شنبه, ۱۸ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۰ / Sat, 8 May(5) 2021 /
           
فرصت امروز
نکات مهم برای طراحی دفتر کار شرکت

افزایش بهره وری کارمندان با طراحی محیط کار الهام بخش

1 سال پیش ( 1398/5/19 )
پدیدآورنده : ایوان ویدجایا   پدیدآورنده : بهره وری   پدیدآورنده : علی آل‌علی  

وقتی در مورد کار سخت و زیاد فکر می کنیم، بیش از هر چیزی آمادگی برای آن ضروری است. داشتن ابزارها، اطلاعات و کارمندان مناسب اهمیت زیادی در نتیجه نهایی هر فعالیت تجاری دارد. نکته جالب در این مورد عدم توجه ما به محیط کار در بسیاری از موارد است. به این ترتیب ما همه چیز را آماده می کنیم، اما در مرحله پایانی به دلیل محیط کار نامناسب برنامه‎ریزی مان به هم می خورد.

درست همانطور که ساختار اتاق خواب بر روی کیفیت و نحوه استراحت افراد تاثیر دارد، محیط کار نیز بر روی بهره‎وری و عملکرد کلی کارمندان اثر خواهد داشت. امروزه بسیاری از برندها به منظور افزایش بهره‎وری و کیفیت عملکردشان اقدام به طراحی دفتر کارشان به گونه ای هوشمند می کنند. بدون تردید باور تاثیرگذاری محیط کار بر روی عملکرد کارمندان اندکی دشوار است، با این حال تجربه کارمندان به خوبی این امر را ثابت خواهد کرد.

طراحی محیط کار الهام بخش

نکته موردنظر در این مقاله شیوه های بهبود وضعیت محیط کار و افزایش بهره‎وری کارمندان است. در ادامه به بررسی چد نکته مهم در این زمین خواهیم پرداخت.

کاهش حداکثری المان های حواس‎پرت‎کن

به منظور حفظ تمرکز بر روی کارمان باید تا جای ممکن از حواس‎پرتی اجتناب کنیم. متاسفانه در بسیاری از محیط های کاری تعداد زیادی از المان های حواس‎پرت‎کن وجود دارد.

امروزه دیگر رایانه ها فقط کارکرد جست‎وجو در اینترنت و پردازش داده ها را ندارند. به این ترتیب امکان مشاهده فیلم، گوش دادن به موسیقی و بسیاری کارهای دیگر با استفاده از رایانه های شخصی وجود دارد. بی‎شک این فعالیت ها در محیط کاری چندان جالب نخواهد بود. به همین دلیل باید تا جای ممکن نرم‎افزارهای این‎چنینی را از رایانه های کارمندان حذف کرد. این امر نقش مهمی در حفظ تمرکز آنها خواهد داشت. البته در زمان استراحت استفاده از اینترنت به منظور سرگرمی ایرادی نخواهد داشت. اما در زمان کار باید تمام حواس کارمندان معطوف به کارشان باشد.

مطلب مرتبط: اصول طراحی داخلی محیط کار

یکی دیگر از نکات مهم در زمینه افزایش بهره‎وری کارمندان توجه به طراحی ساده دفتر کار است. استفاده از طرح های بسیار پیچیده و شلوغ موجب حواس‎پرتی مداوم کارمندان می شود. به این ترتیب با رعایت طراحی ساده امکان افزایش بهره‎وری کارمندان وجود خواهد داشت.

استفاده درست از مبلمان

بدون تردید تعداد بسیار زیادی از ما در پلتفرم پینترست عضو هستیم. اغلب اوقات کارمندان و مدیران در ساعت های استراحت به جست‎وجو در پینترست و بخش های مختلف آن می پردازند. یکی از جذاب ترین بخش های پینترست برای هر کاربری معماری است. معمولا در این بخش معماری های عجیب و غریب وجود دارد. با یک نگاه ساده به این بخش ها عدم کارایی بسیاری از طرح های موجود در زمینه ساماندهی محیط کار مشخص می شود. در واقع فقط دانشجویان طراحی داخلی و معماری به چنین نقشه ها و الگوی طراحی توجه می کنند. در زمینه کسب و کار ما نیازمند استفاده عملگرایانه از مبلمان هستیم. در این راستا زیبایی فقط در کنار کارآمدی قابل قبول خواهد بود.

افزایش بهره وری کارمندان

ضرورت توجه ویژه به نور

در نهایت، تاثیرگذاری نور اتاق بر روی عملکرد افراد جای هیچ شک و تردیدی ندارد. متاسفانه بسیاری از افراد اتاق های پرنور را برای فعالیت کاری مناسب می دانند. اگرچه نور کافی یکی از ضرورت های فعالیت مناسب است، با این حال استفاده بیش از آن تاثیر نامناسبی خواهد داشت. به این ترتیب توصیه من در اینجا استفاده متعادل از نور در اتاق هاست. این امر موجب کمک به فعالیت مطلوب کارمندان می شود. یکی از نکات مهم به هنگام توجه به نور اتاق ها انتخاب رنگ دیوارهاست. استفاده از رنگ های به شدت براق برای اتاق ها موجب حواس‎پرتی مداوم کارمندان می شود. به این ترتیب تاثیرگذاری طراحی داخلی ما بر هم خواهد خورد. به علاوه رنگ های براق بیشتر نور را منعکس می کنند، بنابراین استفاده از آنها در محیط های کاری به هیچ وجه توصیه نمی شود.

در زمینه طراحی نور دفترهای کار همیشه باید به عنصر تعادل توجه داشت. هرچه از این امر فاصله بگیریم، کارمان برای افزایش بهره‎وری و کیفیت فعالیت کارمندان دشوار خواهد شد. نکته پایانی اینکه طراحی مناسب دفتر کار نه‎تنها بر روی کیفیت کار کارمندان، بلکه نحوه فعالیت خودمان نیز تاثیر دارد، بنابراین چنین اقدامی به نفع تمام مجموعه شرکت خواهد بود.

منبع : noobpreneur
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/9zFQMCDm
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه