دوشنبه, ۵ مهر(۷) ۱۴۰۰ / Mon, 27 Sep(9) 2021 /
           
فرصت امروز

افزایش خلاقیت کارمندان با 12 راهکار موثر

2 سال پیش ( 1398/7/1 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : جان رمپتون  

از جمله مهم ترین راهکارها در راستای افزایش بازده کارمندان، بهبود وضعیت خلاقیت آنها محسوب می شود. فراموش نکنید که برگ برنده اصلی هر شرکتی در بازار به شدت رقابتی حال حاضر، میزان توانایی آنها در خلق موارد نوین و خلاقانه است. به همین خاطر بسیار مهم است که مدیران برای افزایش آن برنامه ریزی داشته باشند. اگرچه ممکن است تصور کنید که این امر به اقدامات زمان بر و پرهزینه نیاز خواهد داشت. با این حال واقعیت این است که با برخی از اقدامات بسیار ساده نیز می توان در این زمینه به نتایج فوق العاده دست پیدا کرد. در همین راستا و در ادامه به بررسی 12 مورد منتخب آن خواهیم پرداخت.

1-از گیاهان استفاده کنید

افزایش خلاقیت کارمندان

این امر که هر کارمند مسئول رسیدگی به یک گیاه باشد، نه تنها به افزایش جذابیت محیط کاری کمک خواهد کرد، بلکه براساس آخرین تحقیقات، وجود آنها به بهبود 15درصدی عملکرد افراد منجر خواهد شد. درواقع گیاهان حتی در زمینه کاهش بیماری ها و افزایش میزان انرژی نیز تاثیرگذار هستند. در این رابطه بهتر است تا هر کارمند را در انتخاب نوع گیاه کاملا آزاد بگذارید. این امر باعث خواهد شد تا آنها مسئولیت گیاهی را برعهده بگیرند که نسبت به آن تمایل دارند. در نهایت وجود آن در کنار کارمندان، باعث خواهد شد تا آرامش بیشتری در کار خود داشته باشند. فراموش نکنید که همواره بهترین تصمیمات از درون ذهنی آرام بیرون خواهد آمد.

2-چند هدف غیرواقعی را تعیین کنید

اگرچه این امر دیوانگی به نظر می رسد، با این حال واقعیت این است که افراد هنگامی که تحت فشار باشند، به دنبال راهکارهایی خواهد بود. به همین خاطر ضروری است تا آنها را برای مدتی تحت فشار قرار دهید و با ارزیابی عملکرد آنها، میزان تفکر خلاق در هر یک را بسنجید. با انجام چندین باره این اقدام، شاهد همکاری بهتر افراد و تصمیمات کاملا حرفه ای تر خواهید بود، با این حال افرادی که در این زمینه بهتر از سایرین عمل می کنند را باید مورد توجه جدی خود قرار داده و به دنبال استفاده از آنها به عنوان مشاوران خود باشید. علت این امر به این خاطر است که در این دسته از افراد، تفکر خلاق تا حدودی شکل گرفته است و نزدیک تر شدن به شما به تکامل آن کمک خواهد کرد.

مطلب مرتبط: چگونه خلاقیت کارکنان خود را افزایش دهیم؟

3-از معجزه بازی ها غافل نشوید

اگرچه تقریبا تمامی افراد تصور می کنند که بازی ها تنها جنبه سرگرمی دارند، با این حال نتایج تحقیقات کاملا خلاف این امر را به اثبات می رساند. درواقع هر بازی ای به بهبود عملکرد مغز کمک خواهد کرد. این امر در رابطه با بازی های رایانه ای بیشتر است. علت این امر به این خاطر است که در این بازی ها شما به واکنش بسیار سریع نیاز خواهید داشت. به همین خاطر توصیه می شود تا از وجود پلی استیشن و انواع بازی های فکری نظیر شطرنج در دفتر کار خود مطمئن شوید. درواقع افراد می توانند در زمان استراحت خود، به این موارد بپردازند. نتایج آمارها نیز حاکی از آن است که بازی های رایانه ای نه تنها منجر به خستگی افراد نخواهد شد، بلکه به علت هیجاناتی که دارند، انرژی افراد را افزایش خواهند داد.

4-شوخ طبعی را جدی بگیرید

تصور اکثر افراد در رابطه با مدیران، افرادی کاملا جدی و مقرراتی است، با این حال واقعیت این است که هیچ دلیل منطقی ای برای چنین الگوی رفتاری برای مدیران وجود ندارد. درواقع یک مدیر باید به مانند پدری دلسوز باشد که راهنما و پشتیبان تیم خود است. در این رابطه حتی توصیه می شود که مدیران، افرادی کاملا شوخ طبع باشند. این امر نه تنها باعث کاهش استرس و افزایش راحتی افراد خواهد شد، بلکه به بهبود ارتباطات شما نیز کمک بسیاری خواهد کرد، با این حال فراموش نکنید که شوخ طبعی به معنای توهین به کسی نبوده و تنها به این امر اشاره دارد که محیط کاری را به مکانی تبدیل کنید که برای افراد خوشایند تر است. در این رابطه حتی برخی از برندها، افراد تیم را به استندآپ کمدی نیز ترغیب کرده و با این اقدام لحظات مرفه ای را ایجاد می کنند. بدون شک به هر میزانی که کارمندان احساس راحتی بیشتری را داشته باشند، امکان بروز خلاقیت در آنها افزایش پیدا خواهد کرد. در غیر این صورت آنها تنها به دنبال به پایان رساندن وظایف خود خواهند بود.

5-اجازه چرت زدن را به کارمندان خود بدهید

هنگامی که افراد خسته باشند، عملکرد آنها به حداقل خواهد رسید. بدون شک در این شرایط حتی انجام اقدامات تکراری نیز سخت خواهد شد. درواقع نمی توان انتظار داشت که چنین افرادی، در کار خود خلاقیت داشته باشند. به همین خاطر توصیه می-شود تا چرت زدن را به یک قانون در شرکت خود تبدیل کنید. در این رابطه توماس ادیسون نیز عنوان کرده است که چرت زدن های کوتاه، تاثیر شگفتی را بر عملکرد مغز خواهد داشته و خود همواره آن را در طول زندگی خود رعایت کرده است. در این رابطه تنها کافی است تا یک بالش را در اختیار کارمندان خود قرار دهید، با این حال برای این امر زمان حداکثر 20 دقیقه ای را مشخص کنید. در غیر این صورت افراد وارد خوابی عمیق خواهند شد که دیگر فواید یک استراحت کوتاه را نخواهد داشت، با این حال این امر نباید به خاطر کم خوابی افراد باشد. درواقع این امر برای کارمندی که کمتر از هشت ساعت خواب مفید را دارد، بدون فایده خواهد بود. به همین خاطر در ابتدا از برنامه منظم خواب افراد مطمئن شوید.

6-در رابطه با آینده با کارمندان خود به گفت وگو بپردازید

توصیه می شود هفته ای سه جلسه و قبل از پایان ساعت اداری، در یک مکان جمع شده و در رابطه با راهکارهای بهتر شدن با کارمندان صحبت کنید. این امر که افراد مجبور به فکر کردن شوند، خود از جمله راهکارهایی است که به افزایش تفکر خلاق آنها کمک خواهد کرد. در این رابطه فراموش نکنید که هر یک از کارمندان باید از زمان یکسان برخوردار باشند. در این رابطه از افراد بخواهید تا در صورت پیدا کردن ایده ای مناسب، در روزهای آتی نیز آن را مطرح کنند. این امر درست به مانند تمرین در خانه ای خواهد بود که ذهن را به خوبی تا آخرین ساعات پایان روز درگیر نگه خواهد داشت. بدون شک آشنایی با ایده ها و طرز تفکر یکدیگر، خود جذابیت بالایی را برای افراد به همراه داشته و آنها را متوجه بسیاری از اشتباهات فکری خواهد کرد.

7-از حیوانات خانگی کمک بگیرید

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که وجود حیوانات خانگی در کنار کارمندان به افزایش رضایت آنها منجر خواهد شد. درواقع این موجودات دوست داشتنی، استرس و فشار کاری افراد را تا حد زیادی نابود ساخته و روحیه افراد را کاملا دگرگون خواهد ساخت. بدون شک چنین فردی آمادگی لازم برای ارائه خلاقیت را داشته و می تواند در این رابطه اقداماتی را انجام دهد، با این حال در صورتی که شرایط برای این امر نیز مهیا نیست، استفاده از فیلم نیز می تواند کاملا سودمند باشد، با این حال فراموش نکنید که شما باید به کاهش اشتباهات کارمندان خود در زمینه تفکر خلاق، کمک کنید. درواقع در صورتی که مدیریت و هدایت لازم وجود نداشته باشد، ممکن است خلاقیت افراد رشد نکرده و کارایی لازم را به همراه نداشته باشد.

مطلب مرتبط: 4 روش جهت ترویج خلاقیت در گروه کاری

8-نشستن های طولانی را ممنوع کنید

نشستن های طولانی نه تنها یک تهدید بزرگ برای سلامت افراد محسوب می شود، بلکه عملکرد مغزی آنها را نیز کاهش خواهد داد. به همین خاطر قوانین شرکت باید به نحوی باشد که افراد هر یک ساعت، حداقل یک بار از جای خود بلند شوند. برای این امر استفاده از میزهای بلند برای انجام برخی از کارها و یا تغییر در چیدمان شرکت به نحوی که افراد مجبور به بلند شدن از صندلی خود باشند، در این رابطه کاملا سودمند خواهد بود. درواقع با توجه به این امر که ذهن و جسم با یکدیگر ارتباط مستقیم را دارند، به همین خاطر در صورتی که خواهان تفکری خلاقانه و پویا هستید، لازم است تا به میزان تحرک کارمندان نیز توجه داشته باشید. برای این امر حتی چند دقیقه ورزش نیز کاملا سودمند خواهد بود. برای مثال یوگا و مدیتیشن، از جمله مواردی هستند که به تجهیزات و مکان خاصی نیاز نداشته و می توانند گزینه های بسیار خوبی محسوب شوند.

9-آروماتراپی را در دستور کار خود قرار دهید

از این امر تحت عنوان رایحه درمانی نیز نام برده می شود. استفاده از این روش به خاطر تحقیقاتی است که نشان از تاثیر حس بویایی در عملکرد مغز خواهد داشت. همین امر نیز باعث شده است تا پخش کردن رایحه برخی از گیاهان و میوه ها بر روی عملکرد مغز تاثیرات مثبت خود را به جای بگذارد، با این حال قبل از پرداختن به این امر، ضروری است تا خواص هر یک را مورد مطالعه قرار دهید تا در بهترین زمان از هر یک از آنها استفاده کنید.

10-از معجزه موسیقی غافل نشوید

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نواختن و یا گوش دادن به موسیقی، بر روی عملکرد مغز نتیجه فوق العاده ای را به همراه دارد. به همین خاطر امروزه برخی از برندها نظیر گوگل در دفتر کار خود، اتاق های موسیقی را ایجاد کرده اند، با این حال حتی مجبور کردن افراد به گوش دادن به موسیقی در حین انجام کارها و یا در زمان استراحت نیز کاملا سودمند خواهد بود، با این حال بهتر است تا در این رابطه هر فرد از هندزفری استفاده کند تا برای دیگران مزاحمتی ایجاد نشود.

11-تعریف کردن را کنار بگذارید

این امر که افراد تصور کنند که اقدامات آنها از سطح خوبی برخوردار است، باعث خواهد شد تا دیگر به دنبال پیشرفت نباشد. به همین خاطر ضروری است تا آنها را همواره به سمت بهتر شدن سوق دهید. به همین خاطر تنها از کلماتی برای توصیف اقدامات آنها استفاده کنید که بیانگر فوق العاده بودن نیست. درواقع این امر باعث خواهد شد تا افراد همواره به دنبال راهکارهایی باشند که به سطح بهتر از شرایط فعلی خود دست پیدا کنند. با این حال نباید شما آنها را در این رابطه تنها بگذارید. درواقع کارمندان باید تحت هر شرایطی بتوانند از کمک های شما بهره مند شوند.

مطلب مرتبط: چه چیزی موجب خلاقیت فرد و گروه خواهد شد؟

12-تنها زمانی به انجام یک کار بپردازید که برای آن آمادگی لازم را دارید

همواره گفته می شود که باید در ابتدای صبح، به سراغ سخت ترین اقدامات رفت، با این حال این امر بهترین توصیه ممکن نیست. درواقع شما باید زمانی یک کاری را شروع کنید که از آمادگی لازم برای آن برخوردار هستید. به همین خاطر قوانین رایج در این رابطه را کنار گذاشته و به شیوه ای رفتار کنید که کاملا منحصر به فرد خودتان است. مدیران نیز باید از تغییر در شیوه انجام کارها، استقبال کنند. بدون شک راحتی هرچه بیشتر کارمندان به معنای بهبود شرایط برای تفکر خلاق خواهد بود. در نهایت ضروری است تا از ایده های خلاقانه افراد حمایت کنید. در غیر این صورت هیچ تمایلی برای این امر شکل نخواهد گرفت.

منبع : entrepreneur
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/h7v35wpt
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه