاویه ‎ای متفاوت پرداخته شده است. درواقع اگر خودسازی خوبی را داشته باشید، دیگر نوع بحران و سختی ‎ها، مانع بزرگی نخواهند بود. در کنار این مسئله تلاش شده برخی از مهمترین بحران‎ های پیش رو در حوزه‎ های مختلف نیز معرفی شود. بدون شک هنگامی که بدانید چه بحران ‎هایی شما را تهدید می‎ کند، دیگر غافلگیر نخواهید شد. 

7-بحران‎ ها چگونه شکل می ‎گیرند (2019)

نویسنده: پائولا کن 

هیچ ‎گاه نباید تصور کنید که بحران ‎ها یک شبه متولد می ‎شوند. درواقع فرآیند شکل ‎گیری آنها زمانبر بوده و در هر مرحله که بتوانید زنجیره شکل‎ گیری آنها را متوقف و یا تضعیف نمایید، بدون شک اقدامی هوشمندانه شکل گرفته است. این کتاب تلاش کرده است تا بحران‎ های مختلف کسب و کارها را بررسی و مراحل شکل‎ گیری آنها را تشریح نماید. این امر باعث خواهد شد تا این امکان را داشته باشید که با پدیدار آمدن نخستین نشانه ‎ها، برای عدم به وقوع پیوستن آنها، فکری نمایید. با این حال در فصل پایانی، به افرادی پرداخته شده است که هم اکنون درگیر بحران ‎هایی هستند. برای آنها نیز راهکارهای کوتاه ‎مدت و بلندمدتی تعیین شده است. 

8-مدیریت استرس در هنگام مواجهه با بحران (2017)

نویسنده: نیک آرنت 

یکی از مشکلات رایج افراد این است که با شروع یک بحران، دچار استرس بیش از حدی می ‎شوند. این امر باعث خواهد شد تا عملکرد ذهن شما به پایین ‎ترین حد ممکن برسد. در این راستا نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای یک ذهن آرام، هیچ مشکلی، فاجعه نخواهد بود. به همین خاطر این نویسنده تلاش کرده است تا از نظر پزشکی و روان‎شناسی، راهکارهایی را معرفی نماید که منجر به کسب آرامش بیشتر و کاهش حجم استرس خواهد شد. در این راستا فراموش نکنید که به عنوان مدیر شرکت، باید به شرایط و وضعیت کارمندان خود نیز توجه داشته باشید که در این کتاب برای آنها نیز راهکارهایی معرفی شده است. 

9-مدیریت بحران در دوره روم باستان (2014)

نویسنده: گریگوری گلدن 

 یکی از درخشان ‎ترین دوره‎ های تاریخ، مربوط با روم باستان است. با این حال در گذشته با توجه به این امر که امکانات به مراتب کمتر بوده است، درگیری افراد با انواع بحران ‎ها بیشتر بوده ولی در این کتاب تلاش شده است تا راهکارهای آنها برای مدیریت این شرایط، تشریح شود که بسیاری از آنها کاربرد لازم در شرایط امری را نیز دارند. 

مطلب مرتبط: برنامه ریزی در مدیریت بحران

10-مدیریت بحران در شبکه ‎های اجتماعی (2017)

نویسنده: لوسیندا آستین، یان جین

امروزه شبکه ‎های اجتماعی به مهمترین بستر برای فعالیت برندها تبدیل شده است. در این راستا نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که سرعت پخش اطلاعات در هر یک از شبکه ‎ها بسیار سریع بوده و حتی یک اتهام می تواند سریعا به باور تعداد زیادی از افراد تبدیل شود. تحت این شرایط چه کاری را باید انجام داد تا از انواع بحران‎ های احتمالی دور بمانیم؟ با این حال این کتاب تنها به بررسی اقدامات پیشگیرانه بسنده نکرده و راهکارهای خوبی برای خارج شدن از بحران‎ ها را نیز معرفی کرده است. 

11-ویروس کرونا (2020)

نویسنده: تیم نویسندگان Harvard Business Review

کرونا را می ‎توان بزرگترین بحران 20 سال اخیر تلقی نمود که تمامی جهان را با خود درگیر کرده است. تحت این شرایط شاهد نابودی بسیاری از کسب و کارها هستیم. به همین خاطر صحبت در رابطه با این موضوع و راهکارهای مدیریت این بحران،کاملا ضروری خواهد بود که این کتاب، به خوبی این مسئله را مورد بررسی قرار داده است. درواقع با توجه به این امر که همه ما اکنون با این مشکل مواجه هستیم، مطالعه این کتاب باید جزو اولویت ‎های اول ما باشد. 

منبع : bookauthority
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/OOzbdo3v
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه