سبک مدیریتی چیست؟ | بررسی 6 سبک مدیریتی رایج - فرصت امروز

چهارشنبه, 14 آذر 1397 - 14:00

اگرچه در رابطه با مقوله مدیریت مطالب و بحث های مختلفی صورت گرفته است، با این حال آشنایی کامل نسبت به سبک های رایج آن می تواند بسیاری از علاقه مندان این عرصه را یاری کند.

در این رابطه مطالب ارائه شده حاصل تحقیقاتی است که از مطالعه رفتار هزاران مدیر در سرتاسر جهان به دست آمده است که در ادامه به بررسی 6 مورد رایج آن خواهیم پرداخت.

سبک مدیریتی

1-مدیرانی که بر طبق یک دستورالعمل از پیش تعیین شده عمل می کنند

این دسته از مدیران رویکرد خود را بر روی استفاده از نقشه های از پیش تعیین شده قرار داده اند که باعث می شود تا شرکت بتواند با ریسک کم تری به کار خود ادامه دهد. با این حال این عملکرد تنها زمانی مفید خواهد بود که قوانین و دستورات توسط خود فرد و پس از یک آگاهی مناسب از تیم و شرایط شرکت، به دست آمده باشد. درواقع این امر که بخواهید صرفا اقدامات فردی دیگر را اجرا کنید، بدون شک نتایج پرریسکی را به همراه خواهید داشت.

مطلب مرتبط: موفقیت در رهبری با استفاده از سبک های متنوع مدیریت

همچنین این مدل از مدیران همواره مسائل کوتاه مدت را مورد توجه قرار داده و به دنبال نتایج سریع هستند. بدون شک این دسته از مدیران به خوبی می توانند یک شرکت درگیر بحران را کمک کنند. با این حال در صورتی که خود را به این سبک نزدیک می دانید، لازم است تا بر روی مهارت تغییر در اصول و قوانین برنامه ای داشته باشید. علت این امر به این خاطر است که همواره این احتمال وجود دارد که شرایط جدیدی به وجود آید که نیازمند تصمیمات نوین است. در نهایت توجه داشته باشید که این مدل از رهبران معمولا نمی توانند حضوری بلندمدت را در یک شرکت تجربه کنند.

2-مدیرانی که همواره یک چشم انداز را برای شرکت مشخص می کنند

این سبک مدیریتی درست نقطه مقابل مورد قبلی است. درواقع مدیران نوع یک همواره به مسائل کوتاه مدت توجه داشته و در تلاش برای بهبودهای مقطعی و جزئی هستند. با این حال مدیران نوع دوم حتی اهداف کوتاه مدت خود را نیز براساس چشم اندازی که تعیین کرده اند، مشخص می کنند. این امر باعث می شود تا شرکت از یک یا چند هدف کلان برخوردار باشد که مسیر آنها را حتی برای چند ساله آینده مشخص خواهد کرد. بدون شک شانس رسیدن به نتایج بهتر در چنین سبکی، به مراتب بالاتر خواهد بود. با این حال از جمله ضعف های بزرگ این امر، عدم توانایی در مدیریت یکپارچه و همسو کردن اقدامات در راستای چشم انداز است. درواقع در این سبک یک مدیر تنها تعیین چشم انداز را برعهده نداشته و لازم است تا برای رسیدن به اهداف، برنامه های کوتاه و بلندمدت دقیقی را داشته باشد. در نهایت این مدل از مدیران کاملا مناسب شرکت هایی هستند که به دنبال ماندگاری در صنعت خود و حفظ یک روند رو به جلو هستند.

3-مدیرانی که عملکرد آن ها با وابستگی های مختلف همراه است

این دسته از مدیران برای عملکرد خود به مواردی نظیر همراهی تمامی اعضای تیم، اعتماد کامل سهامداران و مواردی از این قبیل هستند. اگرچه این امر به هماهنگی و تغییر شکل مناسب شرکت منجر خواهد شد، با این حال در صورتی که مدیریت در ابتدا نتواند کارمندان خود را نسبت به ضرورت این اقدامات و تغییرات قانع سازد، خود می تواند زمینه بروز نارضایتی ها و کارشکنی ها را به همراه داشته باشد. به همین خاطر مدیرانی که علاقه مند به این سبک مدیریتی هستند، لازم است تا قدرت نفوذ و تحت تاثیر قرار دادن سایرین را در خود افزایش داده و از اعتقاد به کار و اعتماد به نفس بالایی بهره مند باشند. در نهایت این نوع از مدیران کاملا مناسب شرکت هایی هستند که نیازمند تغییراتی اساسی و بهبودی سریع هستند.

4-مدیرانی که در زمینه کار تیمی همواره عملکردی درخشان را دارند

این دسته از مدیران را در اصطلاح مدیران مشارکتی می نامند که به خوبی نسبت به اهمیت کار تیمی در شرکت آگاه بوده و در تلاش برای بهبود این امر هستند. درواقع به عقیده این افراد رمز موفقیت یک سازمان در میزان کار تیمی آن ها بستگی خواهد داشت. با این حال این سبک مدیریتی نیازمند همراهی خود مدیران در رابطه با اصول کار تیمی است. در موارد متعددی مشاهده شده است که برخی از مدیرانی که به این سبک علاقه مند هستند، قواعد کار تیمی را تنها مختص کارمندان خود تصور کرده و خود در این زمینه اقدامی را صورت نمی دهند. همین امر باعث می شود تا کار تیمی به صورت مناسب در شرکت نهادینه نشده و به اجرا درآورده نشود. در همین راستا توصیه می شود تا همواره خود را یکی از اعضای تیم شرکت تلقی کرده و قواعد را برای خود نیز تصور کنید. بدون شک با توجه به نقش الگویی مدیران، این اقدام شما تاثیر بسزایی در سرعت و نحوه شکل گیری فرهنگ کار تیمی خواهد داشت.

همچنین فراموش نکنید که این مدل نیاز به کارمندانی خواهد داشت که کاملا موافق و همسو با این جریان باشند. به همین خاطر نیاز است تا برای افرادی که هماهنگی کافی را با این سبک ندارند، برنامه ای داشته باشید. این امر تنها شامل حذف آن ها نبوده و در مواردی با یک دوره آموزشی و تمرینی کاملا قابل حل خواهد بود. در نهایت این نوع از مدیران مناسب شرکت هایی هستند که نیاز به همکاری بالای تمامی اعضا دارند.

5-مدیرانی که در اقدامات و تصمیمات خود خلاقانه رفتار می کنند

این دسته از مدیران به هیچ روش قطعی معتقد نبوده و براساس شرایط مختلف، سیاست های نوین و مختلفی را اتخاذ می کنند. بدون شک این سبک نیازمند افرادی است که از تفکر خلاق بهره مند بوده و از قدرت ریسک بسیار بالایی برخوردار است.

برای مثال یک مربی تیم ورزشی، در صورتی که از برنامه های متنوع و جدیدی برخوردار نباشد، بدون شک توسط تاکتیک های آن ها توسط تیم های حریف مورد پیش بینی قرار خواهد گرفت و در صورت گره خوردن بازی، توانایی اعمال تغییرات لازم را نخواهند داشت. به همین خاطر این دسته از مدیران کاملا مناسب شرکت هایی هستند که عرصه کسب و کاری آن ها کاملا متغیر و بدون ثبات است. در نهایت توجه داشته باشید که این دسته از مدیران همواره باید بدترین و بهترین حالت ممکن را نیز پس از اتخاذ تصمیمات خود، مدنظر داشته باشند تا در صورت وقوع هر یک از آن ها بتوانند به سرعت اقدامات لازم را صورت دهند.

مطلب مرتبط: 10 سبک مدیریتی

6-مدیرانی که به مانند یک مربی رفتار می کنند

همواره این احتمال وجود دارد که سطح افراد تیم یک شرکت در مکانی مناسب قرار نداشته باشد. تحت این شرایط برنامه ریزی برای این افراد حتی اگر بهترین نیز باشد، قابل اجرا نخواهد بود. به همین خاطر این دسته از شرکت ها نیازمند مدیرانی هستند که عملکردی به مانند یک مربی داشته و از قدرت برقراری ارتباط دوستانه با کارمندان خود بهره مند هستند. نمونه بارز این امر مربیان تیم های جوانان هر باشگاهی است که در تلاش برای رساندن بازیکنان به استانداردهای لازم هستند. به همین خاطر این دسته از مدیران را سازنده دانسته و معمولا از بالاترین میزان وفاداری کارمندان برخوردار هستند. به همین خاطر این دسته از مدیران کاملا مناسب شرکت هایی هستند که نیاز به بهبودهایی در عملکرد تیم خود دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی